Indiában a köménymag ugyanúgy a főzés része, mint nálunk a só, bors vagy pirospaprika. Rendszeresen használják a legtöbb étel ízesítéséhez.
Amellett, hogy megadja az étel ízét, ismerik a gyógyító hatását is. Alkalmazzák köhögés, étvágytalanság és emésztési zavarok ellen. Néhány korty a köményfőzetből, és máris eredményesebben indul be az emésztés, könnyűvé válik a test és lélek egyaránt.
1. Az ayurvéda szerint a kömény egy igazi melegítő fűszer. Serkenti a vérkeringést, oxigénnel látja el a sejteket és elősegíti az emésztést.
2. A kömény normalizálja a hemoglobinszintet, ez az előnye leginkább a terhes nőknek jó hír.
3. Megfelelő mennyiségű vassal és oxigénnel látja el az agyat, így csökkenti az olyan kognitív rendellenességek kialakulását, mint pl. az Alzheimer-kór és a demencia. Jó hatással van az agyi működésre.
4. Erős köptető és köhögéscsillapító hatása van, így ajánlott az asztmás vagy köhögéssel küzdő betegeknek is.
Hogyan használjuk?
A köménymag nyersen kissé kesernyés, de tápanyagértéke miatt így lenne a legjobb fogyasztani. Ha másképp nem megy, pirítsuk meg egy kicsit olajban, addig, amíg pattogni kezd, ilyenkor felszabadulnak belőle az illóolajok.
Amikor a magok elkezdenek pattogni, adjunk hozzá egy csésze basmati rizst, sózzuk meg, majd öntsük fel legalább két csésze vízzel. Fedjük le, és lassú tűzön hagyjuk főni ezt a nagyon népszerű indiai ételt, a zeera rizst.
A köményt használhatjuk sütemények, kekszek ízesítéséhez is. De keverhetjük sült vagy főtt krumplihoz, más olajos magvak társaságában. Megpirítva adhatjuk babalapú ételekhez, egy kis kurkumával elkeverve.
Készíthetünk belőle ízletes levest is, pirítóssal és sajttal tálalva. Pizzák készítéséhez is használhatjuk ezt az ízletes fűszert.
Ha egyben nem szeretjük, összetörhetjük egy mozsárban, vagy őrölhetjük kávédarálóban, a lényeg, hogy mindig frissen őrölve használjuk.
Forrás: Arany gondolatok