Magyarország agrárpotenciálja szerint akár 25 millió embert is el tudna látni élelemmel a mostani 9,9 millió helyett – mondta Balázs Ervin.
Nemesítéssel kellene felkészülni a szélsőséges időjárási viszonyokra. (Fotó: Katona László)
Az MTA Agrártudományi Kutatóintézetének főigazgatója szerint hazánk nem teljesen használja ki a mezőgazdaságában rejlő lehetőségeket, beleértve az agrártudományi kutatások eredményeit.
Az akadémikus felhívta a figyelmet arra a helyzeti előnyre, amelyet a gazdag termőtalaj és a bőséges víz jelent. Skandináviában például a gránitot csupán 3-4 centiméter vastagságban borítja talaj, a félsivatagi-sivatagi éghajlatú Izraelben pedig öntözéssel sikerült világhírű mezőgazdaságot kifejleszteni. Míg Izraelben évente 2 milliárd köbméter vizet használ a mezőgazdaság, az ipar és a lakosság, addig Magyarországon 5,6 milliárd köbmétert. Viszont a közel-keleti országban ennek 58, Magyarországon 5%-át fordítják mezőgazdasági célra – idézte a Világbank adatait Balázs Ervin.
A színvonalas kutatás nagyban elő tudja segíteni, hogy az ország versenyképesen jelenjen meg a nemzetközi agrárpiacon. – Az idei év például nagyon jól alakult a gabona szempontjából, 5 tonna/hektár volt a termésátlag, és a termés minősége is jó. Ám ahhoz, hogy ezt tartani tudjuk, új nemesítési stratégiák alkalmazására van szükség. Ráadásul 2015-öt is a szélsőséges időjárás jellemezte. Ilyen hőségek ugyan voltak az ötvenes években is, ám a nemesítési stratégiával és magával az agrotechnikával föl kell készülni arra, hogy miként tudunk ilyen extrém körülmények között gazdálkodni – magyarázta Balázs Ervin.
Forrás: metropol;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu