A brüsszeli testület hibás lépései vezettek oda, hogy a gazdák helyzete tarthatatlanná vált Európában – csak kritikát kapott az Európai Bizottság

Videó

Keményen bírálta az Európai Bizottságot az Európai Parlament mezőgazdasági bizottsága. A képviselők szerint a brüsszeli testület sorozatos hibás lépései vezettek oda, hogy a gazdák helyzete tarthatatlanná vált Európában. Az Európai Parlament meghallgatta az ügyben a kereskedelemért felelős bizottsági alelnököt is.

A képviselők szinte csak és kizárólag kritikákat fogalmaztak meg pártállástól függetlenül. A legtöbb bírálat a szabadkereskedelmi megállapodásokat és az Ukrajnának nyújtott vámmentességet érte – számolt be a közmédiát Brüsszelből tudósító Baracka Eszter.

Hirtelen mindenki a gazdálkodók mellé állt Brüsszelben

Lehetséges, hogy az Európa-szerte zajló gazdatüntetések nem csupán kommunikációs fordulatot eredményeznek Brüsszelben, de a mezőgazdaságot ellehetetlenítő klímapolitikán is változtatni fognak.

A tudósító kiemelte, hogy a Néppárt szerint:

az ukrán agrártermékek előtti piacnyitás rossz az uniónak, mert árt a gazdáknak, de rossz Ukrajnának is,

mert így az ukrán termékek nem jutnak el korábbi piacaikra, melyeket Oroszország lényegében már el is foglalt. Ezzel egyetértettek a szocialisták is, akik a mézet emelték ki, itt 27 százalékkal nőtt az ukrán import aránya és ez a trend folytatódik, amit aggasztónak neveztek.

az ukrán agrártermékek előtti piacnyitás rossz az uniónak, mert árt a gazdáknak, de rossz Ukrajnának is,

mert így az ukrán termékek nem jutnak el korábbi piacaikra, melyeket Oroszország lényegében már el is foglalt. Ezzel egyetértettek a szocialisták is, akik a mézet emelték ki, itt 27 százalékkal nőtt az ukrán import aránya és ez a trend folytatódik, amit aggasztónak neveztek.

„Nem kérünk az ukrán gabonából!” – traktorokkal tiltakoztak Záhonynál az elszánt magyar gazdák

Videó

Mintegy ezer gazdálkodó, több száz járművel tartott demonstrációt a záhonyi magyar-ukrán határállomás közelében pénteken, tiltakozva az ellen, hogy az Európai Bizottság egy évvel meghosszabbítaná az ukrán mezőgazdasági termékek korlátlan importját.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett tüntetésen a gazdák traktorokkal, kombájnokkal és teherautókkal foglalták el a határátkelőhelyre vezető 4-es főút mindkét oldalát, jelentősen megakasztva ezzel a személy- és teherforgalmat.

A körülbelül öt kilométeren felsorakozott mezőgazdasági munkagépekre transzparenseket és magyar zászlókat akasztottak, a határállomás közelében tartott tüntetésen pedig számtalan, Brüsszelt és az Európai Bizottságot kritizáló, a magyar mezőgazdaság védelme mellett kiálló molinót és transzparenst fogtak a kezükben a gazdák.

Az eseményen Jakab István, a Magosz elnöke, az Országgyűlés alelnöke az egész Európában tapasztalható hasonló gazdatüntetésekkel összefüggésben azt mondta,

Brüsszelben „hozzá nem értő” emberek teszik tönkre az európai mezőgazdaságot, és ezzel a polgárok életét.

Tavaly szeptemberben egyszer már jelezték a magyar gazdák, hogy nem kérnek a brüsszeli szabályokból, és megvédik a mintegy ötmillió hektárnyi magyar termőföldet, valamint a rajta megtermelt élelmiszer-alapanyagokat – emlékeztetett a szövetségi elnök.

Kifejtette, a magyar gazdák azt akarják, hogy a rájuk vonatkozó uniós előírásokat terjesszék ki azokra az unión kívüli országokra, amelyekből élelmiszer-alapanyag vagy kész élelmiszer érkezhet Magyarországra.

Azt mondta, az ukrán nagygazdaságok méretével és produktivitásával nem versenyezhetnek az európai termelők, az ezeket tulajdonló – adóparadicsomokban bejegyeztetett – gazdasági társaságok tulajdonosai és befektetői brüsszeli segítséggel egyre több ukrán termőföldet szeretnének megszerezni, az ezeken megtermelt terményekkel pedig gyengíteni, majd megszerezni akarják az európai piacot.

Emiatt az uniós gazdák támogatásai 20-30 százalékkal is csökkenhetnek, a fejlődés megáll, és ezzel út és tér nyílik az ukrán termékeknek az Európai Unióban

– figyelmeztetett Jakab István.

Hangsúlyozta, ezért fontosak a közelgő európai parlamenti választások, hiszen az Európai Parlament átalakulásával az Európai Bizottság is megváltozik, az új testület pedig kedvezőbb döntéseket hozhat a gazdák számára ezekben a kérdésekben.

Forrás1

Forrás2

Hirmagazin.eu