Vörös riasztást adott ki a Meteorológiai Világszervezet az óceánok melegedése, a gleccserek zsugorodása és az antarktiszi jégtakaró olvadása miatt. A genfi jelentés szerint a 2023-as év a legmelegebb esztendő volt 174 éve, vagyis a mérések kezdete óta. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint már Magyarországon is nyilvánvalóvá vált, hogy nagy a baj a klímaváltozással.

A globális felmelegedés ebben a tempóban hamarosan visszafordíthatatlan lesz – mondta az InfoRádióban Simon Gergő, a HungaroMet előrejelzési osztályvezetője. Mára a felszíni hőmérséklet mintegy 1,45 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodási szintet, vagyis nagyon közel járunk a párizsi egyezményben megállapított másfél fokos határhoz, ahhoz az elméleti határhoz, ahonnan nagyon nehéz lesz visszafordulni – folytatta a meteorológus, kiemelve: a WMO most nyilvánosságra hozott jelentése alátámasztja, hogy

„nagyon rossz felé haladunk és elég nagy a baj”.

A globális felmelegedés sok káros következménnyel jár – folytatta a szakértő, kiemelve: a tengerszint is emelkedik, illetve a tengerhőmérséklet, ami szoros összefüggésben áll azzal, hogy felerősödnek például a mediterán ciklonok, amelyek Európában is jócskán okoznak károkat, pusztításokat. De nemcsak felerősödnek, hanem a gyakoriságuk száma is növekszik a hevesebb időjárási eseményeknek – mondta.

Simon Gergő szerint Magyarországon is szélsőséges időjárási eseményekre kell számítani 2024-ben. Példaként említette a mögöttünk álló telet, ami – figyelembe véve az utóbbi éveket – szépen beleillik abba a sorba, hogy tulajdonképpen már nem beszélhetünk klasszikus télről, amilyenek 20-30 évvel ezelőtt voltak. Az idei február pedig tényleg minden várakozást felülmúlt, miután a főváros térségében nem volt olyan nap, amikor az átlag alatt lettünk volna – fogalmazott a HungaroMet munkatársa.

„Ez a február gyakorlatilag egy márciusnak, kora áprilisnak illett be.”

A Meteorológiai Világszervezet új jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy az Atlanti-óceán északi részén 2023-ban 3 Celsius-fokkal melegebb volt a víz az átlagosnál, a hőmérséklet emelkedése miatt pedig az Adriai-tengeren 50 új faj terjedt el, ami veszélyezteti az őshonos halállományt.

hanganyag

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőFradi-csoda Franciaországban
KövetkezőÚtnak indult a Szojuz MSz-25 három űrhajóssal a Nemzetközi Űrállomásra
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza