Marcel Ciolacu román miniszterelnök szerint országa polgárai már jövő év márciusától élvezhetik „a schengeni térség előnyeit a levegőben és a tengeren”.

A román miniszterelnök bejelentette, hogy országa hamarosan csatlakozik a schengeni övezethez. „Erről politikai megállapodásunk van” – írta Marcel Ciolacu a Facebookon szerdán késő este.

A kormányfő szerint a román polgárok már jövő év márciusában élvezhetik „a schengeni térség előnyeit a levegőben és a tengeren”, hozzátéve, biztos benne, hogy a szárazföldi határról szóló tárgyalások is jövőre lezárulnak.

Mint az AFP hírügynökség a román belügyminisztériumra hivatkozva jelentette, a most megkötött megállapodás Bulgáriára is vonatkozik. Az egyezséget Románia, Bulgária és Ausztria közötti tárgyalások előzték meg, miután Bécs sokáig ellenezte a két ország schengeni övezethez való csatlakozását, és tavaly még – az új migrációs válságra és a túl gyengén védett külső határokra hivatkozva – megvétózta a megállapodást.

A román belügyminisztérium szerint a háromoldalú politikai megállapodás értelmében a 2024-es év folyamán folytatódnak az egyeztetések annak érdekében, hogy Románia és Bulgária esetében a közúti és vasúti határátkelőknél is megszűnjön a vám- és határellenőrzés – írja a Krónika Online.

Egyelőre tehát Románia és Bulgária ahhoz a „Schengen lite” koncepcióhoz csatlakozik, amit Ausztria nemrég kompromisszumként vetett fel: a Romániából és Bulgáriából érkező utasok esetében az európai repülőtereken eltekintenének az útlevél-ellenőrzéstől, cserébe ragaszkodnak ahhoz, hogy a két ország fokozza határbiztonságát.

Sajtóértesülések szerint Ausztriának az is feltétele, hogy az Európai Bizottság fordítson a korábbinál háromszor több pénzt a Frontex (az EU határvédelmi hivatala) bulgáriai műveleteire, továbbá Románia és Bulgária fogadjon be (vagyis vegyen át) menedékkérőket, főleg afgánokat és szíriaiakat – írja a romániai magyar lap.

Románia és Bulgária 2007 óta tagjai az EU-nak, és részben már a schengeni szabályok hatálya alá tartoznak; a belső határaikon azonban mindeddig fenntartották az ellenőrzéseket. A Schengeni Egyezmény 1995 óta garantálja az utazás szabadságát Európában. A vízummentes övezetbe jelenleg 27 európai ország tartozik, mintegy 400 millió állampolgárral.

Forrás

HIRMAGAZIN.EU

ElőzőNe keresse többet az OMSZ-t
KövetkezőTöbb együttérzést és belső békére törekvést sürgetett a dalai láma 2024-re
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza