A bolti eladó, bár elsőre egyszerűnek tűnő feladat, valójában egy rendkívül sokrétű és kihívásokkal teli foglalkozás. A vásárlók elsődleges kapcsolattartói, ők az üzlet arca, akik meghatározzák az ügyfelek vásárlási élményét.
Habár az elmúlt 50-100 évben, a társadalmi és gazdasági átrendeződések okán, sokat változott ezen szakma megítélése, hajdanán egy igen kiemelkedő tisztségként tartották számon a bolti eladókat. De lássuk csak, hogy napjainkban milyen titkokat rejt ez a hivatás.
Mit is csinál pontosan egy eladó?
Az üzlet és a vásárlók között az elsődleges információs csatorna, hiszen a munkaköréből adódóan részletes tájékoztatást tud adni a boltban fellelhető termékekről. Az üzlet típusától függően, ezek száma és markákkénti eltérése akár több ezer is lehet.
Az ügyfelek és vásárlók tájékoztatása mellett, sok esetben a polcok rendben tartása, az eladott termékek pótlása is a munkakörükhöz tartozik. Élelmiszerek esetén pedig az adott termékek szavatossági idejének a nyomonkövetése is fontos lehet, hogy ezáltal mindig friss termékek kerüljenek a vásárlók asztalaira, a rövid lejáratú termékek esetén pedig árakciók kiírásával segítsék a készlet kisöprést.
Amit a legtöbben látunk a konkrét munkájukból az a vásárlások lebonyolítása, a pénztárgép kezelése. Ez is igen kiemelkedő figyelmet követel meg, hiszen a munkakör legfontosabb részét jelenti. A készpénzes és bankkártyás tranzakciók valamint az új és szinte már minden boltban fellelhető, vonalkód olvasó rendszer és a hozzá tartozó automatizmus sokat könnyített ezen a munkafolyamaton, azonban továbbra is pontos és precíz emberi közreműködést igényel.
Termékektől függően, és ha az adott bolt nem tart fent erre a célra külön személyzetet, akkor az áruk beérkezésekor történő ellenőrzése és elhelyezése is a napi feladatok fontos részét teszik ki.
Milyen készségek szükségesek egy bolti eladónak?
A fenti felsorolásból láthatjuk, hogy valójában közel sem annyira könnyű és egyszerű hivatásról beszélhetünk. Ebben a munkakörben alkalmazásra kerülő személyeknél kiemelten fontos a kommunikatív készség, hiszen a vásárlókkal való hatékony kommunikáció elengedhetetlen egy pörgős üzletmenet életbentartása esetén. Illetve nem elhanyagolható tény, hogy a fizikai és lelki teherbírást is jócskán próbára teheti, hogy napi sokszor több száz, vagy több ezer problémát kell ott helyben orvosolniuk, beleértve a panaszkezelést az üzlet vagy az egyes termékek kapcsán.
Egy jól működő bolt esetén, az eladók tudják, hogy a saját lelki világuk, egy mosoly vagy egy kedves kiszolgálás mekkora mértékben járulhat hozzá az adott üzlet pozitív mérlegéhez, a visszatérő vásárlók számának növeléséhez, és egyetemesen a vállalkozással kapcsolatos pozitív megítéléshez.
A bolti eladó munkája sokkal több, mint pusztán áruk eladása. Ez egy olyan hivatás, amelyben az emberi kapcsolatoknak kiemelt szerepük van. Az ügyfelek elégedettsége és a pozitív vásárlói élmény megteremtése a bolti eladók legfontosabb feladata.
Kell-e bármilyen képesítés az ilyen munkakör betöltéséhez?
Az érvényben lévő jogszabályok alapján semmilyen előképzettség nem szükséges a bolti eladói munkakör betöltéséhez. Ez azt jelenti, hogy elméletileg bárki elhelyezkedhet egy bolti eladói pozícióban, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e szakmai végzettséggel.
Azonban egyre inkább elvárás, és sok üzletlánc valamint kisebb üzlet is előnyben részesíti azokat a jelentkezőket, akik rendelkeznek valamilyen kereskedelmi vagy bolti eladói szakképzettséggel, vagy tapasztalattal. Bizonyos termékek esetében (pl. élelmiszerek, gyógyszerek) lehetnek speciális előírások vagy ajánlások a személyzet képzettségére vonatkozóan, de ezek általában nem kötelezőek.
Ha hosszabb távon szeretnél dolgozni a kereskedelemben, és előrelépni, akkor egy szakképzettség nagyban elősegítheti a karriered. Ebben nyújthat támogatást Magyarország legnagyobb szakképzéseket tömörítő portálja, a TanfolyamGURU.hu, ahol számtalan eladói képzés közül válogathatsz, amelyek elvégzését követően sokkal nagyobb eséllyel tudsz majd elhelyezkedni egy ilyen munkakörben.