Home Itthon Kirándulás, utazás itthon 7 balatoni hely, ahova az idén is muszáj elmenned

7 balatoni hely, ahova az idén is muszáj elmenned

hirmagazin 2015 06 07 100042

Nagy a forróság? Akkor irány a Balaton! Ha azonban nem Siófokot és Tihanyt akarod újra látni, utazz ezekre a településekre. A fürdésen kívül is számos remek programot kínálnak.

Balatonfüred

Először talán mindenkinek a szép lányok és a hagyományos Anna-bál ugrik be. Az első Anna-bált 1825. július 26-án rendezte meg Balatonfüreden a Horváth-házban Szentgyörgyi Horváth Fülöp János leányának, Anna-Krisztinának a tiszteletére. Tudtátok, hogy ennek a lánynak a férje lett Kiss Ernő, a szabadságharc egyik mártírja? Éppen itt, az Anna-bálon ismerkedtek meg egymással… A bálok a második világháborút követően először 1954-ben rendezték meg újra.

Füred az egyik legrégebbi balatoni üdülőhely, bővelkedik látnivalókban. Itt van például a Kossuth Lajos nevét viselő forrás, a város központi helyén – 215 éve ad savanyúvizet az arra szomjazóknak. Blaha Lujza egykori nyaralója, a klasszicista stílusú villa, nem messze tőle egy 1795-ben épült házban a Balaton-szerte híres Kedves cukrászda vár benneteket. Jókai Mór is szívesen időzött Balatonfüreden, nyaralója ma emlékház. Mindenképpen sétáljatok végig a Tagore sétányon – neve az irodalmi Nobel-díjas indiai költő nevét viseli. 1926-ban a szanatóriumban gyógyult, ennek emlékére fát ültetett a parkba. Azóta más hírességeknek is van emlékfája, például Farkas Bertalannak, aki idén 30 éve járt a világűrben. Mit érdemes még felkeresni Füreden? Például a Gombás Kúriát, amely egy présházzal egybeépült 18. századi, copf stílusú lakóház volt.

Csopak

Már a rómaiak is… és tényleg, a Kőkoporsó dombon annak idején a Pannonia provinciát ellenőrző rómaiak villái álltak. A honfoglalás után három település volt a mai területén: Nosztre (amely eltűnt az évszázadok során), Kövesd és Csopak. Sokáig az itt feltörő savanyúvízről és a boráról volt híres. Előbbi mészhidrokarbonátos, magas szénsavtartalmú víz, amely emésztési problémákon segít.

Más nevezetessége akad Csopaknak. Árpád-kori templomába 1830-ban villám csapott, így leégett, csupán a tornya maradt az utókorra. Az egykori Kövesd temploma sem vészelte át az elmúlt néhányszáz évet, mi már csak romjait láthatjuk. Ha fürdeni vagy napozni akartok, akkor a csopaki strandon a helyetek, a kedvencünk a homokkal borított rész.

Örvényes

Icipici település, ám annál izgalmasabb hely. A Hosszúrétek-dűlőnél római kori villa maradványait tárták fel a régészek a múlt században, fürdővel, és ókeresztény bazilika romjaival. Az innen származó leletek (szobor, oltár stb.) a tihanyi múzeumban láthatók. Itt találjátok Magyarország egyik legrégibb vízimalmát. (Egyes források szerint 11. századi, más források azonban óvatosabbak, csak annyit írnak, hogy 2011-ben említették először.)

Örvényes a malomkert határán álló, Pécsely-patakon átívelő hídról is nevezetes. Habarcs felhasználása nélkül épült a 19. század közepén; fülkéjében egy naiv ábrázolású és kissé egyszerű kidolgozású Nepomuki Szent János szobor áll. A település szomszédságában láthatjátok az igencsak pusztulófélben lévő szív alakú sírköveket a balatonudvari temetőben.

Zánka

Kihagyhatatlan! Ha látni akarjátok a szocialista építészet remekét, az egykori úttörőtábort, akkor ott foglaljatok szállást. Ma Erzsébet Üdülőközpont és Tábor Zánka néven találjátok, és nem csak gyerekeket táboroztatnak, turisták is foglaltathatnak szobát. 1969-ben kezdték építeni, 1976-ban fejezték be a nagy területen elnyúló üdülőtábor kialakítását. Fénykorában egyszerre 2500 gyermek nyaralhatott Zánkán, de az úttörőtábor területén faházakban vállalati üdülők is működtek, mellettük pedig a tábor dolgozóinak szolgálati lakásai álltak.

A település más miatt is érdekes. Gyönyörű helyen fekszik. A környéken is találtok savanyúvizet, a Vérkút-forrást keressétek. Az emésztési problémákon túl a legenda szerint a vérszegénységre is gyógyírt jelent. A zánkai református templom egyhajós középkori eredetű templomra épült, román stílusú ablakai és az bent látható román kori oszlopfő emlékeztet erre. Ha kirándulni akartok, akkor a közeli Hegyestű remek választás.

Fonyód

A kirándulók, a fürdőzők és a horgászok is imádják. A honfoglalás után a Bő nemzetség telepedett ide, és a ma Vár-hegynek nevezett területen emeltek erődítményt. A várat a törökök betörése idején egy ideig hősiesen védték, ám a szultán csapatai elfoglalták és a földig rombolták… Ma árok emlékeztet arra, hogy itt valamikor végvár volt. Forrás itt is bugyog, a hajdani vár közelében tör fel a szénsavas víz.

Fonyód nevezetességei közé tartozik többek között a Balatont először átrepülő pilóta, Lányi Zsolt emlékoszlopa, a Zsolnay-kút a dísz téren, Huszka Jenő operettszerző villája, a Velics-villa, ahol Szinyei Merse Pál töltött két nyarat, illetve a Kripta-villa, ami egy tragikus szerelmi történet miatt viseli ezt a nevet. A történet szerint egy patikus fiú Kolozsvárott beleszeretett egy lányba, ám az az esküvő előtt három héttel meghalt. Évtizedekkel később Fonyódon talált otthonra a férfi, és az örök szerelemnek kívánt emléket állítani a negyvenes években épült házában, az alagsorban közös sírhelyet alakított ki. De a lány hamvait nem sikerült idehozatnia… Ha kellemes sétára vágytok, az 1800-as évek végén épült mólóhoz menjetek. A kilátót ki ne hagyjátok!

Balatonföldvár

A települést a Széchenyi-család alapította, ők kívántak fürdőhelyet létrehozni a Balaton déli partján. A fürdőtelepet a 19. század végén nyitották meg, ezután indulhatott fejlődésnek Balatonföldvár. Egyik érdekessége a két móló között létesült kis Galamb-sziget. Órákig tudnánk itt üldögélni… Romantikus sétához gyalogoljatok végig a Kvassay sétányon, vagy másszatok fel a kilátóba. Ha a régmúlt emlékeire vagytok kíváncsiak, nézzétek meg a kőröshegyi templomot. A gótikus stílusú épület körülbelül 650 éves, túlélte a török idők dúlásait is.

Balatonalmádi

Ma már a régi Almádin kívül a település része Vörösberény, Káptalanfüred és Budatava is. Az Öreg-hegyre felhúzósó Balatonalmádi számos látnivalót rejteget. Az egyik a Szent Ignác templom freskóival, festményeivel a hozzá tartozó kolostorral (ez most szállodaként üzemel.) A berényi református templom középkori elődjére épült, masszív kialakítása és kőkerítése már messziről hirdeti, hogy valamikor erődítményként is szolgált.

Almádi nagy méretű, 12 emeletes szállodája, az Auróra annak idején a szocialista építészet emblematikus épületei közé tartozott – sokan emlékeznek például a hídra, ami a hotelből a parkba, illetve a strandra vezetett. Alig akad olyan magyar család, amelynek legalább egy tagja ne járt volna itt. Mára átalakították, felújították. Balatonalmádi másról is híres. Tudtátok, hogy a katolikus templom mellékkápolnája eredetileg Budán, a Várban állt? Ott őrizték a Szent Jobbot. Miután a kápolnát 1956-ban Rákosi parancsára lebontották, az utolsó darabját is Almádiba szállították és újra felépítették. A templomban láthatjátok Lotz Károly Szent Istvánt ábrázoló gyönyörű aranymozaikját, és itt őriznek egy Szent Imre és egy Boldog Gizella ereklyét is.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu

 

Exit mobile version
Megszakítás