Életbe lépett a bevándorlási különadó. Ezt azoknak a civil szervezeteknek kell megfizetniük, amelyek segítik és szervezik a bevándorlást, és erre pénzt is kapnak. A kormány szerint ugyanis a bevándorlás elleni védekezés sokba kerül az országnak, és nem csak a magyaroknak kell megfizetniük a költségeket.
Szűk két hónappal ezelőtt, június végén fogadta el az országgyűlés a Stop Soros törvénycsomagot. A jogszabály értelmében bűncselekményt követ el az, aki illegális migrációt szervez vagy ennek érdekében a magyar törvények kijátszására buzdít.
A kormány nem sokkal ezután azt is indítványozta, hogy az illegális migráció szervezése ellen adópolitikai eszközökkel is lépjenek fel. A kabinet indoklása szerint a bevándorlás elleni védekezés jelentős terhet ró a magyar költségvetésre. A július végén elfogadott adótörvény ezért az úgynevezett bevándorlási különadót is tartalmazta, amelyet a migrációt támogató szervezeteknek kell megfizetni.
Bevételük negyede az államé
Ennek az adónak a mértéke 25 százalék, ezt abból a bevételből vonják le, amit a civil szervezetek a bevándorlás segítésére vagy szervezésére kapnak. Ilyen tevékenységnek minősül például a hálózatépítés vagy az illegális bevándorlást ösztönző médiakampány. A beszedett pénz a jogszabály értelmében kizárólag határvédelemre fordítható. A jogszabály vonatkozhat például a Soros György alapítványai által is támogatott Amnesty Internationalre, amely korábban a menekültek és menedékkérők emberi jogaiért indított kampányt. A szervezet honlapján az olvasható, hogy a kezdeményezés célja egyebek mellett a menekülők számára biztosított biztonságos és legális migrációs csatornák számának növelése.
Egy másik civil szervezet, a Soros Györgyhöz köthető Nyílt Társadalom Alapítvány pedig útikönyvekkel támogatta a bevándorlókat. A kézikönyvben a magyarországi résznél elsőként a Magyar Helsinki Bizottság elérhetőségeit ajánlották a migránsok figyelmébe. A szervezet korábban azt közölte, hogy megtagadja az adó megfizetését.
Nem menekülőút a párttá alakulás sem
2015 nyarán a migrációs válság közepén több ezer illegális bevándorló gyülekezett budapesti a Keleti pályaudvarnál. Az egyik legaktívabb támogatójuk a Migration Aid nevű civil szervezet volt: élelemmel, ruhával és tanácsokkal látták el az illegális határátlépőket.
A szintén a Soros György alapítványai által is támogatott szervezet pénteken bejelentette, hogy befejezi a működést, mert nem akarják megfizetni a különadót. Helyette inkább pártot alapítanak, így ugyanis nem esnek majd a jogszabály hatálya alá.
Szakértők szerint azonban párt alapítása nem valósíthat meg bűncselekményt, márpedig a vállaltan a bevándorlás segítésére létrejövő párt tevékenysége ilyennek minősül. A bevándorlási különadó augusztus 25-én lépett hatályba: a migrációt támogató vagy azt finanszírozó szervezeteknek szeptember 15-éig kell leadni az első bevallásokat.
Forrás: MTI