A Pentagon 8500 amerikai katonát helyezett készenlétbe, hogy szükség esetén minél gyorsabban tudják őket Kelet-Európába áthelyezni
Még több külföldi hír
– jelentette be a védelmi minisztérium szóvivője, John Kirby. A parancs egyenesen Joe Biden elnöktől érkezett, aki ezzel próbálja a NATO-szövetségeseket megnyugtatni, illetve erőt mutatni az egyre feszültebb orosz–ukrán helyzetben.
Korábban amerikai hírszerzési források azt jelentették, hogy Oroszország Ukrajna elleni inváziót tervez, és jelentős haderőt is vont össze a két ország határa közelében.
A Pentagon-szóvivő sietett leszögezni, hogy a csapatok csak a NATO gyors reagálású egységének (ez kb. 40 ezer katonát jelent) nyújtanának támogatást, és szintén NATO-tag kelet-európai országokba vezényelnék őket, arról nincs szó, hogy esetleg ukrán földre lépjenek. „Felkészültünk, hogy támogatást nyújtsunk a szövetségeseinknek, ha szükség van rá” – mondta a szóvivő. Azt is megjegyezte azonban, hogy az amerikaiaknak jellenleg is vannak katonai tanácsadói Ukrajnában. Amerikai idő szerint hétfő délután (ez ideát késő estét jelent) Joe Biden elnök európai vezetőkkel tervez videóhívást, amiben egyeztetnék a további lépéseket.
Még több külföldi hír
Az ukrán védelmi minisztérium legutóbbi közleménye szerint az oroszok 127 ezer katonát vezényeltek az ország határára, és bármelyik percben elindíthatják a támadást. Moszkva azt állítja, semmilyen támadó szándéka nincsen, és a feszültséget a NATO és az USA szítja Ukrajnában. Azt követelik, hogy a NATO vonja ki a csapatait egyes kelet-európai országokból, így Bulgáriából és Romániából, illetve vállalja azt, hogy Ukrajnát soha, semmilyen körülmények között nem fogadja a tagjává.
Miközben az amerikai–orosz diplomáciai tárgyalások holtpontra jutottak, Macron francia elnök szervezésében úgy tűnik, sikerül tárgyalóasztalhoz ültetni az orosz és ukrán felet.
telex