Te sem tudod eldönteni, hogy a vaj vagy a margarin egészséges-e, és azt sem, hogy melyikkel süssél, ha tudatosan a jobbat választanád? Most kiderül.
Ha régen felesleges kilókról volt szó, akkor a zsír került a bűnlajstrom élére. Ma már a szénhidrátfogyasztást teszik felelőssé mindezért, de a zsírokkal kapcsolatos kétségek megmaradtak. Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
1. A testnek szüksége van zsírra
A zsír adja az energiát, védi a sejteket és gondoskodik arról, hogy a fontos vitaminok, például az A,D, E, K és a karotin beépüljenek a szervezetbe. 60-80 g egészséges zsír fogyasztása a napi ajánlott mennyiség.
2. Csak jó, vagy csak rossz zsír nincs a természetben
Mindegy, hogy állati vagy növényi eredetű – minden zsír egyszerre tartalmaz különböző zsírsavakat.
Az állati zsírok a vajban, a tejszínben, a sajtban és a húsban elsősorban telített zsírsavakat tartalmaznak.A név megtévesztő: a telített zsírok ugyanis nem telítenek el, hanem inkább kedvet csinálnak más ételekhez. Felerősítik az ízeket. A vajjal vagy tejszínes krémmel megkent kenyér jobban csúszik és többet eszünk belőle, mint amennyi szükséges. Ez vezet a felesleges kilókhoz és a magas koleszterinszinthez.
3. A vaj és a margarin is 90%-ban tartalmaz zsírt
A vaj kizárólag tehéntejből készül, így természetes produktum. A margarin ezzel szemben növényi olajokból, vízből és emulgeátorokból egy komplex eljárás során jön létre.
Zsírt mindkettő kb. ugyanannyit tartalmaz. Ezeket a zsírokat az összetételük különbözteti meg.
4. A fogyasztott napi zsírmennyiség kb. 30% -a telített zsír, a többi telítetlen zsírsavakból kell, hogy álljon
Az idegrendszernek szüksége van telített zsírsavakra, amelyek hírvivő anyagként működnek a szervezetben.
Ha az ember ideges, segít egy kis vajas kenyér.
5. A növényi olajok telítetlen zsírsavat tartalmaznak
A telítetlen zsírsavakat a testünk nem tudja maga előállítani. A sejtek, az idegek és az agy számára fontos azomega-3-zsírsav, ami a repce- és lenolajban, illetve a halakban található nagy mennyiségben.
Az omega-9-zsírsavak a repce- és a kukoricacsíra-olajban, a diófélékben és az avokádóban találhatók. Nem egészen jók az omega-6 zsírsavak(napraforgóolaj, kukoricaolaj, szójaolaj, mogyoróolaj), mert ezek részben megszüntetik más zsírsavak pozitív hatásait.
6. Ropogtass dióféléket, egyél avokádót és főzz olívaolajjal!
De vigyázz, mert magas hőfokon a telítetlen zsírsavakból egészségkárosító transz-zsírsavak lesznek.
A hidegen sajtolt, természetes olaj sok tápanyagot tartalmaz. Használd hideg ételekhez, salátához és csak enyhén hevítsd.
7. A transzzsírsavak negatívan hatnak a koleszterinszintre és elősegítik a szív- és érrendszeri megbetegedések létrejöttét
Transz-zsírsavakat tartalmaznak az iparilag előállított, hosszan eltartható zsírok, mint a margarin vagy az olajok.
Rejtve tartalmazzák az előre panírozott ételek, a chips, a mélyhűtött pizza vagy a zacskós levesek.
8. Különleges íze van és különösen egészséges a kókuszolaj
Teltségérzetet ad, magas hőfokon is süthető, mert telített zsírsavakból áll. Ez azonban csak a természetes kókuszolajra vonatkozik, nem az átalakított és hőkezelt változatára.
Forrás: Ripost