Az utóbbi néhány hétben több nyugati katonai és politikai vezető is arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a következő években akár a NATO ellen is támadást indíthat. A Politico egy terjedelmes cikkben írt három lehetséges forgatókönyvről azzal kapcsolatban, hogy miként történhet meg egy ilyen támadás.

A NATO keleti szárnya, a balti államok elleni orosz támadástól való félelem nem új keletű, hiszen már az utóbbi években is jelentek meg cikkek, sőt egész könyvek a témában. Az utóbbi hetekben azonban látványosan elszaporodtak az erről szóló figyelmeztetések

A politikusok több esetben arra hivatkoztak, hogy a saját országuk hírszerzése milyen forgatókönyvet tart valószínűnek, és arról is beszéltek, hogy az amerikai elnökválasztás kimenetele is befolyásolhatja azt, hogy az oroszok mernek-e majd támadni. A Politico amerikai kiadása összeszegezte a lehetséges forgatókönyveket. A lap szintén azt hangsúlyozta, hogy szerintük elsősorban akkor következhet be egy ilyen támadás, ha Donald Trump győz a 2024-es elnökválasztáson.

A volt elnök korábban kritikusan nyilatkozott a NATO-ról, és állítólag a közelmúltban is belengette az amerikai szerepvállalás csökkentését, sőt még uniós tisztviselőkkel is közölte: nem fog segíteni Európán, ha a kontinens országait támadás éri. A Politicónak nyilatkozó tisztviselők azt mondták: ha valóban véget ér a Pax Americana korszaka, akkor a kontinens országainak 5-10 évre és rengeteg pénzre lehet szükségük ahhoz, hogy megfelelő szintre hozzák a haderejüket (miután az utóbbi évtizedekben elhanyagolták a katonai fejlesztéseket).

Csak évek múlva lehetséges?

A lap ezt követően sorolt fel három lehetséges forgatókönyvet, amelyek részben a korábbi figyelmeztetéseken alapulnak. Ezek egyike szerint

Vlagyimir Putyin 2027-ben indíthatná meg a támadást.

A forgatókönyv szerint az ukrajnai háború még mindig zajlik, de a nyugati támogatások már elapadtak, és a frontvonalak befagytak. Eközben a Nyugat figyelmét eltereli a Peking és Washington közt Tajvan miatt zajló konfliktus is. Emiatt az amerikai erők többségét Trump átvezényelte a Csendes-óceán térségébe, és azt is jelezte Putyinnak, hogy nem fog lépni egy baltikumi támadás esetén.

Az orosz fél a fentebb vázolt helyzetet arra használhatja ki, hogy Észtország ellen támadást indítson. A kezdeti rakétacsapások után a Leningrádi Katonai Körzetből több százezer, az ukrajnai háborúban tapasztalatot szerzett katona indulhatna meg modern felszerelésekkel. Az orosz erők harcba bocsátkoznak az észtekkel és a NATO (britek által vezetett) előretolt erőivel, de ezek nagyságrendileg jóval kisebbek, így vissza kellene vonulniuk.

Ebben a forgatókönyvben az oroszok napok alatt elfoglalják Észtország nagy részét, és bejelentik a terület annektálását, valamint azt, hogy a „nukleáris ernyőt” kiterjesztik az újonnan elfoglalt területre – mielőtt még a NATO európai országai bármilyen komolyabb lépést tehetnének. Ebben az esetben kérdés, hogy Európa hajlandó lenne-e megkockáztatni egy katonai akciót Észtország felszabadítása érdekében.

Európa sebezhető, ha Amerika nem segít

A második forgatókönyv azzal számol, hogy az orosz támadás már 2025-ben bekövetkezhetne – ez az elképzelés egyébként azokhoz a dokumentumokhoz igazodik, amelyek a Bundeswehrtől szivárogtak ki két hete. 

A német hipotézis szerint nem Észtországot, hanem az egész NATO gyenge pontjának tekintett, Lengyelország és Litvánia közti Suwalki-folyosót érné a támadás. Egy ilyen akcióval az egész Baltikumot elvághatnák szárazföldileg az oroszok.

Bármikor támadhat Putyin? 

A harmadik forgatókönyv pedig abból indul ki, hogy Putyin bármikor, akár már holnap is támadhat.

A Politico ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az orosz erők zömét most nyilván az ukrajnai háború köti le, de az utóbbi években a tartalékosokkal együtt a behívható orosz haderő létszámát 3,3 millióra növelték (eközben egyébként Európa országaiban 1989 és 2022 közt 3,4 millióról 1,3 millióra csökkent a katonák létszáma). Továbbá – a lap szerint – az orosz haderő harckocsijainak, tüzérségi eszközeinek és vadászrepülőinek száma meghaladja az európai NATO-tagországok hasonló eszközeinek számát (még ha minőségben el is maradhatnak azoktól).

Ezenkívül nem utolsó szempont az, hogy az európai országokban súlyos lőszerhiány van, miután a meglévő tartalékok egy részét átadták Ukrajnának. Mindezt híven szemlélteti az, hogy Marc Thys nyugalmazott belga tábornok 2023. decemberben azt mondta: a belga hadseregben akkora a lőszerhiány, hogy bármilyen konfliktus kezdete után nem sokkal már csak „kavicsokkal tudnának dobálózni”.

Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy Oroszországnak sem oka, sem érdeke nem fűződik ahhoz, hogy háborút vívjon a NATO országaival. Igaz, korábban hasonló kijelentéseket tett Ukrajnáról is – jegyzi meg a Politico.

Ezzel párhuzamosan a lapnak több magas rangú tisztviselő is elismerte, hogy Európa jelenleg sebezhető, és nem áll készen sem élőerő, sem katonai eszközök vonatkozásában egy magas intenzitású, az ukrajnaihoz hasonló konfliktusra. Ezt a véleményt osztotta Daniel Fried, az Egyesült Államok korábbi varsói nagykövete, aki úgy fogalmazott:

Az európaiaknak nincs elég [katonai] kapacitásuk a védekezéshez. A Baltikum megvédéséhez nagy mennyiségű amerikai katonai eszközre lenne szükség.

Forrás

HIRMAGAZIN.EU

ElőzőKönnyű taco saláta
KövetkezőSzexkereskedelemmel vádolják Amerika egyik legismertebb arcát, a WWE alapítóját
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza