forrás: MR/180perc
Úgy tűnik, elengedhetetlen a generációváltás, amelyet a kormány egy idén is meghirdetett pályázattal segít.
Az országban 200-nál is több tartósan betöltetlen családorvosi praxis van, itt több mint fél éve helyettesítéssel oldják meg a betegek gondozását. Néhány évtizede a pályakezdőket még versenyképes fizetés és szolgálati lakás várta vidéken, a helyzet azonban mára megváltozott.
Ódzkodnak vidéken letelepedni a fiatal orvosok
Dr. Balogh Sándor, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Családorvostani intézete igazgatója szerint annak, hogy a munka nem vonzó, elsősorban az az oka, hogy a megélhetés vidéken háziorvosként sem Magyarországon, sem Európában nem egyszerű, a pályakezdő, családalapítást fontolgató fiatalok ezért óvatosak a praxisvásárlással, hiszen nagyon leköthetik magukat.
Évi 300-400 orvos kellene
Állami támogatással évek óta 86 háziorvos szerezhet képesítést, miközben a jelenleg praktizáló orvosok 60 százaléka 50 év feletti, azaz közelít a nyugdíjkorhatárhoz. Balog Sándor szerint a motiváltsággal lehet ugyan valamit javítani a helyzeten, de az ideális megoldás évi 300-400 orvos belépése lenne a rendszerbe.
750 millióval csábítanák a fiatal orvosokat
Úgy tűnik tehát, elengedhetetlen az egészségügyben a generációváltás, amelyet a kormány egy idén is meghirdetett pályázattal segít: összesen 750 millió forintnyi támogatásért lehet folyamodni letelepedési segítségre és praxisvásárlásra. A lehetőség azért fontos, mert tervezhetőséget, kiszámíthatóságot biztosít a fiataloknak – mondja Balog Sándor. A legutolsó adatok szerint eddig egyébként 29 pályázat érkezett működési jog vásárlására, 14 pedig letelepedési támogatásra.
Ápolóból, asszisztensből is kevés van
Selmeczi Kamill, a Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetsége (Fakoosz) elnöke szerint is biztató, hogy van lehetőség pályázni, ám szerinte ez önmagában nem oldja meg a hiányt, mert a pályázók rendre nehezen gyűlnek össze, az elkülönített forrásból pedig mindig maradt. Hozzátette azt is: nemcsak háziorvosból, de ápolóból, asszisztensből is kevés van az országban, attól pedig, hogy az itt tanuló külföldi orvosok elveszik a magyarok helyét, szerinte nem kell tartani, mert szinte száz százalékuk elhagyja az országot a diploma megszerzése után.
Hosszabb időre lesz szükség
Az egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár a hétfői Magyar Időknek azt mondta, 2-3 éven belül már érezni fogják a betegek, hogy több és jobb szolgáltatást kapnak a háziorvosi rendelőkben. Beneda Attila hozzátette ugyanakkor: bár hamarosan megjelennek az alapellátási törvény első végrehajtási rendeletei, a háziorvoslást jelenleg feszítő problémák (elöregedés üres praxisok) csak hosszabb idő alatt, generációváltással enyhíthetők.
Szerinte a háziorvosi rendszer megújítására, hosszú távú működőképességének biztosítására jó alapot ad az idén júniusban elfogadott alapellátási törvény, ezt kell most a gyakorlatba ültetni, hogy megoldást találjanak a legégetőbb gondokra: az alulfinanszírozottságra, az elöregedésre, az üres praxisokra és az eltérő szakmai minőségre. Az első feladatot részben sikerült teljesíteni azzal, hogy ettől az évtől havonta átlagosan 130 ezer forinttal nőtt a háziorvosi praxisok támogatása, aminek a fedezetére összesen tízmilliárd forintot szavazott meg a parlament, jövőre pedig újabb tíz milliárddal nő majd a kassza.