Számtalan harmadik ország vezetett be korlátozó intézkedéseket a magyar baromfira, illetve baromfitermékekre azóta, hogy 2020 januárjában megjelent a madárinfluenza Magyarországon. Hiába telt el négy év, a járvány nem tűnt el hazánkból, a vírust a mai napig számtalan telepen azonosították már, és csak 2023 novembere óta több mint 1,5 millió állatot öltek le itthon. A Magyarországgal szemben hozott korlátozások mindaddig érvényben vannak, amíg az adott harmadik ország nem jelzi ennek ellenkezőjét.
Azóta, hogy 2020 januárjában megjelent a magas patogenitású madárinfluenza vírusa Magyarországon, több harmadik ország is korlátozó intézkedéseket vezetett be a magyar baromfira, illetve baromfitermékekre, és ezek addig érvényben is maradnak, amíg az adott ország nem dönt az ellenkezőjéről. Mindez azért is jelent komoly gondokat hazánknak, illetve az itteni termelőknek is, mert számos piactól jó időre elestünk. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tematikus oldalán minden olyan harmadik ország megtalálható, amely saját hatáskörben döntött az importkorlátozások bevezetéséről. Akadnak olyanok, amelyek hazánk teljes területét „tiltólistára” tették, de sok ország csak azokra a megyékre vezetett be korlátozásokat, ahol a madárinfluenza vírusát azonosították.
Kemény korlátozásokat vezettek be a magyar baromfira/baromfitermékekre
A Nébih tematikus oldalán elérhető legfrissebb, 2024.02.07-ei információk alapján Dél-Korea Magyarország teljes területére vonatkozóan megtiltotta az itteni szárnyasok (baromfi, naposcsibe, keltetőtojás, nem baromfik közé tartozó madarak, vadmadarak), baromfihús és termékek, étkezési tojás bevitelét. Mindezek alól csupán a sterilizáló hatású hőkezelésen átesett termékek jelentenek kivételt. Az Egyesült Arab Emírségek megtiltották minden háziasított és vad illetve díszmadár, naposcsibe, keltetőtojás és az ezekből származó nem hőkezelt termékek (kivéve a vágóhídi hulladék) importját egész Magyarországról. 2023.11.08-ai értesítés alapján Izrael korlátozásokat vezetett be Magyarország teljes területére a baromfi genetikai anyag, baromfihús (ide értve a libahúst), nem kezelt toll, galambok és egyéb, fogságban tartott madarakra. Ugyanakkor 2023.12.20-i értesítés alapján az izraeli hatóság feloldotta a fagyasztott baromfihúsra vonatkozó korlátozást, amennyiben az üzem nem áll korlátozás alatt, nem fogadott korlátozott területről baromfit, és mentes területen található.
Kína betiltotta a Magyarország teljes területéről származó baromfi vagy baromfi termékek közvetlen vagy közvetve történő behozatalát. Kuvait pedig arról döntött, hogy minden élő madár, szárnyas termék (friss, hűtött, fagyasztott, feldolgozott) és az azokat tartalmazó termékek valamint tojások importja tilalom alá esik Magyarország területéről. Marokkó sem engedi be a hazánkból származó baromfihúst és a belőle származó termékeket, Omán az itteni élő baromfit, valamint a belőlük készült termékeket, belsőségeiket és származékaikat tette fel a „feketelistájára”, Peru pedig nem engedi be a magyar naposcsibét és keltetőtojást. Szaúd-Arábiában tiltólistára került a magyarországi keltetőtojás és naposbaromfi, Szudánban a magyar élő madár és baromfi, Tajvanon pedig a baromfi és baromfitermékek.