Meglehetősen furcsa videó kering az interneten. A felvételen – amely hatalmas népszerűségnek örvend most a közösségi médiában – az látható, hogy az egyiptomi piramisok építésében humanoid óriások is segédkeztek – írja szemléjét az Origo

Az egyiptomi piramisok építését bemutató rövidfilmben az ókori munkások hatalmas kőtömböket mozgatnak kötél és csónak segítségével, sőt, olyan jelenetek is láthatók, ahol óriás humanoidok cipelik a köveket, vagy éppen elefántok szállítják azokat a hátukon. A videó természetesen gyorsan népszerű lett a közösségi médiában, egyesek készpénznek veszik a jelenetek hitelességét, pedig csupán egy jól megszerkesztett átverésről van szó, amelynek készítője nem más, mint a mesterséges intelligencia (AI).

Az egyiptomi piramisok építésének módját a mai napig parázs viták övezik, a most napvilágot látott videó azonban egészen biztosan hamisítvány.
Az egyiptomi piramisok építésének módját a mai napig parázs viták övezik, a most napvilágot látott videó azonban egészen biztosan hamisítvány.
Fotó: Anadolu via AFP

Mi az igazság az egyiptomi piramisok építését bemutató furcsa videóval kapcsolatban?

A rövidfilmet a mesterséges intelligencia észlelésével foglalkozó TrueMedia elemezte, és nem meglepő módon jelentős manipulációra utaló jeleket talált – olvasható a Snopes tényellenőrző portálon megjelent cikkben. Emellett a Google fordított képkeresője is olyan nyomokra bukkant, amelyek megerősítették, hogy a videót az AI hozta létre.

A mesterséges intelligencia videója a feltett kérdésre válaszként

A videó tehát csupán a szórakoztatás céljából készült, és egyáltalán nem szolgáltat hiteles információkat a piramisok építéséről.

Hogyan épülhettek valójában az egyiptomi piramisok?

Mai napig komoly viták folynak arról, miként épültek a piramisok, ezzel kapcsolatban több elmélet is verseng egymással. Egyes kutatók szerint az építkezéshez rámpákat használtak, míg mások úgy vélik, hidraulikus emelőrendszerrel mozgatták a köveket. Egy friss, 2024 májusában publikált teória szerint a Nílus egy mára teljesen eltűnt mellékága mentén épültek fel az ókori egyiptomi piramisok, köztük a híres gízai piramis is. 

E vízi útvonalon a nehezebb kőtömböket, az építéshez szükséges szerszámokat és a munkásokat viszonylag hatékonyan célba lehetett juttatni.

Az eltűnt folyóág felfedezése magyarázattal szolgálhat arra is, hogy miért épültek egymáshoz ilyen közel a piramisok. Az ókori egyiptomiak tehát az emberi erő helyett a folyó erejét használták a nehéz kövek szállítására, ami jóval kevesebb erőfeszítést igényelt.

Hérodotosz ókori görög történetíró szerint körülbelül 100 000 ember dolgozott a piramisok építésén, ám a modern egyiptológusok inkább 20 000–30 000 főre becsülik a munkások számát.

Hirmagazin.eu

ElőzőÖngyilkos merénylő robbantott egy pakisztáni pályaudvaron
KövetkezőOtromba módon viselkedett a román államfő Budapesten – álhírt buktatott le a rendőrség az esettel kapcsolatban..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza