A USS Harder 1944. augusztus 29-én süllyedt el, előtte viszont annyi japán hajót lőtt ki, hogy új stratégiát kellett kidolgoznia a japán hadseregnek.

Megtalálták annak az amerikai tengeralattjárónak a roncsát, amit még a második világháború vége előtt süllyesztettek el a japánok, és ami a legtöbb japán hadihajót süllyesztette el. A roncsra a Dél-kínai tengeren bukkantak rá, a USS Harder 914 méter mélyen fekszik, a Fülöp-szigetek egyik északi szigeténél, Luzonnál – számolt be róla a BBC.

A Hardert 1944. augusztus 29-én süllyesztették el, a fedélzetén 79-en teljesítettek szolgálatot.

Az amerikai haditengerészet Történeti és Örökségvédelmi Parancsnoksága (NHHC) szerint az egyik utolsó háborús járőrözés során négy nap alatt három japán rombolót küldött a tenger mélyére, másik kettőt pedig súlyosan megrongált. Emiatt a japánoknak át kellett dolgozniuk a tengeri stratégiájukat, ami végül a háború elvesztéséhez is nagyban hozzájárult.

The Lost 52 Project / US Navy

„A Harder elveszett ugyan, de ez a győzelemhez is hozzájárult. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a győzelemnek, akárcsak a szabadságnak, ára van” – mondta Samuel J. Cox nyugalmazott admirális, az NHHC vezetője.

A Fülöp-szigetek a második világháború egyik fő csendes-óceáni hadszíntere volt, amikor az Egyesült Államok azért harcolt, hogy visszaszerezze korábbi gyarmatát a japán császári hadseregtől. A környék híres a második világháborúban elsüllyedt hajók roncsairól.

Forrás

Hirmagazin.eu