Kínai kutatók esettanulmányukban egy ígéretes kezelésről adtak hírt: őssejtterápiával visszafordították az 1-es típusú diabéteszt.

Az 1-es típusú diabétesz súlyos betegség, ami ugyan mesterséges inzulinnal úgy-ahogy kezelhető, azonban az ilyen betegek várható élettartama sajnos rövidebb, mint az egészségeseké. Ezért is úttörő jelentőségű a kínai kutatók esettanulmánya, amelyben arról számoltak be, hogy sikerült az ember őssejtjeit az inzulintermelésért felelős hasnyálmirigysejtek állandó készletévé alakítani – írja a cell.com-on megjelent tanulmány nyomán a hvg.hu.

A Nankai Egyetem központi kórházában dolgozó szakemberek elsőként egy 25 éves női betegtől vettek zsírsejteket, és kémiai úton megoldották, hogy e sejtek őssejtekként viselkedjenek, és más típusú sejtekké fejlődjenek.

Ezután olyan szigetsejteket hoztak létre, amelyek nagyrészt a hasnyálmirigyben találhatók és inzulint termelnek

Ezeket a helyettesítő szigeteket ezt követően befecskendezték a páciens hasába, a könnyebb megfigyelhetőség, valamint a szigetecskék eltávolíthatósága érdekében, ha netán valami probléma merülne fel. Nem sokkal később két másik beteget is hasonló kezelésben részesítettek.

A kutatók nemrég közzétették az első páciens egyéves leleteit: a nő a kísérleti eljárás után 75 nappal elkezdett elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy már ne legyen szüksége injekcióra. A negyedik hónapban hosszú távú glükózszintje már megközelítette egy egészséges emberét,

egy évvel később pedig még mindig inzulint termelt, és a vércukorszintje is rendben volt.

Mint írják, az eredmények valóban biztatók, azonban hangsúlyozni kell, hogy egyelőre még előzetesek. Az I. fázisú kísérletek, és ez a mostani is az, elsősorban egy kísérleti kezelés biztonságosságának a tesztelésére szolgálnak, nem pedig annak kimutatására, hogy a kezelés a remélt módon működik.

Ha az eredmények hasonlók lesznek a másik két, a kísérletben résztvevő beteg esetén és a nagyobb klinikai vizsgálatok során is, akkor ez a kezelés megfelelő gyógymódot jelenthet egy nehéz és az életet megrövidítő betegségre.

Forrás

Hirmagazin.eu