A munka világán belül az egészségügy területe rengeteg kihívást tartogat, ugyanakkor egy biztos: állást kapni egészségügyi végzettséggel egyszerűbb, mint valaha, hiszen súlyos munkaerőhiány jellemzi az egészségügyi és szociális ellátórendszert.
Aki olyan szakmára vágyik, amellyel garantáltan el tud helyezkedni, annak az egészségügy ideális választás lehet.
Ha megfordult már a fejedben, hogy erről a területről válassz új szakmát, akkor olvass tovább, hiszen összegyűjtöttük legnépszerűbb egészségügyi képzéseinket, hogy könnyebben el tudd dönteni, melyik egészségügyi tanfolyam való neked!
Kiknek ajánljuk egészségügyi tanfolyamainkat?
Egészségügyi tanfolyamaink többsége már alapfokú iskolai végzettséggel (8 általános) elvégezhető, ám ha ezen a területen szeretnél szakmát szerezni, nagyon fontos, hogy előtte felmérd a saját kompetenciáidat.
Fontos átgondolni, rendelkezel-e azokkal a tulajdonságokkal, amelyekre egy egészségügyi szakmánál biztosan szükséged lesz.
Ilyen tulajdonság többek között az empátia, a segítőkészség, a türelem és a rugalmasság, valamint egyes szakmák esetében az is elengedhetetlen, hogy toleráld az egészségügyi területre jellemző szagokat, látványokat, és megfelelő stressztűrő képességgel rendelkezz.
Milyen előnyei vannak, ha egészségügyi szakmát választasz?
Az első és legfontosabb pozitívum, hogy gyorsan és egyszerűen találsz majd munkát, ugyanis – mint írtuk – a területet súlyos munkaerőhiány jellemzi.
A kórházak, szakrendelők, idősek ellátására szakosodott és egyéb, szociális intézmények tárt karokkal várják az egészségügyi végzettséggel rendelkező jelentkezőket.
Ráadásul nemcsak az állami, hanem a privát szférában működő, betegellátással foglalkozó intézményekben is vállalhatsz munkát.
A másik fontos érv az egészségügyi szakma mellett, hogy nem csupán egy biztos állásra, de egy hivatásra is szert tehetsz, amelyet a társadalom megbecsül, és ahol hasznosnak érezheted magad.
Szakmák az egészségügy területén
Betegkísérő képzés
A betegkísérő képzés szuper lehetőség lehet számodra, ha el tudod képzelni magad egy kórház, klinika vagy más egészségügyi intézmény munkatársaként.
Betegkísérőként a legfontosabb feladatod az lesz, hogy az orvosok vagy az ápolók utasításainak megfelelően intézményen belül elkísérd a beteget vizsgálatokra, kezelésekre.
Emellett szükség esetén részt veszel a betegszállításban is (a beteg otthonából az egészségügyi intézménybe, vagy fordítva).
Betegkísérő munkájára általában olyankor van szükség, amikor a páciens állapota nem igényel szakellátást, viszont a közlekedést segítség nélkül nem tudja megoldani.
A betegkísérő tanfolyamon megtanulod szakszerűen ellátni a kísérési, mobilizálási és szállítási feladatokat, és felismerni azokat a helyzeteket, amikor egészségügyi végzettséggel rendelkező szakember segítségét kell kérni.
Munkahelyi elsősegély tanfolyam
Munkahelyi elsősegélynyújtóra minden munkahelyen szükség van, hiszen bármikor, bárkivel előfordulhat egy váratlan baleset vagy rosszullét, amikor azonnali ellátásra van szükség.
Ez nem minden esetben jelent egy önálló munkakört – nagyobb cégeknél előfordul ugyan, hogy valakinek ez az elsődleges pozíciója, de sokkal jellemzőbb, hogy a munkahelyi elsősegélynyújtónak van egy másik munkaköre is a vállalatnál, és ha valaki balesetet szenved, vagy rosszul lesz, akkor ő a kijelölt személy, aki elsősegélyt nyújt.
