2021 őszéhez képest jelentősen csökkent a háztartások fizetőképességi indexe
– derült ki a GKI által az Intrum követeléskezelő társaság kérésére készített felmérésből.
Bár az idei első negyedévben még növekedett a magyar háztartások fizetőképességét jelző index – kifejezetten magasnak számított az elmúlt évek átlagát figyelembe véve –, a harmadik negyedévben már jelentős visszaesés volt tapasztalható – mondta Deszpot Károly, az Intrum értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója.
A fizetőképességi index az elmúlt tíz évben a 20–60 pontos tartományon belül mozgott, a Covid-időszakot megelőzően – köszönhetően a konjunkturális hatásoknak – jellemzően a 60-as értéken állt. Főként a kormány gazdaságélénkítő politikája miatt 2022 első negyedévében szintén magas értéke volt (45 pont), majd
a harmadik és negyedik negyedévben az elmúlt 10 év legalacsonyabb szintjére zuhant vissza.
Összehasonlításképpen: az index az elmúlt tíz évben, a 2008-as válságot követő időszakban, 2012 és 2013 körül volt a legalacsonyabb értéken: mínusz 56 pont körül. Azt követően, ahogy a gazdaság beindult, folyamatosan emelkedett a pandémia kezdetéig. A Covidnál volt egy bezuhanás (18,9 pontig), amit egy visszaépülés követett – folytatta a szakértő –, a mostani harmadik negyedéves érték (12,6 pont) viszont ismét a járványidőszak alatti érték alá esett.
A fentiek a gyorsuló inflációhoz, a gyengülő forinthoz, de elsősorban az energia- és rezsiárak emelkedéséhez vezethető vissza.