Péntek reggel a budapesti diplomáciai nagyüzem két csúcseseménye között adott terjedelmes interjút a Kossuth rádiónak Orbán Viktor miniszterelnök.
„Ha két éven keresztül arról győzködted a világot, hogy a háború jó, a béke rossz, akkor most hirtelen vágányt átállítani nehéz dolog. Van egy nehéz, kényelmetlen szituáció, hiszen mindenki tudja, hogy az elmúlt két év hatalmas károkat okozott az egész világnak, a háborúról beszélek, ami meg sem történt volna, ha Donald Trumpot megválasztják 2020-ban amerikai elnöknek. A rossz dolgot támogatták a nyugati országok Szlovákia és Vatikán, illetve Magyarország kivételével” – fogalmazott a kormányfő.
Ha az Egyesült Állom háborús helyett békepolitikát, migrációban és genderügyben pedig változást hoz, új világ köszönt majd be – fogalmazta meg reményeit.
„Donald Trump igazi üzletember, aki úgy gondolkodik, hogy az élet akkor megy jól, ha nincs háború”
– tette hozzá, valamint azt is, hogy ezt a háborút Európa egyedül nem tudja finanszírozni.
Az átállást „forró krumplinak” nevezte, amelyet most az európai vezetők dobálgatnak egymás kezébe.
Úgy látja, nő azoknak a száma, akik azt mondják, alkalmazkodni kell a helyzethez, „váltsunk háborúról békére”.
„Ez a folyamat zajlik akkor, amikor Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye zajlik” – szögezte le.
Mint rendezvényt is dicsérte a csütörtöki találkozót, aki részt vett rajta, láthatta, mennyit tettek érte a szervezők.
Az ukránok harcát hősiesnek nevezte Oroszország ellen, de azt nem nekünk kell eldönteni, hogy jó irányba fordította-e az ország szekerét. Emlékeztetett, pár hónapja a világ valamennyi vezetőjével tárgyalt, találkozott, és az történik, amit akkor leírt mindannyiuknak.
„Ha kommunikálsz, megérted, hogy mi fog történni. A nyugati világnak ez a legnagyobb problémája, hogy nem kommunikál. Ez az a luxus, amit a politikában nem lehet megengedni” – mondta.
A jelen történései Orbán Viktor szerint a magyar háztartások helyzetére közvetlenül hatnak, hisz háború nélkül nem szakadnak meg a kereskedelmi kapcsolatok, és nem repül egekbe az infláció, nem is kell háborús költségvetést készíteni, nem kell a nemzeti össztermék 3-4 százalékát erőltetett módon, gyorsan hadi kiadásokra fordítani.
A magyar költségvetéssel (2025) kapcsolatban
bejelentette, hogy a békeköltségvetést nyújtották be,
nem a háborús büdzsét, hisz a nemzetközi változások megteremtették annak a lehetőség, hogy 2025 békeév legyen.
Szerinte semmilyen túlzás nincs abban, hogy úgy gondolja, fantasztikus év lesz 2025, ehhez a nemzetközi feltételek ugyanis adottak.
Az amerikai-kínai ügyben – így látja – mindig lesz vita, de mindenki jó üzletet akar kötni, az amerikaiak is, a magyarok is, „nagy viták árán megállapodni”.
„Miért nem állunk a saját oldalunkra? Nekünk a magyar emberek fontosak. Így kell néznünk a világot, nem valaki máshoz odakötni a lovunkat, mint ahogy egyes nagy koponyák is csinálnák idehaza” – folytatta.
Ehhez a politikához Orbán Viktor szerint Magyarország nem is kicsi, mint ahogy sokan gondolják, és gazdasági lehetőség az is, hogy Magyarország barátja az amerikai elnök.
A miniszterelnök szerint az ország fel van készülve arra, hogy a jelen kihívásaira értelmes válaszokat adjon.
A politikusoknak szerinte kell látni a jövőt, „sokat kell gondolkodni, ez egy szellemi tevékenység”.
Ennek eredményeképp kell akcióterveket kidolgozni, hogy mindenki más is tudhassa, mi fog történni, hogy mindenki a családja történetét bele tudja tenni egy nagyobb összefüggésbe, „ez a mi munkánk” – vallott Orbán Viktor. Szerinte óriási lehetőségek előtt állnak az emberek.
EU-csúcs
Pénteken EU-csúcs van Budapesten a tagállamok állam- és körmányfőinek részvételével. Viszont nincs „szellemileg” felkészülve Európa arra, hogy a kellő döntéseket meghozza.
„Ami előttünk áll a következő órákban, az intellektuálisan is szép lehet. Meghívtuk Mario Draghit, aki összeállított egy látleletet arról, hogy mi a baj az európai gazdaságban, hogyan rontották el a versenyképességet, és megfogalmazta, hogy sürgősen cselekedni kell. A szíve közepe az nagyon egyszerű: ma a gázért egy európai vállalkozó négyszer akkora árat fizet, mint az azonos iparágban dolgozó amerikai. Az áramért pedig háromszor. Amíg ezt nem oldjuk meg, semmivel sem tudjuk kijavítani ezt a viszonyrendszert” – nyomatékosította.
Migráció – Brüsszelben van a kígyó feje
Hogy mivel van baj, a bíróságokkal vagy a jogszabályokkal a migrációs ítélkezés terén, arról egy példát hozott fel: Olaszország remek törvényeket hozott, fontos lépéseket tett, de mit csinált az olasz bíróság? Elküldte ezeket a jogszabályokat Brüsszelbe, ott pedig föderalista bírói kultúra van, amely azt mondja, ezek a jogszabályok ellentétesek az európai jogi kultúrával, és máris elkaszálták a remek jogszabályokat. Az olaszok most tanulják a leckét, „mi már fellázadtunk ez ellen. A bírósági aktivizmus Brüsszelben van, ott van a kígyü feje”.
Nemzeti konzultáció
Hogy miért venné figyelembe a nemzeti konzultáció eredményeit Brüsszel, arról azt mondta, „nem így működik, a magyar kormány véleményét fogják figyelembe, a kormány ereje pedig azon múlik, hogy mennyien állnak mögötte”.
„Én nem azért állok ellen, mert ügyes vagyok, jól csinálom, ezt most tegyük félre, hanem ennyien állnak a kormány mögött. Jó, ha tudják az emberek, hogy ez egy folyamatos csata, és ha a brüsszeli politika érvényesülne Magyarországon, akkor minden család rosszul járna” – fogalmazott Orbán Viktor.
Szerinte nem lehet úgy küzdeni Brüsszelben, hogy remeg a föld az ember lába alatt, ezért is kérte, hogy töltsék ki az emberek a nemzeti konzultáció kérdőívét.