2015 02 18 072438

Tavaly sok bank átalakította számlacsomagjait: van, akinek drágább lett a bankolás, és persze van olyan ügyfél is, aki jól járt. Érdemes tehát megnéznünk, hogy akad-e jobb ajánlat a mostani számlacsomagunknál, hiszen egy kedvezőbb csomaggal akár tízezreket is spórolhatunk éves szinten.

Időről időre érdemes foglalkoznunk bankszámlánkkal, pontosabban annak költségeivel. Sokan évek, évtizedek óta használják ugyanazt a számlát, és észre sem veszik, milyen sokat fizetnek érte (például magas a készpénzfelvétel díja, sokba kerül az átutalás, magas a havi számlavezetési díj).

A bankok folyamatosan alakítják a számlacsomagok díjait – igazodva a piaci körülményekhez, az ügyfelek elvárásaihoz): a korábban népszerű nullás számlacsomagok szinte teljesen eltűntek a kínálatból, de ez nem jelenti azt, hogy ne lennének olcsó ajánlatok.

A legtöbb banknál találunk olyan számlacsomagot, amelyik elengedi a számlavezetés vagy az elektronikus utalás, (esetleg mindkettő) díját. Figyelnünk kell azonban arra, hogy minden esetben találkozunk „kötelező” díjakkal is: további költségek merülnek fel a bankszámlavezetéssel kapcsolatban, a „nullás” számla így már nem is lesz költségmentes. Emiatt nehéz megkülönböztetni néhány jól sikerült marketingfogást a ténylegesen alacsony díjaktól.

A számlacsomagokat két éves időtávon érdemes összehasonlítani, vagyis az első két év díjait kell összeadnunk a kalkuláció során. A Pénzcentrum számításai azt mutatják, hogy átlagos számlahasználat mellett (havi 4 tranzakció, két készpénzfelvétel) több olyan bankot (például OTP, Szberbank, UniCredit, Raif-
feisen) is találhatunk, ahol a számlaköltségek tízezer forint alatt maradnak az első két év során – ez jelenleg kedvezőnek mondható.

Igazán olcsó számlacsomagnak az számít, amelyiknél a két- éves számlavezetési díj 5 ezer forint alatt van – ilyen csomagok is akadnak a magyar bankoknál, például az OTP-nél és a Szberbanknál.

Erre érdemes figyelni

Meddig tartanak a most élő akciók, meddig lesznek érvényesek?
Ha hitelt venne fel, vagy befektetne, a kiegészítő termékek költségeit érdemes átvizsgálni.
Mennyi a számlavezetési/havi zárlati díj?

Hány átutalást teljesítünk havonta és mekkora összegűek?
Van-e internetes bankolási lehetőség, és ha van, az mennyibe kerül?
Mennyi az idegen ATM-ből történő pénzfelvétel díja? Mennyire fordulhat elő erre vonatkozó igény?
Van-e SMS-értesítési szolgáltatás pénzfelvétel esetén, és ha igen, mennyit számol fel érte a bank?

Forrás: Pénzcentrum