Ha elvégzed a munkahelyi elsősegély képzést, akkor növeled az elhelyezkedési esélyeidet, illetve meglévő állásodat biztosabbnak tudhatod hosszabb távon is. Ráadásul a plusz feladatkör a fizetéseden is látszódhat.
Ami pedig még talán ennél is fontosabb: életeket menthetsz, hiszen előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor elsősegély nélkül a beteg meghal, mire a mentő megérkezik a helyszínre, vagy maradandó károsodást szenved azonnali ellátás hiányában.
Ha nem szeretnél kórházban dolgozni, de vonz az egészségügy területe, a munkahelyi elsősegély képzés ideális lehet számodra.
Segédgondozó és rehabilitációs konzulens
Két szakmát is megszerezhetsz egyetlen képzéssel, ha a segédgondozó és rehabilitációs konzulens tanfolyampárost elvégzed.
Elsajátíthatsz alapszintű ápolási és gondozási feladatokat (betegkísérés, tisztálkodás, öltözködés, étkezés stb.), hogy aztán balesetből vagy betegségből felépülő, esetleg fogyatékossággal élő személyek ellátásában vehess részt.
Egészségügyi ismeretekre ezen a területen is szükséged lesz, hiszen feladataid közé tartozik majd többek között a vércukor- és vérnyomásmérés, a gyógyszerelés, az inzulinbeadás és szükség esetén az elsősegélynyújtás is.
Orvosokkal, ápolókkal, gyógytornászokkal is együtt fogsz működni, de a legtöbbet a páciensekkel és a családtagjaikkal találkozol majd.
A kiemelkedő kommunikációs készség, az empátia és a segítőkészség ebben a szakmában nélkülözhetetlen, de feladataid ellátásához kisebb állóképességre is szükséged lehet.
Munkáddal beteg emberek állapotának javulásában működsz közre, így sikerélményekből, hálából és elismerésből biztosan nem szenvedsz hiányt a mindennapokban.
Demencia gondozó / idősgondozó
Ha szívesen foglalkoznál idős, ellátást igénylő emberekkel, a demencia gondozó vagy az idősgondozó képzést érdemes választanod!
A feladatkör ezeknél a szakmáknál is nagyon hasonló, mint a segédgondozó munkahelyi rutinja, de itt idős, önállátásra nem vagy csak korlátozottan képes személyek lesznek a gondozottjaid.
Alapszintű egészségügyi ismereteket és az ápolás-gondozás „fortélyait” sajátíthatod el az idősgondozó és a demenciagondozó tanfolyamok keretein belül.
Képes leszel felismerni a demencia tüneteit, illetve azokat az eseteket, amikor orvosi segítségre van szüksége a páciensnek.
Itt is nagyon fontos a türelem, az empátia és a megfelelő fizikum, valamint a jó kommunikációs készség.
Ezekkel a végzettségekkel elsősorban idősotthonokban tudsz elhelyezkedni, de önfoglalkoztatás keretében is lehetőséged lesz munkát vállalni.
Egyéb egészségügyi szakmák
Pszichológiai képzések
Az egészségügyhöz tartozik a pszichológia területe is, ahol a testi panaszok helyett a páciensek lelki problémáinak megoldásában segíthetsz.
Napjainkban egyre többen ismerik fel a lelki és mentális egészség fontosságát, így egyre nagyobb igény van olyan szakemberekre, akik támogatást tudnak biztosítani pszichés problémák esetén.
Egészségügyi tanfolyamainkon belül többféle pszichológiai területhez tartozó képzés közül választhatod ki a számodra legszimpatikusabbat.
Ha biztos munkahelyre és hivatásra vágysz, és vonz az egészségügy területe, jelentkezz egységügyi tanfolyamaink valamelyikére, és szerezz egy olyan szakmát, amelyre gazdasági és politikai tényezőktől függetlenül mindig szükség lesz!