A keddi támadásban használt fegyverek nem a hosszú hatósugarú amerikai eszközök közül kerültek ki.
A rajtaütés célpontja az ukrán határtól 435 kilométerre fekvő Engels légitámaszpont volt, amely a Tu-95 stratégiai nehézbombázók (Bear) egyik fő támaszpontja. Az orosz légierő ezekről a gépekről indítja útjukra az Ukrajnát pusztító X-101 nehézbombákat és robotrepülőket.
A katonai megfigyelők hangsúlyozzák, hogy nem az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú támadó eszközökről van szó, amelyek oroszországi felhasználására Kijev még nem kapott engedélyt sem az amerikai, sem a brit kormánytól.
Ukrán drónok több száz kilométert repültek Oroszországban, hogy eltalálják a Volga-menti Szaratov külvárosában fekvő Engels-1 katonai repülőteret a kedd hajnali órákban.
A helyi hírplatformok robbanásokról és lángokról számoltak be a repülőtéren, de az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint sem személyi, sem anyagi veszteség nem történt. Moszkva azt állítja, hogy 9 támadó drónt likvidált, de ettől függetlenül a közösségi média videói robbanásokról és magasra nyúló lángcsóvákról közöltek képeket.
Ukrán katonai bloggerek szerint azt sugallták, hogy a keddi támadást a közelmúltban a repülőtérre szállított lőszerek ellen indították. A kijevi székhelyű katonai megfigyelő, a Vertikal hétfő azt közölte, hogy a dróncsapás előtt rakéták kirakására utaló jeleket észleltek a város két légitámaszpontján, így a Volga túlpartján fekvő Engels-2 bázison is.
Az önkéntes bloggerek által működtetett Ukraine Front Line X-jelentése szerint újonnan gyártott Kh-101/55SM cirkálórakétákról van szó, amelyeket az orosz légierő Il-76MD teherszállító repülőgépe szállított a helyszínre. Kedden tüzeket észleltek a repülőtéren, a közelmúltban érkezett cirkáló rakéták vagy repülőgépek tárolójánál, melyet egy vagy több ukrán drón talált el.
Az Európai Unió Szeptember 14-én és 15-én nyilvánosságra hozott Sentinel 2 műholdfelvétele, amelyet @MT_Anderson nyílt forráskódú katonai repülési kutató vizsgált meg, és két Tu-22 szuperszonikus bombázót, egy Tu-160 szuperszonikus bombázót, valamint öt Beart észlelt a két bázison. A következő engelsi légitámadás szeptember 18-ára kalkulálható, és vélhetően ezt a csapást akarta megelőzni az ukrán légierő.
A NASA hőtérképei igazolják az Engels-1 bázisra mért csapásokat, de azok mértékéről nem tudnak számot adni.
A fő légibázis a Kreml nagy hatótávolságú erőinek kulcsfontosságú telepe, az Engels-2 pedig a 184. bombázó repülőezred otthona, ahonnan a szuperszonikus Tu-22M3 bombázójók (Backfire) indulnak útnak.
A légibázison állomásozó személyzet több száz csapásmérő küldetést hajtott végre Ukrajna ellen Oroszország 2022 februári teljes körű Ukrajna inváziója óta, többnyire nagy hatótávolságú cirkálórakétákkal, az ukrán légvédelem hatókörén kívülről.