Sajtóhírként már megírtuk, de most hivatalossá vált: a labdarúgó NB I-ben címvédő Ferencváros szerződtette a Bölöni László által edzett, Ligue 1-ben szereplő Metz középpályását, Habib Maigát. 

„Köszöntünk a Fradiban, Habib!” – írta Facebook-oldalán csütörtök este a Ferencváros. A szerződés hosszára nem tért ki az első téli igazolását bejelentő magyar bajnok.

Habib Maiga hazájából, az SC Gagnoából 2015-ben érkezett Európába, s lett a patinás francia klub, a Saint-Étienne játékosa, majd 2018 februárjában az orosz Arszenal Tulához került kölcsönbe. Innen fél évvel később visszatért az ASSE-hoz, hogy aztán ismét kölcsönadják, ezúttal már a Metznek, amelyhez első idénye után végleg átigazolt.

A védekező és középső középpályásként is bevethető 13-szoros elefántcsontparti válogatott labdarúgó a Metzben 140 mérkőzésen hét gólig és hat gólpasszig jutott, a mostani idényben viszont hét mérkőzésen mindössze 142 percnyi lehetőség jutott neki a Ligue 1-ben.

TÉLI JÁTÉKOSMOZGÁS A FERENCVÁROSNÁL
Érkezők: Habib Maiga (elefántcsontparti, Metz – Franciaország) 
Kölcsönbe érkezők: –
Kölcsönből visszatérők:  Giorgi Haraisvili (grúz, Dinamo Tbiliszi – Grúzia)? Stjepan Loncar (bosnyák, Asztana – Kazahsztán)?
Kiszemeltek: Arbër Hoxha (koszovói-albán, Slaven Belupo – Horvátország), Júlio Romao (brazil, Qarabag – Azerbajdzsán), 
Távozók: 
Kölcsönbe távozók: 
Kölcsönből visszatérnek klubjukhoz: 
Távozhatnak/érdeklődnek irántuk: Samy Mmaee 
(belga-marokkói, Panathinaikosz – Görögország)

Legalább 13 millió eurós rekordbevétel az NB I-ben; új csúcson az FTC!

A Nemzeti Sport Online-on így ősszel, néhány héttel a nyári átigazolási időszak zárása után rendszeresen jelentkezünk piaci összefoglalónkkal, melyben kisebb térségi összevetés mellett összegezzük az NB I-es játékospiac fontosabb tanulságait. Idén érdemes a számokat az előző két évvel együtt vizsgálni, ugyanis több mutatóban is változtak a tendenciák és rekordok is megdőltek.

A 2023-as, hazai, nyári átigazolási időszak összegzését érdemes talán a leginkább kiugró adatokkal, az előző két évhez képest a legnagyobb változásokkal kezdeni. Először is azzal, hogy a Transfermarkt (a folytatásban TM) piaci portál már 136 millió euróra becsüli az NB I piaci értékét, ez a korábbi évekhez hasonlóan ismét új csúcsot jelent, és több mint kétmillió eurós emelkedést egy év alatt. Ez persze alapvetően csak egy becslés, a játékosok korábbi teljesítménymutatói, válogatottságok száma és az előző bajnokságok, melyekben szerepeltek, erőssége alapján, de azért mutatja, hogy az NB I nemzetközi piaci megítélése, helyzete, ha kis lépésekben is, de évről-évre javul.

Az NB I-es csapatok a becsült értékük sorrendjében: 1. oszlop: keretek száma, 2. játékosok átlagéletkora 3. légiósok száma 4. egy játékosra jutó átlagérték az FTC-nél millió, a többinél ezer euróban), becsült keretérték. Forrás transfermarkt.de

A tendencia egyik legmeghatározóbb eleme továbbra is a Ferencváros nemzetközi eredményessége – idén sorozatban már ötödik alkalommal szerepel valamelyik európai kupasorozat csoportkörében az FTC –, piaci viselkedése, a csapat becsült értékének folyamatos emelkedése. Az NB I-ben az egy csapatra jutó átlagos keretérték 11.33 millió, miközben a Ferencvárosé önmagában 48.2 millió, tehát a fővárosi zöld-fehérek keretértéke több mint négyszerese az NB I-es átlagnak (sőt, ha úgy számolunk, hogy a Ferencvároson kívüli 11 NB I-es csapat átlagos keretértékét vesszük, ami 7.98 millió euró, akkor az FTC és a többi NB I-es csapat közötti szakadék még nagyobbnak tűnik, hiszen a zöld-fehérek keretértéke hatszorosa a többi gárda átlagos keretértékének – a szerk.).

