A tavasz közeledtével sokan úgy érezzük, hogy az ébredő természet ahelyett, hogy energiával töltene fel, mi sokkal aluszékonyabbak és bágyadtabbak vagyunk. Az emberek többsége ilyenkor fejfájásról, ingerlékenységről, illetve szédülésről is panaszkodik.
A tavaszi fáradtság bármilyen kellemetlen tüneteket is produkál, nem betegség áll a hátterében. Csupán arról van szó, hogy a szervezetünk átvált téli üzemmódról tavaszira, mely egy természetes folyamat, ám ez a váltás a tél során megcsappant energiatartalékainkat még jobban felemészti.
Elsősorban a hormonháztartásunkban lezajló folyamatok felelősek a fáradtságérzetünkért, ezen belül is a melatonin (alvási ciklust irányító hormon), valamint a szerotonin (boldogsághormon) szezonális ingadozása.
Az átállásnak a tél végén fellépő vitaminhiány sem kedvez. A téli időszakban kevesebb zöldséget, illetve gyümölcsöt fogyasztottunk, kevesebbet tartózkodtunk a szabadban, a napsütéses órák száma is kisebb volt, így kialakulhat a D-vitamin-hiány is szervezetünkben.
5 tipp, mellyel enyhíthető a tavaszi fáradtság
1. Megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása az év minden szakaszában fontos! Tavasszal pedig még inkább ajánlott a napi 2-2,5 liter folyadék helyett többet inni, hiszen így segíthetjük legkönnyebben a tél során felgyülemlett méreganyagok távozását.
2. Rendszeres testmozgás
A rendszeres mozgás beiktatása életünkbe számtalan előnnyel jár! Egy jó zumba vagy jóga óra jótékonyan hat testünkre és lelkünkre is. A jóga megnyugtat és ellazít, míg a zumba felpörget, és úgy érezhetjük egy óra után, hogy nemcsak sportoltunk, de szórakoztunk is.
3. C-vitaminpótlás
A tavaszi fáradtság hátterében állhat vitaminhiány is. A C-vitamin segítségével felturbózhatjuk szervezetünket és erősíthetjük immunrendszerünket, így fittebbek lehetünk. Tabletták helyett azonban érdemes friss gyümölcsökkel pótolni a szükséges vitaminmennyiséget. Kiválóan alkalmasak erre a citrusfélék, a mandarin, a narancs, a citrom és a grapefruit, melyek magas C-vitamin-tartalmuk mellett egyéb fontos vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak.
4. Napfény
Télen kevesebb napfény éri a szervezetünket és a nyáron a napfénnyel magunkba szívott D-vitamin sem elegendő egész télre. Napfény hatására (UV-sugárzás) a bőrben D3-vitamin képződik, ezért a jó idő megérkezésével érdemes egyre több időt a szabadban tölteni.
5. Friss levegő
Egy séta vagy hétvégi kirándulás remek program lehet az egész család számára. A szabadban kikapcsolódhatunk, friss levegőt szívhatunk és a sötét tél után végre élvezhetjük a napsütést.
Érdemes kipróbálni a teljesítménytúrákat, hiszen nem igényelnek különösebb felkészülést és általában választhatunk az erőnlétünknek megfelelő hosszúságú és szintű túrák közül. A friss levegőn végzett testmozgás pedig vitalizál, formába hoz és a társaság a lelkünknek is jót tesz.
Próbáljunk meg minél hamarabb testileg és szellemileg is megújulni, hogy élvezhessük az éledező természet csodás látványát, hiszen az a legjobb, ha együtt ébredhetünk a tavasszal! :)
Forrás: Debmédia
Ha tetszett a cikk, oszd meg barátaiddal is!