A téli influenzás, meghűléses időszakban szinte nem akad olyan ember, aki ne tapasztalná meg a fájdalmas, kínzó torokfájást, mely általában a megfázás első jele. Igazán kellemetlen és zavaró a torokfájdalom, mert általános, rossz közérzetet okoz már akkor is, amikor a betegség egyéb tüneteit még nem tapasztaljuk.
Leggyakrabban bakteriális vagy vírusos fertőzés áll a hátterében, utóbbi esetben az egyszerű, antibakteriális hatóanyagú torokfertőtlenítők teljesen hatástalanok. Az egy hétnél tovább tartó torokfájásnak persze lehetnek egyéb kiváltó okai is, úgy mint a száraz levegő, a penész, a dohányfüst, a légszennyezés, allergia vagy refluxbetegség.
A legfőbb bűnös mégis általában valamilyen vírusfertőzés, ami ellen az antibiotikumok mit sem érnek. Ezeknek a gyógyszereknek nincsen hatásuk a vírusfertőzésre, sőt, fontos, hogy ne szedjünk antibiotikumot ilyenkor, mert a vírusokat nem ölik meg, viszont hányingert és hasmenést okozhatnak, és pusztíthatják a bélflóra hasznos baktériumait, miközben elősegíthetik a káros, antibiotikum-rezisztens baktériumok fejlődését.
A legtöbb esetben a vírus okozta torokfájás ellen elegendő bevetnünk a következő házi praktikák egyikét:
1. Egy teáskanál mézet keverjünk össze egy evőkanál citromlével, s hígítatlanul félóránként igyuk meg ezt a keveréket, míg a tünetek nem enyhülnek.
2. Gargalizáljunk sós vízzel! Két és fél deciliter meleg vízben oldjunk fel egy teáskanálnyi sót, és ezzel a keverékkel gargalizáljunk óránként. Ez segít csökkenteni a duzzanatot és enyhíti a kellemetlen érzést. A sós vizes toroköblítésnek a megelőzésben is fontos szerepe lehet, meghűléses időszakban gargalizáljunk vele, mielőtt kitesszük otthonról a lábunkat, s akkor is, miután hazatértünk. Így gátolhatjuk a baktériumok, illetve vírusok bejutását a szervezetbe.
3. A lándzsás útifű szirup csodásan enyhíti a köhögést és a torokirritációt, s minthogy bevonja a torkot, a fájdalomra is enyhülést hoz. Csillapítja a gyulladást, és segít feloldani a letapadt nyálkát.
4. Igyunk minél több folyadékot! Megfázás esetén még jobban oda kell figyelni a szervezet hidratálására, erre kiválóak a meleg italok, a tea és a levesek, melyek nem csak a mielőbbi gyógyulásban segítenek, hanem a torokfájdalmat is enyhítik.
5. Próbálkozhatunk vény nélkül kapható gyógycukorkákkal, illetve orrtisztító spray-kkel. Utóbbiak nem csupán az orrüreget segítenek megtisztítani, hanem enyhítik az orrgaratfolyást is, ami szintén irritálhatja a torkot. A cukorkák szopogatása azért is hasznos, mert serkenti a nyáltermelést, s nem engedi, hogy a torok kiszáradjon.
Ha más nem segít, a házi patikában biztosan ott lapuló nem szteroid fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek is enyhülést hozhatnak a torokfájásra. Ezek ráadásként a megfázás egyéb tüneteit, többek között a lázat is csillapítják. Bakteriális fertőzés esetén természetesen hatásosak az antibiotikumok is. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy milyen gyógyszert szedjünk be, vagy a házi praktikák néhány nap után sem hoznak enyhülést, s tüneteink makacsul fennmaradnak, keressük fel háziorvosunkat.
forrás: noinetcafe