A hagyma a magyar konyha elengedhetetlen zöldségféléje, a legtöbb magyaros étel alapanyaga. Ugyanakkor ennél jóval több van a csípős ízű, könnyfakasztó zöldségben.
A vörös héjú kicsit erősebb lila héjú, édeskésebb fajtájánál, de mindkettő a vöröshagymák családját gyarapítja botanikailag. Most megmutatjuk, hogyan készíthetünk lekvárt belőle otthon könnyedén, amit aztán olcsó vacsorának is elfogyaszthatunk. Jótékony hatását a népi gyógyászat régóta ismeri és használja, ilyenkor, ősszel nekünk is érdemes betáraznunk pár üveggel a finom és gyógyító csemegéből.
Egyre kevesebb vöröshagyma terem itthon
A KSH adatai azt jelzik, hogy az elmúlt években csökkent a vöröshagyma termőterülete itthon. A termés az utóbbi öt évben 39 és 55 ezer tonna között mozgott. 2021-ben 7 százalékkal kevesebb (50,2 ezer tonna) vöröshagyma termett, mint egy évvel korábban. A szakértők az aszály miatt 2022-ben a tavalyinál kevesebb termésre számítottak.
A KSH legfrisebb adatai szerint Magyarország 2022 első hét hónapjában 8 százalékkal kevesebb – 12,6 ezer tonna – vöröshagymát importált, mint egy évvel korábban. Hollandia 40 százalékkal (2,23 ezer tonna), Szlovákia 8 százalékkal (3,01 ezer tonna), Ausztria 25 százalékkal (2,48 ezer tonna) kevesebb vörös-hagymát szállított hazánkba. Ugyanakkor Németországból 59 százalékkal több, 3,01 ezer tonna vörös-hagyma érkezett. Magyarország vöröshagymaexportja éves szinten nem jelentős (1-2 ezer tonna). Az idei év első hét hónapjában 92 százalékkal 322 tonnára nőtt a kivitel, amelynek 60 százaléka Romániába került.
Az AKI PÁIR adatai szerint a fogyasztói piacokon a sárga héjú , vagyis a klasszikus vöröshagyma ára Debrecenben 2023-ban a 38. héten 450 Ft, míg Szegeden 680 Ft, a lila héjú vöröshagyma (hétköznapi nevén lilahagyma) pedig előbbi helyen 550 Ft, utóbbi városban pedig 780 forintba kerül kilónként.
Ennyi minden miatt kiváló a vöröshagyma
A Liliaceae család Allium nemzetségébe tartoznak a hagymafélék. A „vöröshagyma” fajtanév, de ennek is számos változata van, amelyek egy része még csak nem is vörös, hiszen ismerünk például „makói fehér”, „fertődi ezüstfehér”, „tétényi rubin” (lila) fajtákat is. Ez a nagy tápértékű fűszernövény- illetve zöldségféle Közép-Ázsiából került Magyarországra. Ősidők óta használatos világszerte. Csípős ízét és illatát allilszulfid vegyületek okozzák.
Igazi vitaminbomba
A vöröshagyma szárazanyag-tartalma 10-11 százalék, ebből körülbelül 8,3 százalék szénhidrát, 1-3 százalék fehérje. C-vitaminból 10-30 mg-ot is tartalmaz 100 grammonként. Ezen kívül kéntartalmú vegyületeket, B1-, B2- vitamint, flavonoidokat , nikotinsavat, vasat, jódot, káliumot, kalciumot, foszfort, szelént és cinket is találunk benne. Energiaszegény: 38 kcal, 159 kJ/100 gramm. A hagymafélék legtöbbje mikrobaölő hatású vegyületeket, fintocidokat is tartalmaz, a vöröshagyma például allicint. Könnyfakasztó vegyülete a tiopropion-aldehid.
Régóta alkalmazzák gyógyászati célokra a vöröshagymát külsőleg és belsőleg is. A népi gyógyászatban használták hurutos- és légúti megbetegedések, emésztőrendszeri bántalmak, magas vérnyomás kezelésére. Ma a vöröshagyma hatóanyagainak kivonatait elsősorban érelmeszesedés megelőzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére ajánlják. Nyersen fogyasztva kedvezően hat a koleszterinszintre.
Készítsünk belőle teát
Nyákoldó tulajdonsága miatt asztmaellenes hatású. Köhögés ellen a száraz takaróleveleiből készíthetünk teát. Külsőleg a hagyma levele gátolja a darázscsípések által okozott gyulladásos reakció kialakulását.
Hagymatea egész fej hagymából
Vegyünk 1 fej vöröshagymát, és egészben, fél liter vizet hozzáadva, tegyük fel főni. Főzzük legalább fél óráig (ha elfő a víz, pótoljuk), majd ha kissé lehűlt, fogyaszthatjuk is. Ízlés szerint mézet adhatunk hozzá.
Hagymatea száraz levelekből
Pirítsunk meg enyhén egy kis barna cukrot (2 evőkanál), öntsük fel fél liter vízzel, majd dobjuk bele 2 hagyma külső héját, forraljuk fel, majd vegyük le a tűzről, és lefedve hagyjuk állni negyed órán át.
Lekvár vöröshagymából, kiváló vitaminforrás őszre, télre
Hozzávalók
- 1,2 kg vöröshagyma
- 2 teáskanál só
- 3 evőkanál cukor
- 2 evőkanál fehérborecet
- 1,5 dl víz
Elkészítés
Tisztítsuk meg a vöröshagymát, majd szeleteljük fel. Tegyük egy tetszés szerinti serpenyőbe, lábasba, öntsük fel a vízzel, fűszerezzük, és pároljuk össze az egészet, míg szépen megbarnul. Utána tegyük előkészített, fertőtlenített üvegekbe. Ha azt akarjuk, hogy sokáig elálljon, dunsztoljuk hagyományosan, ha ez nem fontos, tegyük a hűtőszekrénybe, és tároljuk ott. Felbontás után mindenképp tároljuk hűtőben.
Kiválóan illik húsok mellé, de köreteket is feldobhatunk vele, vagy fogyaszthatjuk pirítósra kenve, egy finom teával akár reggelire vagy vacsorára is.
Címlapkép: Getty Images