fogyokura6

Mik lehetnek egyaránt hasznosak hízó- és fogyókúrához? Ha azt hisszük, hogy olyan nagy különbség van a két cél között, tévedünk.

Akár fogyni akarunk, akár hízni, mindenképpen oda kell figyelnünk a helyes táplálkozásra, és arra, hogy ezt testmozgással kiegészítsük, valamint a legfontosabb tényezőre, ami a kúra sikerének a záloga: az akaraterőre. Kellő elszántság hiányában ugyanis nem fogjuk elérni a kívánt célunkat.

Íme, 5 tippünk, melyeket beépíthetünk hízókúrába és súlycsökkentő diétába is.

1. Fogyasszunk olajos magvakat!

Az olajos magvakat – diót, mogyorót, mandulát – sokan helytelenül kiáltják ki a fogyókúra ellenségeinek. Tény, hogy ha túl sokat fogyasztunk belőlük, főként főétkezések után, akkor olyan pluszkalóriákkal látják el a szervezetet, ami már hizlalhat. Ebből következik, hogy aki hízni szeretne, az fogyaszthat belőlük bőséggel, napjában többször is, aki viszont fogyni vágyik, az csak két étkezés között, nassolnivalóként egyen belőlük, és csak egy marékkal naponta. Nassként elűzik az éhségérzetet, elősegítik a teltségérzet kialakulását, és értékes E-vitaminnal látják el a szervezetet. Magas biológiai értékű fehérjét tartalmaznak, fontos ásványi anyagokat, egészséges zsírtartalmuk révén pedig csökkenthetik a koleszterinszintet és a vércukorszintet. Hetente ötször egy maréknyi mandula például csaknem harmadával csökkenti a szívbetegségből eredő elhalálozás kockázatát. Természetesen mindenféle olajos magból csak natúr, sózatlan fajtát válasszunk!

2. Ügyeljünk a kellő fehérjefogyasztásra!

Az értékes fehérjebevitel nagyon fontos hízókúránál és fogyókúránál is, hiszen mindkét esetben a sovány izomtömeg növelése a cél, előbbi esetben az erősödés miatt, utóbbinál pedig azért, hogy a szervezet ne az izmokat építse le a súlycsökkenés során. Fogyókúránál reggelire kitűnő választás a tojás fogyasztása, hiszen a tojásfehérje, akárcsak más sovány húsok, és a halhús is, tovább maradnak a gyomorban, és csökkentik az éhségérzetet. De sok fehérjét tartalmaznak a hüvelyesek – bab, borsó, lencse- is, melyeket hízókúránál is erősen ajánlott fogyasztani. Aki hízni szeretne, az arra is figyeljen, hogy ne csak a sovány izomtömeget növelje, hanem a testzsír arányát is, hiszen e nélkül nem működik kielégítően a szervezet.

3. Együnk avokádót!

Az avokádó nagyon értékes és tápláló, gazdag Q10 koenzimben, mely nagyon fontos ahhoz, hogy a sejtjeinkhez eljusson a működésükhöz szükséges energia. Egészséges zsírsavtartalma révén segít csökkenteni a koleszterinszintet, valamint csökkenti a sportolással járó sérülések kockázatát. Úgy táplál, hogy eközben nem hizlal. Hízókúránál viszont segítheti az egészséges súlygyarapodást azáltal, hogy főétkezések mellé fogyasztjuk.

4. Végezzünk rendszeres testmozgást!

A testmozgás elengedhetetlen része az életünknek, akár fogyni, akár hízni akarunk, vagy éppen tartani a testsúlyunkat. De más gyakorlatokat kell választanunk, ha erősödni, és mást, ha karcsúsodni szeretnénk. A sovány alkatúaknak erősítő, akár könnyű, súlyzós edzés ajánlott elsősorban, de hatásos lehet az erősítő jóga is. Ha gyorsabb tempójú mozgásra vágyunk, azt is be lehet építeni az edzéstervbe, de arra ügyeljünk, hogy a zsírégetés ebben az esetben már 20 perc után elkezdődik, és akkor bizony ledolgozzuk azokat a plusz kalóriákat, melyeket éppen a hízás miatt vettünk magunkhoz. Fogyni vágyóknak a tempós, ütemes, rúgással, karemeléssel kombinált gyakorlatok a leghatásosabb zsírégetők. A cardio gyakorlatok során emelkedik a pulzusszám, edzük a szívizmot, és fokozzuk a zsírégetés folyamatát. De megerőltető testmozgásba csak akkor kezdjünk, ha semmilyen egészségi problémánk nincs. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy keringési rendszerünk bírja a gyűrődést, akkor látogassunk el inkább az orvoshoz egy terheléses vizsgálatra, aki abban is tanácsot adhat, milyen mozgásprogrammal kezdjük el a fogyást.

5. Naponta többször étkezzünk!

Ha hízni akarunk, akkor ez kézenfekvő tanácsnak tűnik, hiszen minél több, egészséges kalóriát kell bevinnünk a szervezetbe: azaz, legyenek meg a napi főétkezések, és köztük is együnk kalóriadús nassolnivalókat, zsírosabb öntetű salátákat, fehérjeszeletet. Fogyásnál épp olyan fontos a többszöri étkezés, akár naponta hétszer is ehetünk kisebb adagot. Ez azért fontos, hogy az anyagcsere állandó szinten működjön, és ne éhezzünk, mert akkor a szervezet több zsírt fog elraktározni a következő étkezés során.

Ezek a tippek nem egy villámkúrához ajánlottak, hanem azok számára, akik valóban elkötelezték magukat amellett, hogy hosszú távon változtassanak az életükön, és ne csak az ideális testsúly felé tegyenek fontos lépést, hanem az egészség felé is.

Szerző: Jáksó Nóra