Bár a szódabikarbónát igazi csodaszernek tartják, azért jobb vele óvatosan dolgozni.

A szódabikarbóna az egyik leghasznosabb házi szer. Rengeteg tárgy tisztítására fel lehet használni, éppen emiatt egyetlen otthonból sem hiányozhat.

Sőt, takarítás során sokszor sokkal jobban teljesít, mint bármilyen drága pénzért megvett vegyszer. A vécékagyló tisztításától kezdve a folteltávolításig rengeteg mindenre alkalmazható. Azonban mint mindennél, itt is vannak kivételek.

Alumíniumra ne használd!

Vannak tárgyak, melyeknél jobb, ha nem használod fel a szódabikarbónát, ugyanis az rendkívül erősen károsíthatja azokat. Ez pedig számos bosszúságot okozhat számodra. Ilyenek többek között az alumíniumedények: bár sok fémes felület tisztítására alkalmas a szódabikarbóna, bennük kárt tehet, ha túl sokáig hagyod az anyagot a megtisztítani kívánt felületen.

Ilyenkor ugyanis elkezd oxidálódni a szódabikarbóna, az anyag színe pedig megváltozik. Abban az esetben, ha nagyon rövid ideig hagyod az alumíniumon a szert, elméletileg nem okozhat nagy gondot, de nem érdemes kísérletezni vele.

Aranyozott felületen sem ajánlott

Bár sok edényen aranyötvözet vagy sárgaréz található, ha van a szekrényedben olyan tárgy, melyről tudod, hogy valóban aranyozott, emellett még nagyon értékes is, szintén ne használj tisztításkor szódabikarbónát. Az arany ugyanis puha fémnek számít, így gyorsan karcolódhat még egy olyan könnyed csiszolóanyag miatt is, mint amilyen a szódabikarbóna.

Kárt tehet az evőeszközökben

Számos megoldás létezik arra, hogy az evőeszközök visszanyerjék eredeti csillogásukat, mégis akad, aki tévesen fémes dörzsszivacsot és szódabikarbónát használ. Azonban a házi szer a kényesebb evőeszközökön könnyen károsodást okozhat, hosszú távon pedig sajnos matt, karcos felszínt kaphatnak.

Ha valami nagyon értékes, annak tisztítását érdemesebb szakértőre bízni. Az előbb említett módszert az antik ezüsttárgyakon vagy a régi gyertyatartókon sem szabad használni, mert ez az eljárás korrodálhatja a ragasztót, mely a rögzített részeket összetartja. Ugyanez igaz minden olyan drága ékszerre is, melyben a köveket ragasztóval rögzítették.

Márványfelületre sem ajánlott

Bár tévesen több helyen tuti tippként említik, hogy a márvány könnyedén megtisztítható egy adag szódabikarbónával, azonban ezt a szakértők nem ajánlják. Helyette speciális, márványra fejlesztett tisztítószert kellene használni szerintük, amit háztartási boltokban lehet megvásárolni.

Forrás: femina.hu

 

ElőzőMegbukott a doppingteszten, de tagad az olimpiai és világbajnok
KövetkezőTragédia! Halálra fagyott egy hároméves kislány, mert az óvónő kint felejtette az udvaron
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza