lakberendezes01

A Spektrum Home top 5 lakberendezési tippje, azaz hogyan tegyük lakóterünket 5 egyszerű lépésben otthonossá, egyedivé, hangulatossá és hívogatóvá. Candice Olson ötletei alapján.

1. Minden helyiségben szükség van egy fókuszpontra.

Egy szoba fókuszpontja az a pont, amely belépéskor egyből odavonzza a tekintetet, és amely köré épül a szoba többi berendezése. Ilyen fókuszpont lehet egy nagy TV vagy egy szép kandalló. Ha nem adódik természetesen a fókuszpont, mindenképpen hozzunk létre egyet, például a hálószobába vegyünk vagy készítsünk egy nagyobb méretű, szép fejvéget.

A nagyképernyős televíziók korszakát éljük: egy 152 cm-es képátmérő esetében nincs mit tenni, a tv lesz a fókuszpont, ezt kell hangsúlyoznunk a többi kiegészítővel, a bútorokkal. Ha van kandallónk a nappaliban, az lesz a fókuszpont – figyeljünk arra, hogy a kanapék, fotelek ne fordítsanak hátat neki. Ezzel ugyanis kizárnánk a kandallót, mint fókuszpontot.

2. Bátran használjunk kontrasztokat.

Napjaink stílusa a kontrasztokról szól. Ne féljünk különböző textúrákat, anyagokat, mintákat, vagy éppen különböző korok bútorait használni egy-egy szoba berendezésekor.

Az esetleges káoszt úgy kerülhetjük el a legegyszerűbben, ha pl egy motívummal összekötjük a bútorokat, ilyen egy szín, amely megjelenik a kiegészítőkön, párnákon. És mi Candice Olson legmodernebb tanácsa? Soha ne vásároljunk komplett bútorgarnitúrát. Az évek során ugyanis mindenkinek változik az ízlése. Azzal, ha különböző stílusú bútorokat vásárolunk, képesek leszünk azt a látszatot kelteni, hogy a berendezésünk velünk együtt változik, velünk együtt fejlődik, és nem állt meg egy bizonyos korban.

2015 04 11 165919

3. Szüntessük meg a zsúfoltságot, az összevisszaságot.

Bármennyire is szép a lakóterünk, ha rendetlenség van benne, azonnal az válik fókuszponttá. És nem az ízlésünk. Természetesen, ahogy öregszik az ember, egyre több és több holmit halmoz fel. Ne ragaszkodjuk ahhoz, amire már nincsen szükségünk, a kacatokat tartsuk a minimumon. Ne felejtsük el, egy túl mozgalmas tapéta is a rendetlenség látszatát keltheti. Maradjunk a kandallós témánál: gyors tipp, ha a kandallót fehérre festjük, máris drámai lesz a hatás, letisztult rend költözik a lakásunkba.

4. Ne feledkezzünk meg a világításról.

Olyan sok mindent kell figyelembe venni egy szép szoba kialakításánál, hogy gyakran az egyik legfontosabb dolog kapja a legkisebb hangsúlyt, ez pedig nem más, mint a világítás. Candice szenvedélye a világítás, mert az ténylegesen át tudja alakítani a szoba hangulatát.

Például a konyhába az általános, egész területet fénnyel terítő világítás mellett szükség van kiegészítő világításra, sőt, az ún feladatvilágításra is – ez koncentráltabb a háttérvilágításnál, és az adott feladatot, jelen esetben a főzési területet, pl a főzőlapok feletti részt világítja be. Mindig a bevilágítandó terület vagy feladat szabja meg a lámpák típusát, magasságát, az optimális fényszöget. Foglalkozzunk sokat a háttérvilágítással: az asztali lámpák, süllyesztett spotlámpák, világító szalagok, dekorációs lámpatestek nagyfokú intimitást adnak a szobáknak.

5. A váratlan dolgok varázsa.

Néhány esetben egy-egy szobát egy-egy váratlan, szokatlan kellék varázsol igazi helyiséggé, egyedi otthonná. Ha sokat tudunk költeni belsőépítészeti megoldásokra, bámulatos hatást érhetünk el egy padlótól a mennyezetig érő vízeséssel. De gondolkodjunk kicsiben. Egy fürdőszobai szokatlan ívű mosdókagyló, szobahatást keltő képek a falon már elérik a megfelelő hatást. Vagyis nem kell feltétlenül extrákra elköltenünk a pénzünket, előtte tegyük fel magunknak a kérdést: a többi 4 pontot tényleg maximálisan sikerült megvalósítani? Ha nem, először mindenképpen azok teljesítésére koncentráljunk, és csak a legvégén tegyük fel arra a bizonyos „i”-re a pontot ezekkel az extra kiegészítőkkel.