A tüdőrákok döntő többsége hordoz olyan génmutációkat, ami célzott kezelés célpontja lehet.
A daganatok kezelésében egyre inkább teret nyer a precíziós onkológia, melyben a terápia az adott tumor molekuláris tulajdonságai alapján kerül megválasztásra. Míg a klasszikus onkológiai szemlélet szerint a kezelési döntés alapját a daganat szövettani típusa, illetve kiterjedtsége határozta meg, a személyre szabott kezelés megválasztásához nélkülözhetetlen a daganatok molekuláris információinak megismerése. Ebben segít a molekuláris diagnosztika, valamint az Oncompass Medicine többszörösen díjnyertes onkológiai szoftvere.
A tüdőrák célzott kezeléséhez a terápia megkezdése előtt molekuláris diagnosztikai vizsgálatra van szükség.
Molekuláris diagnosztika
Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján a saját fejlesztésű, speciális onkológiai szoftverünk segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját, vagyis molekuláris célpontját és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket.
Aszerint, hogy a mikroszkópos vizsgálat szerint milyen a tüdőráksejtek mérete és megjelenése, kétfajta szövettani csoportosítást különböztetünk meg: nem-kissejtes és kissejtes daganatot. A tüdőben előfordulnak más, nem hámeredetű rosszindulatú daganatok is pl. szarkomák és nagyon gyakori a másodlagos, áttéti daganatok megjelenése, amikor az elsődleges daganat más szervben található, ezek kezelése eltérő.
Az előrehaladott stádiumú vagy áttétes tüdőrák elsődleges kezelése a gyógyszeres terápia; kemo-, illetve a molekuláris információn alapuló célzott és/vagy immunterápia.
A tüdőrákok esetén az EGFR-, ALK/ROS1 mutációk esetében a célzott kezelés kis molekulatömegű, ún. tirozin-kináz-gátló, szájon át szedhető gyógyszerekkel történik.
Számos gén ismert, melyek tüdőrák esetén a tumor kialakulásáért felelhetnek, ilyenek a HER, BRAF, KRAS, MET, KIT, RET, FGFR1, NRG1, melyek további terápiás célpontot jelentenek.
Célzott kezelés, biztonsággal, csak a daganat részletes genetikai profiljára alapozható, a daganat molekuláris szintű viselkedése csak így ismerhető meg. A legtöbb esetben 600 gén vizsgálatát végezzük el, ami további speciális vizsgálatokkal egészül ki.
A 25.000 emberi génből mintegy 600 gén okozhat daganatos betegséget, egy daganaton belül átlagosan 4-5 különböző génhiba együttesen felelős a kóros sejtosztódásért. Ebből következően a megfelelő terápiás döntéshez az adott daganat részletes genetikai térképére van szükségünk. Egy adott daganatban minél több génhiba van jelen, annál bonyolultabb a gyógyszer molekuláris támadáspontjának, célpontjának kiválasztása.
Digitális terápiatervezés
A digitális terápiatervezés a személyre szabott kezelések és immunterápiák digitális eszközzel végzett megtervezését jelenti.
A digitális terápiatervezés során az onkológiai szoftverünk a világon egyedülálló módon, 20 ezredmásodperc alatt képes rangsorolni – 405 daganattípusban, 52 ezer mutáció esetén, 26.838 orvos-biológiai szabály alapján, 1417 gyógyszerhatóanyag közül – a személyre szabott, célzott terápiás lehetőségeket, a rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján.
Az Oncompass Medicine orvosi szoftvere 20 ezredmásodperc alatt segít az orvosnak kiválasztani a leghatékonyabb, személyre szabott, célzott terápiás lehetőségeket a daganatos betegek számára.
Precíziós Onkológiai Program
Precíziós Onkológiai Programunk a betegnek megfelelő, személyre szabott kezelés kiválasztásához szükséges valamennyi szolgáltatást tartalmazza. A Program egy olyan új orvosi eljárás, amelyet az Oncompass által kifejlesztett, speciális orvosi szoftverünk támogat. Jelenleg 26 hazai onkológiai centrummal van együttműködési megállapodásunk.