A nélkülözhetetlen ásványi anyag folyamatok százaiban vesz részt, hogy szervezetünk megfelelően működhessen. Gondoskodj beviteléről – lehetőleg egészséges élelmiszerekkel!

A magnézium leginkább idegrendszerünkre gyakorolt hatásáról ismert. Ám mellette szükségünk van rá a csontsűrűség megőrzéséhez, az immunrendszer működéséhez, a szívritmus szabályozásához, a vércukorszint kontrollálásához, valamint az izmok működéséhez is. Sőt, a magnézium még a minőségi alvást és a kedélyállapotunkat is javítja.

egészséges étel
Fotó/Designed by: Freepik

A felnőtt férfiak magnéziumszükséglete nagyjából napi 350 mg-ot, míg a nőké 250-300 mg-ot tesz ki. Ám bizonyos esetekben, mint például megnövekedett fizikai aktivitás vagy várandósság esetében még többre van szükség. És mivel szervezetünk nem tudja előállítani a kulcsfontosságú ásványi anyagot, külsőleg kell bevinnünk. Hogy mikkel? Például az alábbi 5 élelmiszerrel, melyet a Self dietetikusa ajánl magnéziumpótlásra.

Tökmag magnézium

sütőtök leves tökmaggal
Fotó: Unsplash

100 g tökmag körülbelül 260 mg magnéziumot tartalmaz, így hatékonyan növelheted vele magnéziumbeviteled.

Javában tart a sütőtök szezonja: ha vásárolsz, semmiképp ne dobd ki a magjait! Helyette pirítsd meg őket, majd szórd granolára, joghurtra, zabkására, salátára, vagy csak ropogtasd önmagában.

Chia mag magnézium

egészséges életmód
Fotó: Unsplash

A népszerű aztékzsályamag 100 g-ja több mint 300 mg-ot tartalmaz az értékes ásványi anyagból. Magnézium mellett ráadásul foszforban, rostban, antioxidánsokban, Omega-3 zsírsavakban és fehérjében is gazdag. A szakemberek naponta 1-2 evőkanál (nagyjából 20 g) chia mag fogyasztását javasolják.

A nélkülözhetetlen ásványi anyag folyamatok százaiban vesz részt, hogy szervezetünk megfelelően működhessen. Gondoskodj beviteléről – lehetőleg egészséges élelmiszerekkel!

Brazildió

brazildió
Fotó/Designed by: Freepik

Az olajos magvak mind jó választások magnéziumbevitel szempontjából, ám van egy, amely még a többi közül is kiemelkedik: ez a brazildió.

A különleges dióféle 100 g-jával csaknem 380 g magnézium vihető be.

Emellett rengeteg szelént is tartalmaz, mely ásványi anyag elengedhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez.

Szójatermékek

szójatej
Fotó/Designed by: Freepik

A különböző szójatermékek, mint például a szójatej, a szójajoghurt vagy a tofu is ellátja szervezetünket magnéziummal. Készítsd vacsorára tofus fogást, hogy feltöltsd szervezeted az ásványi anyaggal!

Zöld leveles zöldségek

spenót
Fotó/Designed by: Freepik

Minél sötétebb a zöldség, annál több tápanyagot rejt – így érdemes minél több zöld leveles zöldséget fogyasztani, például spenótot, kelkáposztát, sóskát, rukkolát. A spenót 100 g-ja például 80 mg magnéziumot tartalmaz.

A magnéziumhiány legjellemzőbb tünetei közé tartozik a fáradékonyság, az izomgörcsök, a szem tikkelése, a fejfájás. Előzd meg a bajt és fogyassz magnéziumban gazdag, egészséges élelmiszereket!

Forrás

Hirmagazin.eu