Naplementét az idilli helyen épült kálvária-dombról érdemes nézni, ha pedig szerelemre vágysz, igyál a Hétforrásból!

 

Kőszeg az Alpokalján található kisvárosok közül az egyik legromantikusabb hely. Nem véletlenül szokták az ország ékszerdobozaként is emlegetni. Az óváros színes házacskái, hangulatos terei, a környék természeti szépségei és remek kirándulási lehetőségei mind csodás helyszínt biztosítanak egy varázslatos, összebújós, andalgós hétvégéhez.

1. Óváros

kőszeg

 

Magyarország műemlékekben egyik leggazdagabb városa Kőszeg. Igen korán, már 1328-ban kiérdemelte a királyi városi címet. Egyik leghíresebb lakója Jurisics Miklós várkapitány volt, aki 1532-ben megvédte a várost a törökökkel szemben. Ez a helytállás a városnak hírnevet és gazdasági felvirágzást hozott. A későbbi korokban betelepült német és horvát lakosság is magával hozta kultúráját.

A kisváros szerencsésen átvészelte a háborúkat, ennek köszönhetően műemlékei épen megmaradtak. A legtöbb látnivalót az óvárosban találhatjátok, a régi városfalon belül. Érdemes a pici utcákat végigjárni, a kicsiny tereken megpihenni, megnézni a várat. A hangulat magával ragadó és a régi középkorba repít vissza.

2. Csónakázó-tó

A város külső részére 10-15 perces lassú sétával tudtok eljutni. Sokak szerint ez az ország egyik legszebb csónakázó tava. Partja andalgásra csábít az év bármely időszakában.

3. Kálvária-templom

A tótól továbbsétálva egy dombon található az 1734-ben épült barokk stílusú templom. Igazán idilli helyen épült, csodás a kilátás a városkára és a környező hegyekre. Valódi csendes, elmélkedésre való hely a szőlőkkel körülvett dombtető. Ha szeretitek a naplementéket, akkor párotokkal érdemes innen megnézni, mert egészen különleges élményben lesz részetek.

Kőszeg_Kálvária_templom

4. Szultán Domb, Szulejmán-kilátó

A sétát folytatva a Királyvölgy felé találjátok a Szulejmán-kilátót. A legenda szerint a kilátó onnan kapta a nevét, hogy I. Szulejmán szultán innen nézte végig a kőszegi csatát, melyről azt hitte, hogy győzni fognak seregei. Ez a hely is kiváló a romantikázásra és a naplemente-nézésre. Innen szintén 10 perces sétával juthattok vissza az óvárosba.

5. Kőszegi borkóstoló

A helyi bornak nagy múltja van. Már a 13. században is folyt itt szőlőművelés. Később a németek egyik kedvelt bora volt az itt készült nedű. Ma főleg a kézművesborászok, családi borászatok várnak benneteket kóstolókkal.

borkostoló

6. Biciklivel Cákra

Kőszeg környéke igazi kiránduló-paradicsom, több kis településre akár kerékpárral is elindulhattok. A Kőszeghegyalja egyik nevezetes pincesora a cáki, ahol régi, hangulatos épületek között sétálhattok. A Szabadtéri Néprajzi Múzeumban ősi műemlék pinceépületek láthatók. A 18–19. században épült, talpgerendás, boronafalú, előreugró tetőszerkezetű, zsúppal fedett épületekben bort és gyümölcsöt tároltak hajdanán.

Cák

7. Léka

Kőszeg határváros, ezt érdemes kihasználni és meglátogatni a szomszéd településeket Burgerlandban. Az egyik legkedveltebb kirándulóhely a gyönyörű kerékpárúton megközelíthető Léka. A település határában egy tó fogadja az ideérkezőket, ahol jó megpihenni. A túrát folytatva a hegytetőn a lékai várat mindenképpen nézzétek meg, mert igazi lovagvár-hangulata van a helynek. A felújítások során restaurálták a gótikus várkápolnát és a lovagtermet is. A várban lévő természetrajzi múzeumot se hagyjátok ki.

Léka

8. Rohonc

A hely legszebb része a dombok között található tó. A Faludi-völgyet a 60-as évek elején töltötték fel a Rohonci-patak vízével, ebből lett a ma látható tó. Nyáron csobbanhattok egyet a strandon ebben a különleges környezetben. Tavasszal és ősszel pedig egy piknik-kosárral felszerelkezve remek pihenő, beszélgető, sétáló hely a tó és környéke. A natúrpark erdejében kialakított vadász tanösvényt is végigjárhatjátok.

9. Kirándulás a Kőszegi-hegységben

A kristálytiszta levegő, a csend és nyugalom, a madarak hangja, a csobogó patakok, a harsogó zöld, az erdő illata mind-mind kirándulásra csábít. Néhány helyet mindenképpen nézzetek meg:

Az egyik legismertebb látnivaló az Írottkő-kilátó, mely arról híres, hogy egyik fele Magyarországon van, a másik fele pedig Ausztriában. Ez egyébként a Dunántúl legmagasabb pontja, ahonnét lélegzetelállító a kilátás.

A Hétforrás szintén nagyon népszerű túracélpont a szerelmesek, vagy szerelemre vágyók között is. A legenda szerint aki iszik mind a hét lyukból, az szerelmes lesz.

hétforrás

 

Forrás: szeretlekmagyarország

Kép: https://commons.wikimedia.org; https://pixabay.com