5 dolog, amit jó, ha tudunk egy webshop elindítása előtt

Egy webshop üzemeltetése remek lehetőséget jelent a pénzkeresésre, azonban egy sikeres rendszert felépíteni közel sem könnyű feladat. Mit érdemes tudni, mielőtt elindítanánk a webshopunkat? Melyek a legnagyobb buktatók? Alábbi cikkünkből pontosan kiderül!

1. A kinézet még nem garancia a sikerre

Habár a megfelelő külcsín kétségkívül fontos, azonban a webshop technikai háttere legalább ennyit számít a sikert illetően. Ne elégedjünk meg tehát annyival, hogy van egy szép webshopunk, hanem próbáljuk meg minél felhasználóbarátabbá és ösztönzőbbé tenni a designt.

Könnyítsük meg a látogatók dolgát, és a fontos információkat helyezzük előtérbe, illetve alakítsunk ki egy átlátható kategóriarendszert is. Amennyiben a felhasználók nem tudnak 2-3 kattintással bármelyik aloldalra eljutni, akkor gondoljuk újra a webshopunk struktúráját.

TIPP: Ha biztosra szeretnénk menni, akkor kérjük UX designer segítségét, aki a 2023-as felhasználói elvárásoknak eleget téve alakítja ki a webshopunk felépítését.

2. A gördülékeny logisztika fontosabb, mint valaha

Napjainkban a vásárlók rendkívül türelmetlenek, ezért már a 24 órán belüli házhozszállítás sem ritka a webshopok körében. Igyekezzünk mindent megtenni a gyors és sérülésmentes szállítás érdekében, hogy a vásárlóink elégedettek legyenek, idővel pedig vissza is térjenek hozzánk.

TIPP: Fulfillment segítségével A-tól Z-ig kiszervezhetjük a csomagkezeléssel és a logisztikával járó feladatokat. Akár csak néhány tucat vagy több ezer terméket szeretnénk forgalmazni, a fulfillment garantáltan leveszi a terhet a vállunkról, aminek köszönhetően kizárólag az üzleti teendőkre koncentrálhatunk.

3. Automatizálás nélkül rengeteg adminisztrációs teendőnk lesz

Ugyan az indítás utáni időszakban még lehet, hogy kevés megrendelésünk lesz, viszont amint beindul az üzlet, az adminisztrációs feladatok már temérdek időt és energiát felemészthetnek. Éppen ezért tanácsos már a legelején minden folyamatot automatizálni, hogy a jövőben ne kelljen egész nap számlák kiállítására és kisebb-nagyobb papírmunkák elvégzésére fordítani az időnket.

Mit érdemes automatizálni?

  • Díjbekérő kiállítása
  • Számlázás
  • Hírlevelek küldése
  • Gyakori kérdések megválaszolása chatbottal
  • Szállítási információk közvetítése a logisztikai partnerek felé

4. Az igazán nagy munka csak a webshop indítása után kezdődik

Ha már elkészült a webshopunk, akkor jöhet a forgalomgenerálás, hogy látogatóink és vevőink is legyenek. A webshopok általában keresőoptimalizálás (SEO) és PPC hirdetések, illetve közösségi média marketing segítségével igyekeznek vásárlókat szerezni.

Amennyiben nem mozgunk otthonosan az online marketing világában, mindenképpen ajánlott külsős szakértőkre bízni a kampányok lebonyolítását. Ugyanis a célközönség helytelen megcélzásával vagy éppen a PPC kampányokban való licitálási paraméterek rossz beállításával pillanatok alatt elégethetjük a pénzünket.

Természetesen a külsős marketing szakemberek vagy akár az alkalmazottak felvétele is extra kiadást jelent, viszont egyben garanciát is nyújt a kívánt forgalom megszerzésére. Ne féljünk tehát szakértőkre bízni a marketinggel kapcsolatos feladatokat, hiszen amatőr munkával a webshopunk soha nem fogja szállítani a kívánt profitot.

5. Türelem és kitartás hiányában hamar elbukhat a vállalkozásunk

Az üzleti életben – így a webshopok világában is – néhány hónap alatt még nem feltétlenül lehet csodát tenni, ezért érdemes inkább 1-2 éves célokat kitűzni. Haladjunk lépésről lépésre, és ne várjuk el, hogy rögtön az első héten már több száz rendelésünk legyen.

Persze egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora marketing költségvetéssel és milyen típusú marketing eszközökkel dolgozunk, hiszen profin felépített PPC kampányokkal akár az indulásunk napján is szerezhetünk vásárlókat.

Mérjük az eredményeket!

  • Amit csak lehet, mérjünk a különböző analitikai eszközökkel, hogy konkrét számokat kapjunk a teljesítményünkről. Határozzuk meg a számunkra fontos KPI-okat (Key Performance Indicators), amelyek vonatkozhatnak a bevételre és a napi látogatók, illetve a közösségi médiában gyűjtött követők számára is. A lényeg, hogy mindig reális és mérhető célokat tűzzünk ki.

A fenti 5 dolgot mindenképpen vegyük figyelembe, mielőtt webshop indítására adnánk a fejünket. Habár 2023-ban webshopot indítani már nem nagy kihívás, viszont sikeresen üzemeltetni annál inkább embert próbálóbb feladat. Tervezzünk meg mindent alaposan, különös tekintettel a logisztikára és a marketingre. Ne feledjük, hogy egy mutatós webshop önmagában még nem fog forgalmat generálni, hanem minden nap keményen meg kell dolgozni a vevők megszerzéséért.