Az orosz–ukrán háborúban az ukrán egységek előrehaladásának egyik legnagyobb ellensége a végeláthatatlan aknamezők. Ezt Washingtonban is jól tudják, éppen ezért a világ egyik legjobb aknaelhárító páncélozott harcjárművét szállította szövetségesének – mindezt titokban.
Az Egyesült Államok szépen csendben, fű alatt átadta Ukrajnának a világ egyik legjobb aknaelhárító páncélozott harcjárművét – számolt be a minap a Forbes. A rendszerről maga Volodimir Zelenszkij osztott meg fotókat az elnöki hivatal oldalán, a tüzérségi, rakéta- és műszaki egységek napján.
Az 55 tonnás monstrum alapja a szintén amerikai M1 Abrams harckocsi törzse, melyre brit gyártmányú aknaszántókat, valamint aknamentesítő robbanótölteteket szereltek. Az M1150-es mintegy négymillió dollárba kerül, képes biztonságosan kiásni és felrobbantani a föld alatt rejtőző aknákat, feltölteni az így keletkező árkokat, ezt követően pedig egy biztonságos sávot is kijelöl a harckocsiknak és harcjárműveknek. Mindezt úgy, hogy a kétfős legénységnek egy pillanatra sem kell elhagynia a fedélzetet.
Az M1150-es a világ egyik legösszetettebb és legbiztonságosabb aknaelhárító páncélozott harcjárműve – ecsetelte tovább a Forbes.
Mint írják, ebből a típusból mindössze két darab el tudja végezni azt a feladatot, amihez más, hasonló rendszerekből akár hatra is szükség lehet.
Hol volt eddig az M1150?
A háború kezdete óta a nyugati szövetségesek – különösen Norvégia és Finnország – elhalmozták Ukrajnát különböző, a harcok előkészítésében nélkülözhetetlen mérnöki járművekkel, rendszerekkel és eszközökkel, köztük aknaelhárítókkal is. Helsinki például rögtön a rendelkezésére álló összes, hat darab Leopard 2R típusú aknaelhárítót átadta Kijevnek. A közösségi médiát még júniusban körbejárta az a felvétel, melyen az ukrán egységek egy aknamezőre hajtottak, és a hat finn rendszerből három azonnal megsemmisült.
Az aknaelhárítók jelentősége különösen a nyár elején megindult s azóta kevés eredményt hozó ukrán ellentámadás előkészítésében volt nagy, hiszen az oroszok visszavonulásukkor a területek nagy részét aláaknázták.
Egészen eddig azonban feltűnően hiányzott az amerikai csúcstechnológia a fegyverszállítmányokból – legalábbis a hivatalos listákon nem szerepelt. A Forbes szerint anélkül, hogy külön bejelentették volna, Washington legalább egy, de inkább hat – egy egész századnyi – M1150-est szállított Ukrajnának. Az nem világos, hogy melyik ukrán dandár kapta meg ezeket, azonban lehet következtetni. A 47. gépesített dandár üzemelteti a legtöbb nyugati harcjárművet, ők kapták meg a már említett finn Leopard 2R aknaelhárítókat is. Ez az egység vezényelte egyébként az ellentámadást is.
Hogy képes lesz-e számottevő előnyt kovácsolni Ukrajna az amerikai rendszerekből, az egyelőre kérdéses. Az azonban biztos, hogy égető szükségük van rájuk: habár a zaporizzsjai területen sikerült áttörniük a külső védelmi vonalon, a megszállt területek mélyén még másodlagos és harmadlagos védelmi vonalakkal kell megküzdeniük.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és ukrán katonák az M1150 páncélozott aknaelhárító jármű előtt (Forrás: Ukrán elnöki hivatal)