Szeptembertől katolikus történelem- és irodalom tankönyvekből is tanulhatnak a középiskolások.
A tankönyvek amellett, hogy szakmailag, módszertanilag igényesek, egy értékrendet is képviselnek.
Barcsák Mariannával, a Katolikus Pedagógiai Intézet intézetvezetőjével a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélgettek a témáról.
A Szent István Társulat kiadásában megjelent tankönyvek, feladat- és szöveggyűjtemények megfelelnek a 2020-as Nemzeti Alaptanterv követelményeinek, illetve a kerettantervi előírásoknak is. Bármelyik érettségire készülő magyar középiskolás, és felkészítő tanáraik számára ajánlják a tankönyveket.
„Az, hogy a tankönyvek katolikus tankönyvek nyilvánvalóan azt is jelzi, hogy egy értékrendet is képviselnek. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy szakmailag, módszertanilag is igényesek”
– mondta el Barcsák Marianna.
A tankönyvjegyzékről valamennyi állami, egyházi és magán iskola is megrendelheti őket, valamint a KELLO Könyvtárellátóban is megvásárolhatók lesznek.
A tankönyvek szakmai újításokat is magukban hordoznak. A történelem tankönyv az alaptantervi előírások szerint időrendben tárgyalja az eseményeket, ugyanakkor újfajta megközelítésként az egyes történelmi korszakok jelenségeit is vizsgálja a magyar történelem példáit felhasználva. Az irodalom tankönyv pedig a kronologikus szemlélet mellett megpróbálja a különböző korszakokat összekötni, hiszen azok hatással voltak egymásra.
„Mindkét tankönyv esetében nagyon fontosnak tartjuk, hogy az önálló, élményszerű tanulást segítsék. Gondolkodtató feladatok, projektfeladatok, infografikák vannak bennük”
– az intézetvezető szerint ezekkel a megoldásokkal a tananyag közelebb kerülhet a mai fiatalokhoz.
Mivel a második világháborút követő időszak óta, 74 éve nem jelent meg Magyarországon egyházi közismereti tankönyv, ezért a szerzők arra számítanak, hogy kritikusak lesznek a munkájukkal kapcsolatban. Igazán csak a szakmai visszhangokra kíváncsiak, véleményük szerint a digitális felülettel, tanári kézikönyvvel, sok-sok specialitással kiegészített tankönyvek szakmai újítást jelentenek. A céljuk olyan tankönyv megalkotása volt, ami segíti a tanárok felkészülését, és a diákokat érdeklődővé tudja változtatni.
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg.
A címlapfotó illusztráció.
hirado