A Brazíliában megtalált kóbor kutyáról hamar kiderült, hogy nem teljesen az, aminek látszik: ő bizony kutya és róka keveréke, így az első ismert hibrid.
2021-ben egy kutyaszerű állatot vittek egy dél-brazíliai állatrehabilitációs központba, miután egy autó elütötte. Nem sokkal ezután az állatorvosok szokatlan viselkedést észleltek nála: úgy nézett ki és úgy ugatott, mint egy kutya – bár hosszú, hegyes, rókaszerű füle volt, ráadásul nem is evett kutyaeledelt, inkább patkányokat.
Felmerült a gondozókban a gyanú, hogy vajon nem egy hibridről lehet-e szó. Felvették néhány szakértővel a kapcsolatot, akik a múlt hónapban tanulmány tettek közzé az egyedről, amely megerősítette, hogy az állat a világ első dokumentált rókakutyája. Dogxim névre keresztelték. A név az angol „dog” vagyis kutya és a „graxaim do campo” vagyis a a pamparóka portugál nevének keresztezése. Ésbár ő az első ismert egyed, nem biztos, hogy az utolsó. A környezeti változások a jövőben több kutya-róka hibridet hozhatnak létre – aminek problémás következményei lehetnek.
Roland Kays, az Észak-Karolinai Állami Egyetem és az Észak-Karolinai Természettudományi Múzeum biológusa elmondta, a közelebbi rokonfajok között ez a jelenség nem ismeretlen, például a kutyák és a farkasok körében, a házikutya (canis lupus familiaris) és a pampa róka (Lycalopex gymnocercus) „két nemzetségbe tartozik, amelyeket 6,7 millió év választ el egymástól”.
„Olyan ez, mintha az emberek életképes hibridet hoznának létre csimpánzokkal!” – mondta Loren Rieseberg, a Brit Columbiai Egyetem genetikusa.
A házikutyáknak 78 kromoszómája (39 pár), a pampa rókákénak 74 kromoszómája (37 pár) van. A tudósok úgy vélik, hogy a Dogximban talált 76 kromoszóma „a hibridizáció első bizonyítékát” jelezheti – írja a Világgazdaság.
Sajnos a hibrid életének tragikus vége lett. Bár a balesetből felépült, később ismeretlen körülmények között elpusztult az állatkertben. Halálának okát a hatóságok vizsgálják.