A Universal Music pert indított az Anthropic nevű startup ellen, mert Claude 2 nevű csevegőrobotja engedély nélkül használt fel részleteket ismert előadók műveiből.

Ma már egyre több foglalkozást érint a generatív mesterséges intelligencia (MI), az emberek jogosan érezhetik veszélyben a munkájukat, egzisztenciájukat. Még az olyan tevékenységi területeken is utat tört magának, ami az emberi kreativitásra épül, az utóbbi időben ráadásul a zeneipar igazi réme lett. A dalszöveg és a zeneszerzés is produktivitást, intuíciót kívánó tevékenység, így egyre több zenész tart attól, hogy a jövőben átveszik a szerepüket az algoritmusok. 

A view of the Universal Music Group (UMG) headquarters is seen on February 9, 2021 in Santa Monica, California. UMG and TikTok announced on February 8, 2021 a global agreement that "significantly expands and enhances the companies’ existing relationship" and will allow TikTok users "to incorporate clips from UMG's full catalog of music". (Photo by VALERIE MACON / AFP)
Universal Music. Fotó: AFP

Brian Mayt, a Queen zenekar legendás gitárosát is aggodalommal tölti el a mesterséges intelligencia gyors előretörése. Az asztrofizikusi doktorátussal rendelkező zenész figyelemre méltó tudományos munkássága miatt nincs a technológia ellen, azonban meggyőződése, hogy a zeneipart is gyökeresen át fogja alakítani a generatív mesterséges intelligencia. Az MI ugyanis már komplett dalszövegeket generál, meglévő zenei korpuszokat képes felhasználni új hangok létrehozására. Nagy valószínűséggel hamarosan nem fogjuk tudni, hogy éppen egy robot, vagy emberi szerző által létrehozott művet hallgatunk. May mellett többek között Sting és Dolly Parton is kifejezte aggodalmát a mesterséges intelligencia szórakoztatóiparra gyakorolt negatív hatásaival kapcsolatban. 

A robotzene azonban nem mindenkit riaszt vissza, és szívesen alkalmazza az új technológiát saját zenei produkciójához. Így tett Drake és a The Weeknd dalszerző páros is, amikor kamuzenéjükkel borzolták a nem éppen műzenéhez szokott közönség idegeit. A saját hangjukat mesterséges intelligenciával imitáló Heart on my sleeve című rap dalt még a 2024-es Grammy-díj elbírálására is benyújtották. A szakmai elismerést azonban valószínű, hogy egyelőre nem zsebelhetik be, mert az akadémia elutasította a kérést. 

Az MI alkalmazása körüli etikai és jogi kérdések tisztázása még gyerekcipőben jár. A Google és a Zoom által is finanszírozott Anthropic nevű startup a fejlesztésével még a ChatGPT-n is túltesz: ismert zenészek stílusát és énekesek hangját a megtévesztésig jól utánozza, és minden gond nélkül lemásolja a népszerű dalokat. Az akár 75 ezer szó kombinálására is képes Claude 2 csevegőrobot olyan dalszövegeket írt, amelyekhez híres előadók zeneszámait használta fel – engedély nélkül. Gloria Gaynor I Will Survive című dalán kívül Johnny Cash zeneszámait is klónozták, az utóbbiakat a Barbie Girl című poplemezen használták fel. Az Anthropic magára is haragította a Universal Musicot, amely beperelte a céget. 

A globális lemezkiadó olyan világsztárokkal működik együtt, mint 

és bár nincs a technológia fejlődése ellen, elvárja az etikus eljárásmódot. 

Videó

A Universal az év elején megállapodott többek között a Spotify-jal, hogy nem engedélyezi a zenei katalógus hozzáférését a mesterséges intelligenciát használó fejlesztők számára. A legnagyobb streamingszolgáltató, a Boomy a digitális könyvtárából több tízezer MI által létrehozott zeneszámot törölt már korábban. 

Augusztusban a Financial Times arról írt, hogy a Universal Music, valamint a Warner Music a Google-lal tárgyalásokat folytat a szerzői jogi kérdésekről a mesterséges intelligencia által generált dalok ügyében, mert a céljuk egy mindenki számára járható út kidolgozása, amely legalizálhatná a dalok felhasználását. 

Forrás

SKYTING MAGAZIN

ElőzőA háború felőrölte az ukrán gyermekek idegrendszerét, sorban ugrálnak ki a toronyházakból, de van más magyarázat is..
KövetkezőVilmos olyan döntést hozott, amivel összetörte Katalin szívét..
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza