A gyógymasszőr olyan beavatkozásokat, szolgáltatásokat és tanácsadást nyújt, amelyek célja, hogy a mozgásfunkciókat helyreállítsa és fenntartsa, ezáltal a betegek életminőségét javítsa. Különböző korcsoportú pácienseknél kulcsszerepet játszanak az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében, valamint abban, hogy a páciensek minél gyorsabban munkába állhassanak, visszatérhessenek régi életükhöz. Végső soron különféle masszázsokkal segítik a betegeket a sérülések, a fogyatékosság, vagy az öregedés okozta fizikai problémák rehabilitációjában.
A gyógymasszázs egy kiegészítő terápia
A speciális terápiák során a szakember állapotfelmérést végez és kikérdezi a beteget a panaszairól, felállítja az anamnézist. Megpróbálja a fájdalmas területeket minél alaposabban lokalizálni, kijelölni, hogy biztosan annak a résznek a kezelése történjen meg, amelyre a páciensnek valóban szüksége van. A különféle területeket megtekinti és elvégzi a feszesebb testrészek és izomzatok diagnosztizálását.
Az anamnézis után már meg is kezdődhet a masszázs, amelyet többféle módszerrel is végezhetnek. Leggyakrabban svédmasszázst alkalmaznak, de természetesen egy kezelésen belül egyéb fogásokat is bevethetnek annak érdekében, hogy a gyógyulás 100 százalékos legyen. A kezelések mindig személyre szabottak, hiszen mindenki más és más problémával fordul a gyógymasszőrhöz. A masszírozás során igyekszik olyan fogásokat alkalmazni, amelyek minél kevesebb fájdalommal járnak és igény esetén a terápia alatt is alkalmazkodik a páciensek egyedi igényeihez. Nem véletlen emeli ki ennek a fontosságát a Gyógytornászom.
Milyen esetekben érdemes a gyógymasszőrt felkeresni?
Ma Magyarországon nagyon sokan küzdenek ortopédiai problémákkal, amelyeken a speciális gyógymasszázs segíteni tud. A krónikus vénás betegségben és a reumában szenvedők is nyugodtan forduljanak szakemberhez, hiszen sok olyan módszer létezik, amelyek csökkenthetik a panaszokat. Az idegrendszeri panaszok mellett a feszes izomtónus már a fiatalabb korosztályt is érinti, akiknek szintén megkönnyebbülést hozhat egy speciális masszázs. Akik éppen egy hosszabb betegségből lábadoznak és emiatt több hónapon keresztül ágynyugalomra voltak ítélve csak nyerhetnek a kezelésekkel, hiszen mindent átmozgat a szakember és a páciensek újra a régi lendülettel vághatnak bele a jól megszokott hétköznapi életükbe. A hát- és nyakfájdalom leggyakrabban az ülő munkát végzőket sújtja, akik egész nap ülnek a monitorok előtt. A már-már népbetegségnek számító tünetek megszüntetését és a helyes testtartás elsajátítását is bízzuk a szakemberre.
Milyen gyógymasszázsok közül választhatunk?
A legtöbb gyógyító masszázs alapja a svédmasszázs, amely leginkább az izmok ellazítására és a különféle ízületi panaszokra nyújt hatékony megoldást. A szegment masszázzsal általában egy testtájat kezelnek, míg a kötőszöveti masszázzsal az anyagcserét segítik elő. Ez a masszázs a belső szervekre is hatással lehet. A nyirokmasszázst is egyre többen veszik igénybe, amely az ödémákat szünteti meg. A csonthártya kezelések a csonton keresztül történnek, amely a betegség súlyosságától függően egy igen fájdalmas eljárás is lehet.