Számos ma is használt tárgy származik az indiánoktól, melyek eredetét a legtöbben nem is sejtik.

Amikor 1492-ben az első európaiak kikötöttek az amerikai kontinens partjainál, egy csodálatosan izgalmas, feltérképezésre váró, új világ tárult a szemük elé.

A felfedezők a titokzatos tájon túl az ott élő őslakosok, az indiánok hihetetlenül fejlett kultúrájával, életvitelével, eszközeivel is hamar szembesülhettek. Nem csoda, hogy sokan azt gondolták, hogy föníciai kereskedők leszármazottai vagy egy elveszett izraeli törzs lehetnek, hiszen az indián törzsek számos találmánya messze megelőzte koruk Európáját. Számunkra, 21. századiak számára is döbbenetes, de már Kolumbusz előtt feltalálták a fecskendőt, ismerték a fogamzásgátlót és a fájdalomcsillapítót is. Találmányaik sora természetesen nem ér itt véget.

Indián találmányok

Amikor a ma embere kezébe vesz egy cumisüveget, vagy áthalad a Lánchídon, valószínűleg nem az indiánok jutnak eszébe elsőre: pedig ezek is a következő találmányok sorát gyarapítják, melyek különböző indián népek, navahók, inuitok, irokézek, illetve mohikánok leleményességét dicsérik.

A navahók sokkal azelőtt szedték a hormonális hatásánál fogva fogamzásgátló gyöngykölest, mint hogy a gyógyszerésztudomány feltalálta volna ezeket a pirulákat.

A navahók sokkal azelőtt szedték a hormonális hatásánál fogva fogamzásgátló gyöngykölest, mint hogy a gyógyszerésztudomány feltalálta volna ezeket a pirulákat.
A mai síszemüveg elődje a sarkvidéki inuitok találmánya volt: fából, csontból, agancsból és bőrből készült a hóról visszaverődő fény ellen.

 

Az amerikai őslakos indiánok úttörők voltak a fájdalomcsillapításban is: a csattanómaszlag gyökeréből készítették, illetve fekete fűzből. Utóbbi szalicint tartalmazott, ami a mai aszpirin fontos hatóanyaga.

 

Szinte hihetetlen, de az amerikai őslakos indiánok a fecskendő használatában is lekörözték Európát: állati hólyagból és madárcsőrből készítették ősi injekciós tűiket.

 

A mai függőhidak – mint az amerikai Golden Gate híd vagy a budapesti Széchenyi lánchíd – az inkák találmányának, a kötélhídnak az utódjai.

 

A cumisüvegek az irokéz indiánoktól származnak: ők szárított medvebélből és madártollból készítették az eredeti verziót.

 

Észak-Amerika több őslakos indián törzsében, például a mohikánoknál is használatos volt a mai szájvíz őse: az alaszkai aranyfonál nevű növényből készítették.

 

A függőágy az észak-amerikai őslakos indiánok találmánya: állítólag maga Kolumbusz is megirigyelte tőlük a kényelmes, két fa közé függesztett pihenő-alkalmatosságot. A tengerészek követték a mintát, és egykettőre elterjesztették a világban.

 

femina

Hirmagazin.eu

ElőzőHódi Pamela összeomlott, két hét után újra pozitív lett a koronavírus-tesztje
KövetkezőFelfoghatatlan: szörnyű dolgokat tett szomszédja kutyájával egy ostorosi férfi – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza