A műkorcsolyázók férfi versenyében a japán Hanju Juzuru megvédte Szocsiban szerzett címét a phjongcshangi téli olimpia szombati napján.
A 23 éves Hanju az első férfi műkorcsolyázó az 1952-es, oslói játékok óta, aki meg tudta ismételni sikerét, akkor az amerikai Dick Buttonnak sikerült ez a bravúr.
A japán versenyző mögött a tavalyi vb-n is ezüstérmes honfitársa, Uno Soma lett a második, a kétszeres világ- és hatszoros Európa-bajnok Javier Fernandez pedig a harmadik. Utóbbiak a kűr után cseréltek helyet.
A szabadkorcsolyázás első igazán kiváló produkcióját az amerikai Nathan Chen mutatta be. A tavalyi világbajnokság hatodik helyezettje az elrontott rövidprogram után – immár tét nélkül – többek között hat négyfordulatos ugrással varázsolta el a több mint tízezres közönséget. Nagyszerű előadásának köszönhetően a 17. helyről egészen az ötödikik ugrott előre.
Az utolsó, a legjobb hatot felvonultató csoportból az orosz Dmitrij Alijev lépett elsőként jégre, de nagyon idegesen kezdett, már szabadprogramja legelején nekisodródott a palánknak, aztán sorra rontotta el az ugrásait. Később megnyugodott, de ez már kevés volt ahhoz, hogy Chen elé kerüljön.
Az igazi esélyesek közül a kínai Csin po-jang kezdte a sort, aki a Star Wars-filmzenéjére korcsolyázva parádés kűrt futott. Mindössze az egyik kombinációja első, négyfordulatos toeloop ugrása után esett el, de később ezt is pótolta. A hiba ellenére az elmúlt két vb bronzérmesének elég előnye volt ahhoz, hogy élre kerüljön. Onnan a következő korcsolyázó, a kanadai Patrick Chan nem tudta letaszítani.
Hátulról harmadikként a címvédő és négypontos előnnyel éllovas Hanju Juzuru következett. A hibátlanul kivitelezett négyfordulatos Salchow, majd toeloop és a tripla flip után következő lépéssoránál a közönség elsőként őt jutalmazta már a kűr közben ütemes vastapssal.
Később, a négyfordulatos toelappal induló kombinációjának első ugrását ellépte, így nem tudta rátenni a következő kettőt. A kétszeres világbajnoknak a továbbiakban sem voltak teljesen tiszták a jégre érkezései. Ennek ellenére a kűr végén a közönség elképesztő mennyiségű plüssállatot dobott a jégre, ő pedig mind a négy oldalra meghajolva köszönte meg a bíztatást hangos sikoltozás közepette. Bár Chen kűrjét jobbra értékelték a bírók, Hanju így is fölényesen került az első helyre.
Rögtön utána következett a szintén kétszeres világbajnok nagy rivális, Javier Fernandez. Az általa megjelenített Don Quijote jól kezdte a küzdelmét az első ötkarikás érméért, a négyfordulatos toeloop és a négyfordulatos Salchow, tripla toeloop kombináció is hibátlanul sikerült.
Ezután viszont fokozatosan elbizonytalanodott Fernandez, a Salchowja például négyfordulatos helyett csak dupla lett, a Lutzból pedig rosszul, megbillenve fogott talajt. Ennyi hiba túl sok volt, hogy megelőzze Hanjut, sőt esélyt kínált a másik japánnak, hogy eléje kerüljön. Uno pedig annak ellenére élt is ezzel, hogy bizonytalanul kezdett. Előbb elesett a négyfordulatos Rittbergerben, majd ugyanennek az ugrásnak a triplája sem volt hibátlan.
Később viszont semmi kivetnivaló nem akadt a kűrjében, mindhárom ugráskombinációját tökéletesen hajtotta végre, ez pedig éppen elégnek bizonyult ahhoz, hogy megelőzze Fernandezt, a többségében japán közönség nagy örömére.
Forrás: atv.hu/MTI