Ha a levertségedre nem elég ok a februári borongós időjárás, ha extrém tevékenységekbe fogsz, vagy folyamatosan bulizni jársz, csak hogy eltereld a gondolataidat, nagy a valószínűsége annak, hogy kedélybetegségben szenvedsz.
Honnan tudhatod, hogy valóban depressziós vagy?
1.- Túlságosan magabiztos vagy.
Főként az igazán ambíciózus emberek szoktak úgy megbirkózni a depresszióval, hogy éppen az ellenkezőjét csinálják annak, amit szeretnének. Amikor például nagyon maguk alatt vannak, felmondják a jólfizető állásukat, hogy éttermet nyissanak, vagy az extrém sportokban próbálják ki vakmerőségüket. Ezektől ugyan legyőzhetetlennek érzik magukat, de a kedélybetegségük nem szűnik meg tőle. A depressziós esetek legnagyobb részére a tehetetlenség érzése jellemző, éppen az, amitől ez az embertípus a leginkább ódzkodik.
2.- Már nem éred be csak egy pohár itallal esténként.
Az alkohol az egyik legáltalánosabban bevett ‘gyógyszer’ az érzelmi fájdalom tompítására. A baj csak az, hogy mire rájössz, milyen sötét érzelmek vezetnek téged esténként az italos szekrényhez, addigra egy probléma helyett rögtön kettővel kell megküzdened: a kedélybetegségeddel és az alkoholfüggőséggel.
3.- Az ágybeli teljesítményed megszállottjává váltál.
Ha a szexben nem a saját és a partnered örömét keresed, hanem extrém sportként tekintesz rá, akkor valami igencsak félrecsúszhatott valahol.
4.- A konfliktusaid hamar elmérgesednek.
A depresszió okozta tehetetlenség érzését sokan úgy igyekeznek palástolni, hogy mindenkinek megmutatják, ők az igazi legények a gáton, akivel nem lehet kukoricázni. Ha indokolatlanul felpaprikázod magadat, mert valaki eléd vágott az autójával, vagy nem engedett be maga elé, nagy a valószínűsége, hogy a problémát nem az úton és a másik sofőrben, hanem valahol egészen másutt kell keresni.
5.- Semmit sem érzel.
Ha tudatalatt azt a stratégiát választottad, hogy a búskomorság helyett inkább ne is érezz semmit, hamarosan érzelmek nélküli zombi válhat belőled, ami másokat is elidegenít, így könnyen még mélyebbre zuhansz a depresszióban.
6.- Folyamatosan társaságra vágysz.
Jó dolog társaságba járni, de mindennek megvan az egészséges határa. Lehet, hogy csak azért veszed magadat körbe emberekkel, hogy ne kelljen a saját gondolataiddal foglakozni?
7.- Nem tudsz koncentrálni.
Hiába ülsz egy fontos meetingen, vagy egy érdekfeszítő előadáson, a gondolataid örökké másfelé vándorolnak el. Az álmodozásnak is megvan a helye, ha azok előrevisznek a céljaid megvalósítása felé. Ha azonban csak üres fantáziálás, vagy kérődzés mindez, könnyen felmorzsolódhatsz egy álomvilágban.
8.- Nehezen fogadod el a dicséreteket.
Ha észreveszed magadon, hogy nem tudsz örülni semminek, ha a vállonveregetések és az elismerő szavak is hidegen hagynak, nagy az esélye, hogy depressziós vagy.
Forrás: Marmalade, Forbes, kép: candornews.com