2015. 06. 18. – 13:12
Számos tízmillió forint feletti tétel is megtalálható magyar hirdetők neve alatt a luxusórák nemzetközi online piacterén. Legtöbbünk csak álmodozhat egy ilyen óra megvásárlásáról, ha éppenséggel nem vagyunk közömbösek vagy inkább elutasítók a státusszimbólumnak számító ékszerekkel szemben.
Több mint 37 millió forintért kínálják a legdrágább, magyar óraszaküzlet által hirdetett luxusórát a nemzetközi online piactéren, de számos tízmillió forint feletti tétel is megtalálható a portálon.
Az idehaza lélegzetelállítónak számító összeg messze nem a legmagasabb, amennyiért hozzájuthat egy ilyen státusszimbólumhoz az, aki meg tudja fizetni. Sőt Rafael Nadal 500 ezer fontos (kb. 210 millió forint) ékszere sem számít a legdrágábbnak.
A legdrágább, magyar tulajdonosok által hirdetett luxusórák online hirdetése. Forrás: Chrono24
600 millió
A csúcsórákat ugyanis 400-600 millió forintért árulják az említett portálon. A hirado.hu által megkérdezett – ám neve elhallgatását kérő – óraszakértő nehezen tudja elképzelni, ki kockáztat látatlanban ekkora összeget egy internetes vásárlással.
Noha több online portál kínál drága órákat, mégis inkább személyesen történik a vásárlás. Ekkora összegeknél senki nem akar látatlanban igent mondani. Az online vásárlásnál sokszor megtörténik, hogy hibás az óra, esetleg hamis.
Lehetőség van ugyan visszaszerezni a pénzt, és a weboldalak igyekeznek kiszűrni a csalókat, de mindig nagyobb a rizikó. Történt olyan eset, hogy a hirdetésben szereplő adatokhoz képest rosszabb állapotban érkezett meg az óra, vagy éppen egy hamisított replikát hozott a postás. Volt arra is precedens, hogy egy problémás eladót visszajelzések alapján letiltott már többször a weboldal, de azután újra és újra más néven kínálta a klónórákat.
Egy autó megvásárlásakor is szakemberrel ellenőriztetjük a gép műszaki állapotát, érthető, ha egy órásra is bizalmi szakemberként tekintenek – mondta a luxusórákkal régóta foglalkozó szakember.
A legdrágább luxusórák online hirdetése. Forrás: Chrono24
Az új gyártású luxusórák körülbelül 10 ezer eurónál (3 millió forint) kezdődnek és olyan műalkotások, amelyek kilépnek „az olcsón megveszem, ha elromlik, akkor eldobom és újat veszek” fogyasztói társadalmakra jellemző logikán. Ezek az órák megfelelő szervizeléssel több évtizeden keresztül másodpercre pontosan járnak, ami különösen nagy teljesítmény ez elektromos alkatrészek nélkül.
Patek Philippe Perpetuel Calendar arany férfi karóra, kikiáltási ár 5 millió 200 ezer forint. MTI Fotó
Évszázadokon át tökéletesítették a szerkezeteket
Több száz év mérnöki szaktudása, kísérletező óramesterek kitartása és igényessége kristályosodik ki egy mechanikus óraszerkezettel rendelkező luxusórában. Egy öröknaptáras órában például mintegy 800 darab alkatrész biztosítja, hogy mindig a pontos dátumot lássuk az óra számlapján.
A luxusórák alapvetően svájci órák, ugyanis az alpesi országban több száz éve foglalkoznak órakészítéssel. Kezdetben manufakturális keretek között, sok évszázad alatt tökéletesítették az órák szerkezetét, kinézetét a megbízhatóság és időtállóság érdekében.
„Számtalan problémát lehetne említeni, például 1 °C hőmérséklet-ingadozás körülbelül napi 20 másodpercnyi késést okozott, vagy a szerkezetek kopását rubin és arany felhasználásával csökkentették. Mára természetesnek tartjuk, hogy egy óra pontos, viselhetjük a karunkon, az üveg nem karcolódik, nem törik be és hasonlók” – világított rá a luxusórák mögött meghúzódó mérnöki teljesítményre a szakember.
Nemcsak férfiaknak
Ügyfélköréről érthető okokból keveset árult az óramester, ugyanakkor meglepőnek hangzott, hogy sok hölgy is előszeretettel vásárol ilyen órákat. Kis túlzással az óra az egyetlen hagyományos elegancia értelmében elfogadott férfi ékszer, ezért elsőre azt gondolnánk, inkább férfiak költenek drága órára.
Egy Girard-Perregaux. Sok hölgy is előszeretettel vásárol luxusórákat. MTI Fotó: Földi Imre
„Az óra öltöztet, ráadásul, ha valaki magasabb körökben mozog, külföldi magas rangú személyekkel kerül kapcsolatba, akkor nehezen vennék komolyan, ha bóvlival a kezén jelenne meg” – mondta a szakértő, hogy miért nem meglepő, hogy nők is beruháznak egy darabra.
Ahol nem számít a divat
A luxusórák egyedi, kézzel gyártott termékek, minden részükön látható az igényesség. Ugyanakkor az már nehezen mondható meg, hogy a szíj bőrből készült legyen vagy fém, kerek vagy szögletes a ház. A minőségi anyagok alapvetőek, de nincs egyértelmű luxusóra-divat és nincsenek divatdiktátorok – fogalmazott a szakértő.
Hárommillió forint felett olyan nagyon sok különbség nem tapasztalható az órák között. Egy 10 milliós, vagy 100 milliós óra között az lehet a különbség, hogy milyen márkáról van szó, és mennyire limitált a széria – tette hozzá.
Jó befektetés
Egy minőségi luxusóra jó befektetés is, hiszen a vétel után is tartja az értékét, de ehhez elengedhetetlen a megfelelő karbantartás.A luxusmárkák erről is gondoskodnak, fogalmazhatunk úgy is, hogy a magas ár része a teljes körű kiszolgálás a négyemeletes óraszalonoktól kezdve a maximális odafigyelésen át a szakszerű szervizig.
Ráadásul azok a márkák drágábbak, amelyeknél a szerkezet is házon belül készül. Ezek az órák így kiszámíthatóbbak. Sőt, van olyan márka is, amelynél valamennyi alkatrész Svájcban készül. Ha ebből a márkából választunk, akkor a hosszú távú biztonságot is megfizetjük – avat be forrásunk.
Kihalófélben a szakma
Az óramester szerint a fentiek ellenére meglepő, de egyre kevésbé vonzó szakma az óramesterség, még Svájcban is. „Nagyon sok márka, sokféle típusáról beszélünk, és folyamatosan figyelni kell a legújabb fejlesztéseket. Nem olyan óramesterekről van szó, akik csak elemet tudnak cserélni” – teszi hozzá.
A leghíresebb óraműhelyekbe évente körülbelül félezren jelentkeznek, de csak a legjobb 5-6 embert választják ki. Az ötszáz ember soknak hangzik elsőre, de sok az eleve alkalmatlan jelentkező , korábban ez a szám nagyobb volt, majd meglátjuk, hogy mit hoz a jövő – zárta a beszélgetést a szakember.