A Hold azt követően alakult ki, hogy az ősi Föld egy Mars méretű objektummal ütközött, amelyet Theia néven ismer a tudomány. A kozmikus karambol körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt történt, de hatásait a mai napig érezzük; nemcsak a Hold, hanem a földköpenyben megfigyelhető struktúrák is őrzik az egykori idegen égitest nyomait.

Sokáig az a nézet uralkodott, hogy az ütközést követően a Föld arca is megváltozott, de nem olyan drasztikus mértékben, mint a Theiaé, amely a katasztrófa következtében teljesen megsemmisült, törmelékeinek összetapadásából pedig idővel megszületett égi kísérőnk, a Hold. Ha ez így lenne, akkor a Föld és a Hold kémiai összetétele eltérő lenne, de nem ez a helyzet. A legújabb szimulációk azt sugallják, hogy a Theia nyomai a Földön is fellelhetők a felszín alatt.

A kutatók egy olyan szimulációs technikát alkalmaztak, amely kiválóan modellezi a bolygóütközések során fellépő anyagkeveredést.

AZ EREDMÉNYEK ALAPJÁN A THEIA SOKKAL KITERJEDTEBB VÁLTOZÁSOKAT OKOZOTT A FÖLDÖN, MINT KORÁBBAN GONDOLTUK.

Mit rejt a Föld mélye?

„A korábbi kutatások túlzott hangsúlyt fektettek a törmelékkorong (a Hold elődje) szerkezetére, és figyelmen kívül hagyták az óriási ütközésnek a korai Földre gyakorolt hatását” – mondta Deng Hongping, a Sanghaji Csillagászati Obszervatórium professzora a kiadott közleményben. A kutató szerint a korai földköpeny heterogenitása a Theia 4,5 milliárd éve történt becsapódásának köszönhető, és ez az esemény tekinthető az évmilliárdok óta zajló földtani evolúció kezdőpontjának.

A SZIMULÁCIÓK AZT MUTATJÁK, HOGY AZ ÜTKÖZÉS UTÁN A FELSŐ ÉS AZ ALSÓ KÖPENY ELTÉRŐ ÖSSZETÉTELŰVÉ ÉS ÁLLAPOTÚVÁ VÁLT.

Az alsó köpeny többnyire szilárd, benne a Theia által okozott szennyeződések csekélyek; az ütköző objektum anyagának nagyjából két százaléka hatolt ilyen mélyre. A felső köpeny azonban a korai Föld és a Theia anyagának keveréke.

Az alsó földköpenyben lévő Theia-anyag lehet a felelős az ún. alacsony sebességű tartományok (LLVP-k) kialakulásáért. Utóbbiak olyan struktúrák, amelyek az afrikai és a csendes-óceáni tektonikus lemez alatt találhatók a köpenyben. A Theiából származó matéria azért süllyedhetett a mélybe, mert vasban gazdagabb, tehát nehezebb, mint a környező anyag.

Az elmélet megerősítéséhez ugyanakkor további kutatómunkára van szükség. Vulkanikus folyamatok révén a köpeny alsó tartományaiból, sőt, még akár a földmagból is anyag szivároghat a felszínre. Ennek vizsgálatával tudják megerősíteni vagy cáfolni a most felvetett teóriákat. Az eredmények segítségével ráadásul nem csak a Föld, hanem a többi kőzetbolygó keletkezésének rejtélyeit is megfejthetnénk.

A teljes tanulmány a Nature tudományos folyóiratban olvasható.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

ElőzőLeesik az állad: minimum ekkora fizetés kell, ha hitelre akarsz ma lakást venni itthon
KövetkezőTeljesen átalakultak itthon az energiafelhasználási szokásaink – itt vannak a számok
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza