Magnézium hiány megállapítása
Magnézium hiány esetén a szervezetünk azzal ellensúlyozza, hogy elsősorban a testünk magnéziumban gazdag részeiből kivonja azt; így részben pl a csontokból. Következésképpen, a magnézium hiány nem közvetlenül kimutatott azáltal, hogy lecsökkent a vérsavó szintje. Ez csak egy alkalommal lehetséges amikor ez a magnézium készlet lecsökkent, és a magnézium koncentrációja a vérsavóban is arányosan lezuhant.
Alacsonyabb vérsavószint ezért egy biztos jele a magnézium hiánynak. Valójában a teljes szervezetünkben a magnézium szint csökkenése különféle tüneteket és panaszokat okoz ettől már sokkal korábban. Ezért a következő tesztek értékes jelekkel tudnak szolgálni a magnézium hiányának felismerésére.
Magnéziumhiány, önértékelő teszt: Rendszeresen stresszes? Gyakran iszik alkoholt? Gyakran ébred fel az éjszaka folyamán görcsökre? Merevek az izmai fizikai munka, vagy sportolás után? Szenved különféle izommerevedési problémáktól, a nyak vagy a vállak tájékán elsősorban? Rendszeresen szenved migréntől, fejfájástól? Cukorbeteg? Rendszeresen tapasztal bizsergést zsibbadást a kezeiben, lábaiban? Elsősorban gyorsételeken él? Rendszeresen iszik szénsavas italokat? Rendszeresen szed gyógyszereket úgy, mint vízhajtókat, szívgyógyszereket, vérnyomáscsökkentőket? Gyakran érzi, hogy viszket, vagy remeg a szemhéja? Gyakran szenved menstruációs görcsöktől? Vannak ízületi fájdalmai? Van csontritkulása? Álmatlanságban szenved? Hogy ha a fent említett kérdések közül legalább 2 kérdésre „igen” volt a válasza, az jelzés lehet a szervezet magnéziumhiányára! |
A Magnézium hiány tünetei lehetnek:
- fejfájás
- szédülés
- bizonytalanság
- gyenge koncentráció képesség
- idegesség
- izgatottság
- hátsófej fájása
- izomgöcsök a nyak, vállak, a teljes gerinc oszlopban
- szívritmus zavar
- húgyúti görcsök
- méhgörcsök
- zsibbadás
- viszketés
- szúró érzés
- bizsergés a karokban, vádlikban
- görcsök a talpakban, lábfejekben, lábujjakban.
- stroke
- álmatlanság
- IQ-probléma
- korai Alzheimer kór
- szorongás
- pánikbetegség
- elhízás
- depresszió
- biológiai problémák
- öngyilkossági gondolatok
- hallucináció
Néhány betegség, ami köthető a magnéziumhiányhoz:
- oxidatív-stresszbetegség
- cukorbetegség
- asztma
- izomgörcsök
- magas vérnyomás
- bőrbetegségek
- psoriasis-pikkelysömör
- ekcéma
- nemi betegségek
- csontritkulás
- parkinzon kór
- immunrendszeri problémák
- migrén
- fejfájás
- ízületi-, reumatikus fájdalmak
Magnézium:
A magnéziumszint mérése nehéz, tekintettel arra, hogy a vérben csak 1% magnéziumkoncentráció található.
Magnézium a szervezetünkben:
- 5% a szövetekben
- 1% a vérben
- 5% az izomszövetekben
- 60% a csontokban és a fogakban.
Laboratóriumi vizsgálat
Vér és vizelet értékek:
A normál magnézium koncentrációs értékek a plazmában 0.75-1.1 mmol/liter között vannak, a vörös vérsejtekben 1.95 és 2.65mmol/liter között és a plazma értéke 0.75mmol/liter. A normális magnézium kiválasztási értéke a vizeleten keresztül változó 2.5-5.5mmol/nap közöttire tehető.
Sejten belüli teszt:
A sejten kívüli magnézium koncentráció a vérplazmából sokkal gyakrabban megállapítható.
A vörösvérsejteken belüli koncentráció meghatározása sokkal nehezebb eljárás, mint a magnéziumkoncentráció meghatározása a vérplazmában, és ráadásul csak nagyon kevés laboratóriumban lehet elvégezni.
Magnézium koncentráció meghatározása a vörös vérsejtek, és a vérplazmán keresztül
Egy új módszert használva, amit „flame photometry” -nek hívnak, vagyis láng fotométernek, a magnézium a vörösvérsejtekben, ahogyan a vérplazmában is, meghatározható. Ebben az eljárásban a magnézium értéke meghatározható a vörösvérsejtek és a vérplazma viszonyából. Az előnyei ennek az eljárásnak, hogy egyszerű, olcsó és mégis figyelembe veszi a sejtek magnézium tartalmának értékeit.
Ehhez a teszthez 2 közönséges kémcsőnyi vérminta szükséges (EDTA ) és egy speciális laboratóriumba kell küldeni ami kérésre elérhető.
Röntgen sugaras színkép elemzéses vizsgálat
Szintén lehetséges a sejten belüli magnézium koncentráció meghatározása, használva elektor-mikroszkópos, röntgensugaras színképelemzést.
Néhány tanulmány már kimutatatott egy figyelemreméltó kapcsolatot a szájnyálkahártya sejtjein belüli magnéziumtartalom, és a szív szövetének magnézium tartalma között. Hasonló kapcsolat volt kimutatható a szájnyálkahártya sejtjeinek magnézium tartalma, és a magnézium hiány klinikai jelei között.
Egyszerű és nem jár a szájnyálkahártya megsértésével a szájüregből vett kenetvétel. A megállapítást követően ezek a sejtek korlátozás nélkül tárolhatóak, és ismételten mérhetőek.
Ez a módszer képessé teszi a korai meghatározását a magnézium hiányának. Sajnos, ehhez a módszerhez használható felszerelés egyelőre, kizárólag az Amerikai Egyesült Államokban érhető el, azonban már az Európai Unióban is tesznek határozott lépéseket az eszközök beszerzésére és az eljárások bevezetésére.
Helyesírás – és stilisztikai ellenőrzés: HIRMAGAZIN ONLINE MÉDIA