Elindulhatnak az első, szegényített urán tartalmú lőszereket tartalmazó fegyverszállítmányok az Egyesült Államokból Ukrajnába – közölte a Reuters hírügynökség. Az orosz tankok megsemmisítését elősegítő lövedékek az Ukrajnának szánt új katonai segélycsomag részét képezik, amelyet a következő héten mutatnak majd be. A lőszereket az ugyancsak amerikai Abrams harckocsikból lehet kilőni − amelyeket egy bennfentes szerint várhatóan a következő hetekben szállítanak Ukrajnába.
A megszólaltatott egyik tisztviselő úgy nyilatkozott, hogy a közelgő segélycsomag értéke 240 és 375 millió dollár között lesz. Az illetékesek azt is elmondták, hogy a csomag értéke és tartalma még véglegesítés alatt áll. A Fehér Ház nem kommentálta az újság értesüléseit.
Bár Nagy-Britannia az év elején küldött már szegényített urán tartalmú lőszert Ukrajnának, ez lenne az első amerikai szállítmány, és valószínűleg elég nagy vitákat fog kiváltani. Nem ez a Biden-adminisztráció első megkérdőjelezhető döntése, korábban kazettás lőszerrel látta el Ukrajnát annak ellenére, hogy az ilyen fegyverek mennyire veszélyesek a civilekre.
A szegényített urán tartalmú lőszerek használatáról heves vita folyik, és az ellenzők azt mondják, hogy a szegényített uránpor lenyelése vagy belélegzése is veszélyes egészségügyi kockázatokat jelent, beleértve a rákot és a születési rendellenességeket. A fegyverben az urándúsítás melléktermékét, a szegényített uránt használják, mert a rendkívüli sűrűsége lehetővé teszi, hogy az ezzel készült lövedékek könnyen áthatoljanak a páncélzaton, és az adja még a veszélyességét, hogy könnyen öngyullad a kialakuló por- és fémfelhőben.
Az Egyesült Államok az 1990-es és a 2003-as öbölháborúban, valamint a NATO volt Jugoszlávia elleni bombázásában 1999-ben hatalmas mennyiségben használt szegényített urántartalmú lőszert.
Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezete, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a volt Jugoszlávia területén, Kuvaitban, Irakban és Libanonban végzett tanulmányok azt jelezték, hogy a környezetben szétszóródott szegényített uránmaradványok jelenléte nem jelent radiológiai veszélyt az érintett régiók lakosságára nézve.
Ennek ellenére a radioaktív anyag hozzájárulhat Ukrajna háború utáni megtisztításának kihívásához. Az ország egyes részeit már most is tele vannak kazettás bombákból és egyéb lőszerekből származó fel nem robbant töltényekkel, valamint több százezer gyalogsági aknával.
Borítókép: Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott képen egy orosz T–90-es harckocsi tüzet nyit az ukrajnai háború frontvonalánál a donyecki régióban egy meg nem nevezett helyszínen 2023. március 7-én. (Fotó: MTI/EPA/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)