Ahogy a technika fejlődik, a csalók sem ülnek ölbe tett kézzel. Szinte minden helyzetben megtalálják a módját, hogy valamilyen módon megszerezzék féltve őrzött pénzünket. A Gránit Bank szerint azonban ennek vége, mert van egy újítás, amit még a legprofibb szélhámosok sem tudnak átverni.

A Gránit Bank ügyfelei mostantól a Gránit eBank applikációban néhány kattintással ellenőrizhetik, hogy a bank ügyintézőjével beszélnek-e telefonon. A napokban bevezetett innováció egyedi vonása, hogy a hívást indító ügyintézőt is név szerint beazonosítja, így az ügyfelek a funkció használatával kivédhetik a hamis, adathalász céllal indított hívásokból eredő kárt  – jelentette be a pénzintézet az Indexhez eljuttatott közleményében. 

Levél nélkül egy kukkot se mondjanak!

A Gránit eBank applikáció új biztonsági megoldása alapján az ügyfél a banki ügyintézőtől indított hívást követően kap egy, a hívást igazoló iSMS-t az applikációba. Ezt néhány kattintással meg lehet nyitni a főoldalon elérhető – boríték ikonnal jelzett – postaládában, az egyéb kategóriába érkező iSMS-ek között.

Az internetes SMS a hívás adatai között – a még pontosabb beazonosíthatóságért – tartalmazza a banki ügyintéző nevét is. Az új biztonsági funkció eléréséhez az ügyfélnek rendelkeznie kell a Gránit eBank applikációval, és engedélyeznie kell a banknak, hogy elektronikus, iSMS típusú üzeneteket küldhessen.

A TELEFONHÍVÁST AZONOSÍTÓ ÜZENETET UGYANIS – A FOKOZOTT BIZTONSÁGÉRDEKÉBEN – CSAK ÉS KIZÁRÓLAG ISMS FORMÁJÁBAN, A BANK HIVATALOS APPLIKÁCIÓJÁN KERESZTÜL KÜLDI A BANK.

A Gránit Bank felhívta ügyfelei figyelmét arra is, hogy amennyiben ügyfélszolgálatának nevében keresik telefonon, és az applikációba belépve a postaládájában nem lát erről szóló megerősítő iSMS-t, akkor azonnal bontsa a vonalat, majd hívja a megszokott telefonszámon a bank ügyfélszolgálatát.

A Gránit Bank több platformon – ügyfélcsoportokra szabott kommunikációval – rendszeresen felhívja a figyelmet a csalások megelőzésére, valamint hogy mit tehetnek az ügyfelek. A Gránit eBank applikáció számos biztonsági funkciót tartalmaz jelenleg is, amelyek aktív használatával hatásosan lehet védekezni a kibercsalások ellen. Bankkártyákat egy gombnyomással lehet zárolni és feloldani, a bankkártyalimiteket pedig külön-külön lehet állítani ATM-pénzfelvételhez, bolti POS-terminálon történő fizetéshez és online vásárláshoz.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőMár a bíró szerint is „leplezetlen beavatkozás” a Trump elleni felhajtás?
KövetkezőSzakértő: csapadékos ősz várható, és hideg lesz novemberben
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza