A boszniai szerbek vezetője beváltotta korábbi fenyegetését. Milorad Dodik szerint megszületett a döntés a Szerb Köztársaság kiválásáról Bosznia-Hercegovinából. Már csak a népszavazás megtartásának időpontját kell kitűzni.

„Nem szeretnénk a lépést halogatni, de rajtunk kívül még két fél vesz részt az eljárásban” – utalt Milorad Dodik, a boszniai szerbek vezetője a bosnyákokra és a horvátokra, és azt is hozzátette: sok elemzést kell végezni a referendum előtt. Mint ismert: a Szerb Köztársaság várhatóan kilép a boszniai államszövetségből, ehhez pedig népszavazást kell kiírni. 

„A folyamat időigényes” – nyilatkozta az orosz TASZSZ hírügynökségnek a szentpétervári gazdasági fórum vendégeként. Első lépésnek a tárgyalási folyamat elindítását tartja.

„Biztosak vagyunk abban, hogy adott a kellő történelmi, általános civilizációs érettség és megértés, hogy ennek meg kell történnie, és elkerülhetetlen” – idézte Dodikot a belgrádi Vreme.

IDŐVESZTÉSNEK ÉS LEHETŐSÉGEK ELSZALASZTÁSÁNAK NEVEZTE, HA A BOSZNIAI SZERB KÖZTÁRSASÁG NEM VÁLNA KI, UGYANAKKOR AZT ÁLLÍTOTTA, HOGY AZ ÁLTALA IRÁNYÍTOTT ENTITÁSNAK NEM ÁLL SZÁNDÉKÁBAN INSTABILITÁST TEREMTENI.

Ennek érdekében elvárja, hogy elsőként a bosnyákok és a horvátok államszövetsége lépjen, és kezdeményezze a boszniai háborút lezáró daytoni békeegyezmény felbontását.

Moszkva nem változtat a daytoni megállapodással kapcsolatos álláspontján – jelentette ki Vlagyimir Putyin, aki találkozott Dodikkal. A szerződést a bosznia-hercegovinai stabilitás zálogának tartják – mondta az orosz elnök.

Az Egyesült Államok nem engedélyezi a kiválást, és reagálni fog a daytoni megállapodás megsértésének minden kísérletére – reagált már korábban az amerikai külügyminisztérium.

Senkinek sincs joga elszakadásra

„Daytonban megvitattuk, és mindenki megértette, hogy senkinek sincs joga elszakadásra. Punktum. Az Egyesült Államok lépni fog, ha bárki megkísérli megmásítani a megállapodás ezen alapvető elemét” – szögezte le még korábban Jim O’Brien, amerikai külügyminiszter-helyettes.

Twitter-post/képek

Dodik évek óta elszakadással fenyegetőzik. Nemrég azt is beígérte: a szerbek kilépnek a bosznia-hercegovinai döntési folyamatokból, ha az ENSZ emléknapnak minősíti júliusi 11-ét, azt a napot, amikor 1995-ben a srebrenicai népirtás elkezdődött.

A határozatot szavazattöbbséggel végül elfogadták: a 193-ból 84 tagország szavazta meg, 19 – köztük Magyarország – ellenezte, 68 tagország pedig tartózkodott. A kimenetelt Szarajevóban és Belgrádban egyaránt győzelemként ünnepelték.

Milorad Dodik a nyolcezer áldozattal járó népirtás tényét is megkérdőjelezi, és arra hivatkozik: a nemzetközi közösség hajlamos megfeledkezni arról, hogy a kilencvenes évek elején az „iszlám milíciák” 3500 szerbet öltek meg Srebrenica térségében.

„Állam vagyunk”

Kihirdették az ítéletet a srebrenicai mészárlásért is felelős volt boszniai szerb elnök fellebbviteli ügyében.

A boszniai szerbek közvetlenül az ortodox karácsony után, január 9-én ünneplik „államiságuk” napját, arra emlékezve, hogy a háborús bűnösként életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Radovan Karadzsics vezetésével 1992-ben ezen a napon hirdették ki önállóságukat, amivel kirobbantottak egy három és fél évig tartó, több mint százezer áldozattal járó újabb balkáni háborút.

A Szerb Köztársaság sosem feledkezik meg az alapítókról – jegyezte meg Dodik az idei évfordulón, a Szerb Köztársaságot pedig már akkor államnak nevezte.

Mert állam vagyunk, gondoljon bárki is bármit

– jelentette ki.

A sokat emlegetett daytoni megállapodás ugyanakkor csak arra jogosította fel őket, hogy létrehozzák saját – az általuk Szerb Köztársaságnak nevezett – entitásukat Bosznia-Hercegovinán belül.

Két éve, amikor az önállóság harmincadik évfordulóját ünnepelték, az Egyesült Államok korrupciós vádak alapján szankciókkal sújtotta Milorad Dodikot.

EZ SEM TÁNTORÍTOTTA EL ATTÓL, HOGY KARDCSÖRTETVE ÚJRA BOSZNIA-HERCEGOVINA SZÉTVERÉSÉVEL ÉS FELOSZTÁSÁVAL FENYEGETŐZZÖN.

Ha Christian Schmidt bosznia-hercegovinai főképviselő arra „vetemedik”, hogy törvénybe foglalja az ország állami tulajdonának elosztását, akkor a Szerb Köztársaság nem fog habozni a függetlenség kikiáltásával – mondta akkor Dodik.

A kérdésre, hogy ki támogatja a függetlenséget, tömören csak annyit válaszolt: „a nép támogatni fogja”, és szerinte ez a legfontosabb.

Egyedül vagy Szerbiával

Bosznia-Hercegovina térképe egészen sajátos. Északi területe a Szerb Köztársaság egyik része, annak másik, tőle elszakadt része pedig keleten Szerbiával és Montenegróval határos. A két rész közötti szabad átjárást szavatolja az ún. brčkói körzet korridorja.

Képernyőfotó 2024-06-10 - 9.10.34.png

Fotó: Wikipedia

A helyzetet bonyolítja, hogy a föderációhoz, a bosnyákok és horvátok közösségéhez tartozik két, zsebkendőnyi terület a horvát határ mentén.

A TÉRKÉPET NEM VÉLETLENÜL NEVEZIK LEOPÁRDFOLTOSNAK.

A különböző nemzeti entitások nem a háború alatt alakultak ki. Így élnek a térségben a nyelvükben teljesen azonos, kizárólag hitükben és latin, illetve cirill betűs írásmódjukban különböző emberek évszázadok óta. A helyzetet bonyolítja, hogy a keresztények két ágra szakadtak: az ortodox szerbekre és a katolikus horvátokra.

Bosznia-Hercegovina népessége a háború előtt, a kilencvenes évek elején meghaladta a 4,3 milliót. A túlélők közül sokan elvándoroltak, így a lakosság napjainkban 3,2 millióra zsugorodott. Közülük 1,2 millió él a két részre szakadt Szerb Köztársaság területén.

Az egyelőre nem világos, hogy amennyiben Dodik beváltja fenyegetését, és a Szerb Köztársaság kilép Bosznia-Hercegovinából, akkor független marad-e, vagy megkísérel csatlakozni Szerbiához, amit sokan Belgrádban sem fogadnának kitörő lelkesedéssel.

(Borítókép: Milorad Dodik. Fotó: Nikola Krstic / MB Media / Getty Images)

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőÚjabb átveréssel próbálják meg lenyúlni a magyarok pénzét, ne dőlj be a csalóknak, akik most a nemzeti bank és az OTP nevével élnek vissza
KövetkezőMagyarországra látogat a NATO-főtitkár
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza