A vermut tulajdonképpen likőrbor, melyet fehér üröm mellett egyéb gyógy- és fűszernövényekkel, szárított fűszerekkel ízesítenek (pl. keserű narancs héja, szegfűszegvirág, szerecsendió, bodzavirág, angelikagyökér, kis ezerjófű, fahéj, koriandertermés, menta). A vermutok többsége cukorszirup hozzáadásával készül, a ritkább száraz vermutban általában kesernyés íz dominál. Feltalálóját a Torinoban tevékenykedő Antonio Benedetto Carpanót tartják. Találmányát 1786-ban „vermouth”-nak nevezte el, mert azt a keserű ízű fehér ürömmel ízesített német ürmösborok ihlették, neve pedig a mai német Wermut szó áthallásából jött, melyet Carpano idejében „Wermuth”-nak írtak és amely fehér ürmöt jelent. Ahogy mondani szokták: „a cukor ápol és eltakar”, természetesen az ital édesítése és ízesítése akkoriban arra szolgált, hogy a rossz minőségű bor kellemetlen ízeit elfedje, és enyhén gyógyfüves, frissítő jelleget adjon az így készült italnak.

tonelles3
tonelles3

Története

Ahogy az lenni szokott, már a görögök is fehér ürmöt tettek a borba, elsőként ezt Pitagorasz jegyezte le, az italnak gyógyhatást tulajdonított, Hippokratész pedig gyógyító kezelésekhez is használta. Később a háznál kevert vermut elterjedt volt a XVII. századi Itália északi Piemont tartományában, majd Carpano volt az, aki Torinóban megszervezte ipari előállítását. Később a ma is létező márkák közül a Cinzano család 1816-ban, a Martini & Rossi 1863-ban kezdte a termelést. Érdekesség, hogy a XX. század fordulóján az abszinthoz hasonlóan súlyos vádak érték növényi összetevői miatt, melyeknek akkoriban erős mérgező hatást tulajdonítottak. Persze ezek bírálatok nemhogy nem tudták megakadályozni, inkább a „tiltottság” erősített rá a népszerűségére és a nagy márkák rekordbevételeket könyvelhettek el.

negroni
negroni

Készítése

Kevesen tudják, hogy házilag is könnyen elkészíthető, ilyenkor a legkülönbözőbb receptek szerint összeválogatott fűszereket általában beleáztatják az alkohollal (vodka, tisztított pálinka, esetleg nagytisztaságú etil-alkohol) kevert fehérborba, vagy magába a szeszbe, majd később ezt szűrik. Természetesen az utóbbi esetben a keverés csak később történik meg. Üzemi előállítása ennél jóval összetettebb: a fűszerekből erős alkoholos oldattal készítenek tinktúraszerű kivonatot, amit aztán ülepítenek, hosszabb-rövidebb ideig tartályban vagy hordóban érlelnek. Az ital összetevőinek (meghatározott paraméterekkel rendelkező borok, gyógy- és fűszernövény kivonatok, etil-alkohol, cukor, esetleg természetes színanyagok) keverése különös gonddal, a vermut-ház saját stílusát tükröző évtizedes receptek szerint történik. Mivel szeszfokát hozzáadott alkohollal növelik, alkoholtartalma 16-18%, ritkább esetben 20-22%, ezzel egy nagyon tartós, érlelhető italt nyernek. Ettől függetlenül a felbontott vermutot érdemes hűtőben tartani és egy hónapon belül elfogyasztani.

tonelles2
tonelles2

Fajtái

A vermutoknak három fajtáját különböztetjük meg a vermutoknak: extra dry, bianco vagy white, és sweet vagy red. Az édes és a száraz vermutot aperitifként, legtöbbször magában, jégre töltve, esetleg koktélban, pl. Negroniban isszák. A száraz fehér vermut leginkább koktélok alapanyaga. A „vörös” (édes) vermutokat pedig digestifnek fogyasztják, ez utóbbit sokszor olasz vermutnak nevezik, a fehéreket pedig franciának, habár mindkét területen gyártják mindkét típust.

Koktélok

A ma ismert Martini koktél 1869-ben jelent meg először, elődjének a vermutkoktél tekinthető, mely tulajdonképpen egy hűtött vermut volt, melyet citromhéjjal díszítettek, és néha egy kevés keserű likőrrel spékeltek meg. A XX. század közepére viszont a gin vagy vodka hozzáadásával divatba jött a szárazabb martini, melyhez sok helyütt alig, vagy egyáltalán nem adnak vermutot.

Manapság a legismertebb vermut koktél a Negroni, mely egyenlő rész ginből, édes vermutból és Campariból áll. A 90-es években és 2000-es évek elején inkább a Manhattan (rozs whisky, édes vermut és Angostura keserű), a Bronx (gin, édes vermut, száraz vermut, narancslé), illetve a Satan’s Whiskers (gin, száraz vermut, édes vermut, narancslé, narancslikőr, narancs keserű) hódított. Érdekesség, hogy Kubában pedig az El Presidente (rum, curaçao, vermut), mely a kiváltságosok itala volt.

tonelesluisxivvermut
tonelesluisxivvermut

Luis XIV. Vermut

A Louis XIV Vermut Spanyolországban az Alicante régióban készül . A gyártó a Colección de Toneles Centenarios egy 2019-ben újonnan létrehozott pincészet, ami egy érdekes „lelet” apropóján született. A 60 éve bezárt Ferrero borászat elfeledett hordótermében találtak 25 Fondillon-os hordót, melyek körülbelül 100 évesek. A Fondillon Alicante tradicionális – nem erősített- édes bora, amit Monastrell  nevű kékszőlőből készítenek és akár 70-80 évig is hordókban érlelik. Ritka és nagyon tekintélyes bor, ami mindig rendkívül drága. A történelmi legendárium maga XIV. Lajos a halálos ágyán is még ezt fogyasztotta. Innen a márkanév is. A régióban mindössze 10 minősített borászat maradt aki Fondillont készíthet.

Erre a különleges leletre a Colección de Tonelles Centenarios tulajdonosa létrehozott egy vermut-manufaktúrát, melynek különlegessége, hogy a Monastrell kékszőlőből készített vermutot ezekben a fellelt 100 éves 600 literes Fondillonos hordókban érlelik. A kész vermut vörösesbarna, az illatában aszalt gyümölcsök és olajos magvak, narancshéjas és fahéjas jegyekkel, finom hordós háttérrel. Ízben keserűnarancsos aromák keverednek mogyorós, fahéjas, szárított fügés, édes fűszeres jegyekkel. A szájban szinte száraz ízű és elképesztően komplex. Fogyasztása aperitifként jéggel, egy cikk naranccsal ajánlott, de kiváló alapanyaga koktéloknak is.

ElőzőAz oroszok nyíltan megmondták, mire számíthat tőlük Magyarország
KövetkezőA magyar EU-elnökség idején lehetőség nyílik a szemléletformálásra globális ügyekben..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza