Aggasztó változásokat vettek észre Bermudánál. A szigetcsoportot körülvevő Atlanti-óceán felmelegszik, oxigénszintje csökken, egyre sósabbá és savasabbá válik.
Bermuda egy szigetcsoport az Atlanti-óceánban. Jogilag Nagy-Britannia tengerentúli területe. 150 szigetből és mintegy 200 korallzátonyból áll. Legismertebb része a szigetektől délnyugatra fekvő Bermuda-háromszög, ahol rengeteg vízi és légi jármű tűnt el az elmúlt évtizedekben.
A kutatók 1983 óta követik nyomon Bermuda környékét, folyamatosan vízmintákat vesznek, hogy nyomon kövessék az óceán állapotát, képet kapjanak annak biológiai, fizikai és kémiai felépítéséről.
A Bermuda Atlantic Time-series Study (BATS) néven ismert projekt legújabb eredményei azt mutatják, hogy a szigeteket körülölelő óceán vize a 2020-as évekre teljesen megváltozott – állapította meg a Frontiers in Marine Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmány.
Kimutattuk, hogy a szubtrópusi Atlanti-óceán északi részén a felszíni vízhőmérséklet az elmúlt 40 évben 1 Celsius-fokkal emelkedett. Emellett sósabbá vált, csökkent az oxigéntartalma és egyre savasabb lett– mondta Nicholas Bates professzor, a Bermuda Institute of Ocean Sciences óceánkutatója a kiadott közleményben.
Ahogy az várható volt, ezek a változások károsítják a terület biológiai sokféleségét.
AZ ELMÚLT NÉGY ÉVTIZEDBEN AZ OXIGÉNSZINT 6 SZÁZALÉKKAL CSÖKKENT, AMI NEM JÓ HÍR A VÍZI ÉLŐLÉNYEK SZÁMÁRA, A 30 SZÁZALÉKKAL SAVASABBÁ VÁLÓ VÍZ PEDIG FŐKÉNT A HÉJAS ÁLLATOKAT (KAGYLÓKAT, CSIGÁKAT) VESZÉLYEZTETI.
Az új eredmények rávilágítanak az óceánok riasztó állapotára, ami összefüggésben van az éghajlatváltozással. A szakértők hasonló megállapításokat tettek a Hawaii- és a Kanári-szigetek, Izland és Új-Zéland környéki vizek vizsgálata alapján. Ezek az óceánok szintén savasabbá és sósabbá válnak, miközben hőmérsékletük emelkedik.
Forrás