Tovább folynak a harcok a tengerparti városban. Még 100 ezer civil vár arra, hogy elhagyja Mariupolt.
Március 16-án érte bombatámadás a mariupoli színházat, ahol nagyjából 1300-an kerestek menedéket. Az épületet annak ellenére támadták, hogy elé nagy betűkkel felfestették a „Gyerekek” szót. A támadás után közvetlenül mintegy 150 túlélőt szabadítottak ki a romok alól. A többiek helyzetét nehezítette, hogy a színpad alatt rejtőzködtek, és a törmelék elzárta a kiutat. A színház közelében zajló heves harcok is akadályozták a mentési kísérleteket.
A városi önkormányzat szóvivője pénteken azt közölte, hogy szemtanúk beszámolója alapján úgy tűnik, nagyjából 300-an haltak meg a színházban a bombázás következtében.
„A legvégsőkig nem akartam elhinni ezt a borzalmat. A legvégsőkig azt akartam hinni, hogy mindenki ki tudott szabadulni, de az épületben tartózkodók szavaiból más derül ki” – olvasható a közleményben, amit a The Guardian szemlézett.
A közlés szerint a színház eddig a város egyik fénypontja volt, hivatkozási pont, találkozóhely, ám nincs többé, „helyén a mariupoli lakosok fájdalmának új pontja látszik, romok, ahol ártatlan emberek százai kerestek utolsó menedéket.” Az épületet fel lehet újítani, de a barátokat, szomszédokat, rokonokat nem lehet visszakapni soha – írják.
Oroszország cáfolta, hogy a színházat bombázta volna.
Mariupolból péntekre is humanitárius folyosót terveztek felállítani. Még 100 ezren ragadtak a városban, ahol már nincs víz, élelem, áram és gyógyszerek. Csütörtökön 3300-an tudták elhagyni az ostromlott várost.
Vagyim Bojcsenko polgármester szerint a humanitárius helyzet tovább romlik, Oroszország pedig tovább akadályozza a segélyek szállítását.
„A város egy részét orosz erők foglalták el, de katonáink továbbra is irányításuk alatt tartják Mariupolt, megállás nélkül folyik a harc” – mondta.
’A város elpusztult. Évekbe fog telni az újjáépítés.”
A polgármester szerint 300 tonna humanitárius segély vár a kiszállításra, de „az orosz erők egyszerűen nem engedik be”.