Akármennyire is csak becslésekről van szó és tudjuk, hogy a pályán nem a TM keretértékei futballoznak, azért a különbségek jól mutatják az erőviszonyokat. Nem véletlen, hogy 2019 óta minden évben már legalább három fordulóval az idény vége előtt bajnoknak vallhatta magát az FTC. Másrészről az NB I értékével együtt a Ferencváros is új csúcsot állított fel, a TM-nél az eddigi, a nyári átigazolási időszakot követő magyar rekord eddig 40.25 millió euró volt, amit 2021-ben jegyzett a Ferencváros. Az FTC a szomszédos országok kirakatklubjai közül már a román FCSB-t is majdnem 20 millió euróval előzi meg, a szlovák Slovannál és a szlovén Olimpijánál pedig több mint háromszor értékesebb a kerete.

Az NB I legértékesebb csapata – 11 ferencvárosi játékossal (Forrás: Transfermarkt)
Facebook-post

Az új rekord az FTC esetében annak is köszönhető, hogy a klub az előző idény Európa-liga-szerepléséből (az UEFA-tól 8.95 millió eurót kapott a klub) és játékoseladásaiból (a TM szerint Aissa Laidouniért és Olekszandr Zubkovért összesen 4.6 millió euró folyt be) származó bevételei jelentős részét visszaforgatta a játékospiacra, és ezen a nyáron a piaci portál számai alapján 7 millió eurót költött új játékosokra. A TM szerint a Baráth Péter, Mohammed Abu Fani, Alekszandar Pesics, Cristian Ramírez, Varga Barnabás ötösre egyenként 800 ezer és 2 millió euró közötti összeget költött a klub. Miközben ezen a nyáron is volt jelentős bevétele az FTC-nek eladásokból: a Ryan Mmaee, Roko Baturina kettősért 4.6 millió euró érkezett a TM szerint, és ehhez jön még jövő nyárig 4.5 millió euró Lisztes Krisztiánért, akinek az eladásáról már megegyeztek a Frankfurttal és akinek a tényleges vételára, különböző bónuszok teljesülése esetén néhány év alatt a 10.8 millió eurót is elérheti.
Azt, hogy a Ferencváros mennyire kiemelkedik az NB I-ből, az is mutatja, hogy az élvonal legértékesebb kezdő tizenegyét most már kivétel nélkül az FTC labdarúgói alkotják, a bajnokság legtöbbre becsült játékosa most az FK Krasznodartól visszatérő Cristian Ramírez 5 millió euróval.  

Az FTC piaci bevételei és kiadásai pedig természetesen nagyban meghatározzák az NB I teljes bevételi és kiadási oldalát. Itt érkezünk el az idei nyár talán legjelentősebb változásához az elmúlt évekhez képest. Ugyanis a piacra a Ferencváros által behozott pénzeknek (értve ez alatt a klub eladott labdarúgóit és a TM szerint az FTC által a Pakstól és a DVSC-től, mintegy kétmillió euró megvett játékosokat is), továbbá olyan eladásoknak köszönhetően, amilyen Mocsi Attiláé (ZTE – Rizespor – Törökország, 785 ezer euró), ifj. Dárdai Pálé (Fehérvár – Hertha BSC – Németország, 300 ezer euró) vagy Dorian Babunszkié (Debreceni VSC – Grasshoppers – Svájc, 550 ezer euró) volt, mintegy 13 millió eurós bevételre tettek szert az NB I-es klubok (a Lisztes Krisztiánért jövő nyárig beérkező 4.5 millió euróval együtt).

Továbbá ehhez még jönnek olyan, összegszerűen egyáltalán nem ismert eladások, mint amilyen például Beke Péteré (Budafok – Paks), Abdoulaye Diabyé (Újpest – St. Gallen – Svájc), Demjén Patriké (ZTE – MTK), Eduvie Ikobáé (ZTE – Viseu – Portugália), Gergényi Bencéé (ZTE–Fehérvár), Tajti Mátyásé (ZTE–Újpest), Varga Bencéé (MTK – KTE) vagy Zeke Márióé (Fehérvár – KTE). Ezekkel együtt akár a 15 millió eurót is elérheti vagy meg is haladhatja az NB I-es klubok piaci bevétele, de már a 13 millió is a duplája az elmúlt évek legmagasabb nyári bevételének.

A 13-15 millió eurós piaci bevétel már a környező országokkal összevetve sincs a sor végén – mint ahogy az előző években arra többször is volt példa –, mert például a szlovákok 4.4 milliós, a szlovénok 10.3 milliós bevételi összegét megelőzi, a románok 16.65 millióját pedig kezdi megközelíteni (de ott nem 12, hanem 16 csapat hozta ezt össze), persze az ukrán (25 millió fölött), a szerb (34 millió) és a horvát élvonal csapatainak bevételeitől (60 millió euró) így is messze van. A térségben rekorder osztrákok 108 milliójától pedig fényévekre.
Ezzel együtt a tízmillió euró fölötti bevétel egyértelműen jelzi, hogy a korábbi évekhez képest eladhatóbbá váltak az NB I-es játékosok. Ráadásul a csapatok sokkal inkább hajlandóak fizetni is a játékosokért átigazolási díjakat, mint korábban. A TM szerint ezen a nyáron 7 millió euró értékben költöttek az NB I-es klubok (sok átigazolási összeg ebben nincs is benne, mert nem ismertek), csak a Kisvárda nem fizetett senkiért átigazolási díjat. Miközben korábban voltak olyan évek, amikor egy-két klubot leszámítva mindenki csak ingyen igazolható játékosokat keresett, de még egy éve is négy olyan klub volt, amely nem fizetett átigazolási díjat.
Az NB I-es játékosok iránti kereslet növekedést az is jelzi, hogy míg tavaly nyáron csak három magyar játékos szerződött a hazai élvonalból külföldre (Ádám Martinért fizetett a dél-koreai Ulszan, Nikolics Nemanja és Ugrai Roland ingyen került a török másodosztályba), addig idén hatan is, sőt, a jövőre Frankfurtba kerülő, de a németekhez már idén aláíró Lisztes Krisztiánnal együtt heten. Ráadásul, a korábbi évekkel ellentétben szinte mindenki az NB I-nél magasabban jegyzett bajnokságba igazolt. Lisztes és a Fehérvárról a francia élvonalba szerződött Loic Nego (Le Havre) topligába írt alá, s egyértelműen értékesebb bajnokságban folytatja a topliga másodosztályában, a 2. Bundesligában szereplő Herthához igazoló ifjabb Dárdai Pál, a török élvonalbeli Rizespor által  Zalaegerszegről kivásárolt Mocsi Attila és a Ferencvárostól szabadon igazolható játékosként a japán Vissel Kobéhoz szerződött Vécsei Bálint. Varga Kevin az NB I-ben bronzérmes Debreceni VSC-től került ingyen a 2022-es ciprusi bajnok Apollonhoz. Továbbá a paksi kapus, Nagy Gergely is külföldre szerződött, ő korábban játszott már Görögországban, a Larisszában, most a PASZ Lamiához igazolt.

Ami nem sokat változott az előző évekhez képest, az a légiósok magas aránya. Ugyan a tavalyi 43.6 százalék 41-re csökkent, de ez még így is a második legmagasabb arány a szomszédos országokkal összevetve. Az ukrán élvonalban futballozók 15.7 százaléka, a szerbeknél 24.3, a románoknál 35.6, a szlovákoknál 36.4, a horvátoknál 37.1, az osztrákoknál 39.4, a szlovéneknél 43.4 százalék. Márpedig ilyen légiósarány mellett hosszú távon nehéz lesz növelni a külföldre, erősebb bajnokságba eladott magyar fiatalok számát, miközben a válogatott fejlődését hosszú távon egyértelműen a topligás játékosok számának növelése szolgálja. Továbbá ki kell emelni, hogy a nyáron külföldre szerződő, fent említett hetesből csak ketten, Lisztes és Mocsi tartoznak a nemzetközileg piacképesebbnek számító, 24 év alatti korosztályhoz.

Másrészről a fenti, kedvező piaci adatok – értve ez alatt a piaci értéknövekedést, a piaci bevételek növekedését és az erősebb külföldi bajnokságba szerződők számát – mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy továbbra is csak a BL-selejtezőben induló Ferencváros tud eljutni az európai kupák csoportköréig. Márpedig a magyar futball fejlődését a topligás játékosok számának emelkedése mellett az szolgálná, hogy az itthon játszók közül is egyre többen tudják megmutatni magukat a nemzetközi porondon. A szlovák élvonalbeli bajnokságban hiába kisebb például az egy csapatra jutó átlagos keretérték, mint az NB I-ben, mégis két szlovák csapat szerepel az európai kupák csoportkörben (mindkettő az Ekl-ben, ahol a Ferencváros is), de a szomszédok közül az osztrákoknak és a szerbeknek egyaránt három főtáblás együttesük van (ez nyilván a kedvező koefficiensnek, az elmúlt évek jó eredményeinek is köszönhető), az ukránoknak kettő, a szlovénoknak és a horvátoknak egy, csak Romániának nincs egyetlen főtáblás csapata sem.
Összegzésképp tehát megállapíthatjuk, vannak kedvező piaci statisztikák, amelyek egyértelműen azt mutatják, a magyar élvonal nemzetközi megítélése fokozatosan javul, több millió euróra taksált légiósok közül is egyre többen jönnek az NB I-be (elsősorban a Ferencvárosba), és egyre több csapat kész áldozni új játékosok szerződtetésére, nemcsak az ingyen igazolható labdarúgókat keresik. Ugyanakkor a két legfontosabb tényezőben, a topligákba eladott magyar fiatalok számában és a nemzetközi kupák csoportkörében szereplő csapatok számában egyről a kettőre kell lépni (a topligába eladott fiatalok terén a legjobb lenne háromra vagy négyre lépni minden nyáron…) ahhoz, hogy még láthatóbb, a pályán elért eredményekben is még jobban megmutatkozó előrelépésről beszélhessünk.

Forrás1

Forrás2

Facebook-post

ElőzőLabdarúgás: a CIES szerint Szoboszlai becsült piaci értéke a 13. legmagasabb a világon
KövetkezőKuszkusz receptje
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza