Eléggé kellemetlen érzés, hiszen folyamatosan feszít, megnehezíti a mindennapokat. A belekben termelődő gáz több tényezőtől is függhet, íme a 7 leggyakoribb.
Stressz
Ilyen feszült helyzetben a szervezet elvonja a vért az emésztőrendszerből, így megtörténhet, hogy reggel ébredéskor gyomorműködési panaszokkal ébredünk. Ez lehet puffadás, hasmenés, hasfájás.
Gyógyszerek
Egyes orvosságok szedésénél alakulhat ki mellékhatásként a puffadás érzése. Főként a laktózt tartalmazó gyógyszerek esetében, de a cukorszinten szabályozó tablettáknak is lehet puffasztást előidéző mellékhatásuk.
Túlzott ételfogyasztás
Természetes velejárója a felpuffadás, ha valaki sokat, sokfélét eszik egyszerre. A szervezet nagy erőkkel dolgozik azon, hogy lebontsa a bevitt táplálékot és ez gázok keletkezésével jár.
Ne habzsoljunk gyorsan
A gyors kapkodó étkezéssel plusz levegőt viszünk be a gyomrunkba, ami fokozza a gázképződést, ezért akármilyen éhesek is vagyunk, próbáljunk meg higgadtak maradni és jól megrágva az ételt lassan elfogyasztani a tányér tartalmát.
Dehidratálás fenyegeti a testet
Ha nem iszunk elég folyadékot, a szervezet ezt úgy fogja értelmezni, hogy hiány van ezen a téren, így visszatartja a vizet, ezért megnő a gázképződés. Ha iszunk is, próbáljuk kerülni a szénsavas üdítőket, hiszen ez is puffadást okoz, fogyasszunk sima vizet.
Egyes zöldségek, gyümölcsök
Köztudott, hogy a bab eléggé gázképződést elősegítő zöldség, de ilyen a káposzta, a brokkoli, az avokádó, vagy az alma. Természetesen nagy mennyiségben fogyasztva jelentkezhet a puffadás szorító érzése, főként ha még kevés vizet is szoktunk fogyasztani.
Krónikus betegség
Nyilván elsősorban az emésztőszervi betegségekben szenvedőknél jelentkezhet ez a kellemetlen panasz, de például a petefészekrákkal kezelt nők esetében is felléphet a puffadás. Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha sokszor feszít a hasunk, érdemes kivizsgálásra menni.
Forrás: Arany gondolatok